Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. august 2013

TÉMA: Egypt na pokraji občianskej vojny, USA zatiaľ bránia teroristov

Zorientovať sa v dnešnej situácii v Egypte je náročné, zvlášť ak si ako zdroj informácií vezmete iba západné médiá. Inú perspektívu získate, ak si pomôžete ľuďmi, ktorí sa oblasti dlhodobo venujú a nemajú problém s rozbíjaním predstáv o prevažne umiernenom islame.

Jednou z takých inštitúcií je think-tank Middle East Forum, ktorý vedie rešpektovaný analytik, autor viacerých kníh a bývalý zamestnanec amerického ministerstva obrany Daniel Pipes. V jeho magazíne Middle East Quaterly a na jeho webstránke publikujú ľudia ako napr. David Goldman či Michael Rubin. V poslednom čase tu vychádza najviac článkov prispievateľovi Raymondovi Ibrahimovi. Väčšina z nich musí obracať svet bežného čitateľa novín dosť naruby, niektoré aj dvíhajú žalúdok.

Raymond Ibrahim je blízkovýchodný analytik a špecialista na islam, spolupracovník Middle East Forum a David Horowitz Freedom Centre a autor kníh Al Qaeda Reader a Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians (Znovu ukrižovaný: Nová vojna oživeného islamu proti kresťanom). Pravidelne mapuje útoky moslimov proti kresťanom po celom svete, upozorňuje na videá, kde sýrski povstalci za pokrikov „Allahu Akbar!“ odrezávajú hlavy zajatým kresťanom a vojakom (prípadne ako kanibali aj jedia ich vnútorné orgány) a potom to sami dávajú na youtube s cieľom nalákať zo sveta ďalších moslimov, aby sa do džihádu prišli zapojiť. Informuje, ako islamistickí imámovia a šejkovia vyzývajú moslimské ženy, aby počas džihádu šli do Sýrie poskytovať sexuálne služby ich bojovníkom, a povoľujú znásilňovanie nesunitských žien. Ibrahim pritom všade cituje priame zdroje, cez ktoré islamisti verejne poskytujú správy svojim stúpencom.

Zdieľať

Čierna zástava Al-Káidy pred koptskými kostolmi

Upozorňuje na prepojenie Moslimského bratstva na egyptskú Al-Káidu a ich dlhoročné krvavé útoky proti koptským kresťanom. Tie sa teraz dostali "do besnenia, ktoré v moderných dejinách nemá obdobu". Poukazuje napr. na to, že Mursího zástancovia nesúc čiernu zástavu Al-Káidy obkolesujú koptské kostoly a útočia na nich. Ak sa v západných médiách spomína údajná účasť koptov na zvrhnutí vlády Moslimského bratstva, Ibrahim poukazuje na to, že ten, ktorý túto verziu popri Bratstve začal šíriť, bol samotný líder egyptskej (a po smrti bin Ladina zrejme aj celosvetovej) Al-Káidy - Ayman al Zawahiri, medzinárodne hľadaný terorista najvyššieho rangu. Zvrhnutie nazval „križiackou kampaňou“ koptského pápeža Tawadrosa II. s údajným cieľom vytvoriť z Egypta koptský štát. Pričom však protesty proti Mursímu z konca júna tohto roku šli absolútne naprieč celou spoločnosťou, do ulíc vyšlo niekoľko miliónov Egypťanov, 22 miliónov podpísalo petíciu za zosadenie Mursího, čo je ďaleko viac, ako 13 miliónov, ktoré ho rok predtým za prezidenta zvolilo (a až následne zasiahla armáda, čiže to nebol jej úplne svojvoľný akt).

Alebo - ak dnes západné médiá a štáty kritizujú násilie egyptskej armády proti „neozbrojeným príslušníkom Moslimského bratstva a ich mierovým protestom“, úplný protiklad dokladujú videá, ktoré samotní Egypťania na uliciach nakrúcajú na mobily a zverejňujú na youtube (videá sú nevhodné pre maloletých, napr. tu alebo tu). Videá jednoznačne ukazujú členov Moslimského bratstva, ako ozbrojení revolvermi, puškami a samopalmi strieľajú po policajtoch, armáde aj po bežných ľuďoch, podpaľujú armádne vozidlá, verejné budovy a desiatky kostolov.

