Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
17. 05. 2018, 15:55

Slávka Tkáčová: Nemusím byť speváčkou za každú cenu

Rozhovor s talentovanou speváčkou, ktorá postupne preráža na hudobnú scénu.
Slávka Tkáčová: Nemusím byť speváčkou za každú cenu

Má 21 rokov a za sebou prvé turné. Niektorí ju porovnávajú so Simou Martausovou, no ona vraví, že ich hudobný štýl sa odlišuje. O tom, prečo si nemyslí, že by to gospeloví speváci mali na hudobnej scéne ťažšie, aj o tom, čo je pre ňu najväčšia odmena, hovorí Slávka Tkáčová.

Pred dvomi týždňami ste ukončili svoje prvé turné, na ktorom ste odohrali koncerty v šiestich slovenských mestách. Ako ho hodnotíte?

Bolo to pre mňa niečo nové a nepoznané. Odniesla som si z toho veľa radosti a energie od ľudí, ktorí prišli. Mala som v pláne, že tú radosť budem rozdávať počas turné ja, ale zdá sa mi, že viac som jej sama dostala. Po celom týždni, v ktorom sme takmer každý deň odohrali koncert, som bola trochu unavená a tešila sa, že si oddýchnem. No rovnako som bola smutná, že tento skvelý zážitok sa skončil.

Boli to vaše premiérové samostatné koncerty. Podarilo sa vám prekonať prvotnú nervozitu?

Pri všetkých som sa cítila fajn, no vždy som mala v hlave aj to, aby som urobila všetko správne. Najviac som sa uvoľnila pri poslednom vystúpení v Bratislave. Povedala som si, že si to chcem naplno vychutnať. Asi najväčšiu trému som mala vo svojom rodnom Bardejove, keďže tam boli ľudia, ktorých poznám odmalička, vrátane rodičov a súrodencov. No približne po tretej piesni to opadlo. Veľmi sa teším, že ľudia na koncerty prišli, bolo to pre mňa najväčšie prekvapenie.

Koncerty ste odohrali s kvalitnými hudobníkmi, napríklad s klaviristom Danielom Špinerom, ktorý už hudobne sprevádzal aj Katku Koščovú, Martina Geišberga či Katku Knechtovú. Ako vznikla táto spolupráca?

To je zásluha môjho manažéra. Snažili sme sa ich vybrať tak, aby sme si rozumeli nielen po hudobnej stránke, ale aj charakterovo a ľudsky. Myslím, že sa nám to podarilo, a som rada, že mi naozaj pomáhajú hudobne rásť a napredovať. K Danovi Špinerovi chodievam na klavír a naozaj sa od neho veľa učím. Vďaka týmto ľuďom mám šancu hudobne rásť.


Zľava: Lukáš Konštiak, Michal Fedor, Slávka Tkáčová, Michal Šelep, Daniel Špiner

Kedy sa vlastne začal budovať váš vzťah k hudbe?

V podstate odmalička, keďže pochádzam z hudobníckej rodiny. Rodičia aj súrodenci spievajú alebo hrajú na hudobné nástroje. Chodila som na tiež na základnú umeleckú školu a počas strednej školy som sa zúčastnila na speváckej súťaži Gospeltalent, čo bola pre mňa veľká motivácia ešte viac na sebe pracovať a tvoriť.

V roku 2013 ste v Gospeltalente zvíťazili. Nemôže sa stať, že ľudia si vás budú naďalej spájať iba s týmto štýlom hudby?

„Najlepšie zo všetkého je ostať prirodzeným a tvoriť piesne z radosti a pre radosť.“ Zdieľať

Nie, som presvedčená, že hudba je jazyk, ktorý vie osloviť všetkých. Na jednej strane si hudobnú identitu človek vytvára postupne sám. Na druhej strane, ak je vám niečo veľmi prirodzené, bolo by zlé to skrývať. Najlepšie zo všetkého je ostať prirodzeným a tvoriť piesne z radosti a pre radosť, nie podľa pohľadov druhých. Inak sa môže ľahko stať, že vaša hudba bude len vykonštruovaná a autor z nej vypadne. Ja som na víťazstvo v Gospeltalente hrdá, pretože mi otvorilo nové možnosti a rozšírilo obzory, vlastne aj naštartovalo aktuálnu cestu. Ale neradím sa medzi gospelové speváčky. Tvorím piesne o tom, čo prežívam, a o ľuďoch, s ktorými sa stretávam. Nebránim sa tomu, aby moje texty obsahovali hlbšie odkazy či myšlienky. Ak je to prirodzené, publikum to vie oceniť. Ale predovšetkým mám pocit, že akési rozdelenie na gospelových a negospelových spevákov sa u nás postupne stráca, je neaktuálne a takmer v každom hudobnom žánri je možné nájsť interpretov hľadajúcich i nachádzajúcich. Každý z nich má ako človek obrovskú hodnotu. 

Prvou víťazkou Gospeltalentu je Sima Martausová. Asi sa nevyhnete tomu, že vás s ňou porovnávajú. Deje sa to často?

Práveže mi to priamo nepovedia, skôr na to dostávam otázky tak ako teraz (úsmev). Ja sama to veľmi nevnímam. Sima tvorí viac folkovú hudbu, ja mám skôr bližšie k popu. Ľudsky aj hudobne je však pre mňa určite vzorom a inšpiráciou.


Slávka Tkáčová si na koncerte v Považskej Bystrici zaspievala aj duet so Simou Martausovou.

Pred rokom nám Sima v rozhovore povedala, že sa snaží nespyšnieť a že jej v tom pomáhajú najmä rodičia, ktorí ju držia pri zemi. Ako si vy dávate pozor, aby ste nezačali lietať v oblakoch?

I ja mám okolo seba veľmi dobrých ľudí. Rodičia mi od malička vštepovali, aby som sa snažila byť skromná a nenamýšľala si. Takisto sa za to modlím, to je pre mňa najväčšia pomoc. A hlavne nemám dôvod, pre ktorý by som si vôbec mala o sebe namýšľať. To, že môžem spievať, je pre mňa dar, za ktorý som veľmi vďačná. Nepozerám sa na to tak, že musím byť speváčka za každú cenu, ale nechávam to otvorené a uvidím, aký bude Boží plán so mnou.

Čo sa snažíte vložiť do hudby pri jej tvorbe? Na čo sa zameriavate?

Hudbu aj texty si skladám väčšinou sama. Chcem v nich vyjadriť to, čo prežívam a zisťujem, že sa s tým často vedia stotožniť aj druhí. Stalo sa, že mi napríklad kamarátka vravela, že moja pieseň vystihla jej prežívanie, našla sa v nej a povzbudila ju. To je pre mňa najväčšie poďakovanie a vtedy vidím, že má zmysel to, čo robím.

Ako vyzerajú vaše najbližšie hudobné plány?

V lete sa chystáme na viaceré festivaly. Určite chcem ďalej tvoriť a verím, že čoskoro sa nám podarí nahrať druhý album. Mám už piesne, ktoré si viem predstaviť, že by na ňom mohli zaznieť. Verím, že to vyjde. Od vydania prvého CD-čka som sa stretla s mnohými ľuďmi, ktorí hudbe rozumejú, mám vďaka nim nové skúsenosti a budem rada, ak sa to na novom albume prejaví.Slávka Tkáčová (21) – narodila sa a vyrastala v Bardejove. Má piatich súrodencov, momentálne študuje na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. V roku 2013 zvíťazila v speváckej súťaži Gospel talent, o tri roky neskôr vydala svoj prvý album s názvom Je čas. Na prelome apríla a mája predstavila svoje autorské piesne na akustických koncertoch mestách, kde ju sprevádzali skúsení hudobníci – klavirista Daniel Špiner, basgitarista Michal Šelep, bubeník Michal Fedor a gitarista Lukáš Konštiak. Na turné s ňou vystúpili známe spevácke tváre ako Sima Martausová, Janais, Martin Husovský, Martin Harich či multiinštrumentalista James Evans.

 

Foto: Viktória Akbariová

Odporúčame