Západné médiá spomínajú okolo 600 obetí armádnych zásahov. Viaceré k islamu kritické portály však upozorňujú, že kým obete na strane armády sú jasne identifikované, o obetiach medzi Moslimským bratstvom sa vie veľmi málo. Resp. sa nájdu takéto falšovania, kde televízia Al Džazíra, naklonená k Moslimskému bratstvu, ukazuje chlapíka zraneného po konflikte s armádou, ale keď mu lekár nadvihne zakrvavené tričko, aby ho ošetril - nenájde žiadne zranenie, ležiaci "zúbožený" chlapík ho dokonca ešte kopne, aby na neho nesiahal, keďže narúša záber kamery. Portály tiež upozorňujú na videoreportáž tejto televízie, v ktorej mali byť na ilustrovanie pokojných protestov Moslimského bratstva použité zábery paradoxne z masových júnových demonštrácií Mursího odporcov. Vo výbornom rozhovore pre Pravdu na takéto podvody upozorňuje aj Slovenka Katarína Lichá, ktorá niekoľko rokov žije v Egypte. Raymond Ibrahim píše, že na základe týchto falzifikácií už niekoľko novinárov s Al Džazírou ukončilo spoluprácu.

Miliónové protesty proti Muhammadovi Mursímu a Moslimskému bratstvu z konca júna 2013.

Sekulárni Egypťania Chmelárovi: CNN klame, BBC tiež

Obšírny text o Egypte napísal slovenský ľavicový novinár Eduard Chmelár, ktorý sa odtiaľ pred niekoľkými dňami vrátil. To, čo v krajine našiel, však bolo v úplnom protiklade k tomu, ako o tom oficiálne písali západné médiá (aj naše, keďže od nich čerpali). „Na námestí Tahrír, ktoré bolo dejiskom najväčších demonštrácií v dejinách, to vyzeralo ako u nás v auguste 1968: dlhý rad tankov a obrnených transportérov, ťažké guľomety, hliadkujúci vojaci. Ľudia s nimi priateľsky debatovali. Niečo tu nesedelo. V správach predsa hovorili, že armáda strieľala do davu. A tak som sa dal do reči s ľuďmi.“ Tí mediálne správy popreli, doktorand Americkej univerzity v Káhire ho zúfalo presviedčal: „CNN klame a BBC tiež. Je to neznesiteľný pocit, keď vidíte, čo sa tu deje a nemôžete o tom informovať svet, lebo von idú falošné správy. Armáda do ľudí nestrieľa, armáda ľudí chráni pred útokmi extrémistov!“

"Egyptský študent Eduardovi Chmelárovi: Armáda do ľudí nestrieľa, armáda ľudí chráni pred útokmi extrémistov!“ Zdieľať

Chmelár popísal aj spôsob, ako sa takéto dezinformácie šíria – najprv agentúra Reuters priniesla správu, že armáda zabíja protestujúcich, ale priznala, že informácia aj s počtom obetí pochádza iba od Moslimského bratstva a nie je možné ju overiť. Médiá však jej správu už po čase preberali bez tohto dodatku o zdroji a brali ju ako úplne hodnoverný fakt. Taktiež sa veľa správ opiera o televíziu Al Džazíra, ktorá je však napojená na Moslimské bratstvo.

Kontroverzná cesta McCaina a Grahama, Egypt sa búri

Viaceré zahraničné médiá si všimli kontroverznú cestu dvoch amerických senátorov po Blízkom východe – Johna McCaina a Lindseyho Grahama, ktorí patria medzi popredných zástancov vyzbrojovania blízkovýchodných rebelov. McCain priznal, že hoci necestovali na Obamov príkaz, pred cestou s ním o tom viedli dvojhodinový rozhovor a dostali od neho na svoju akciu požehnanie. V Sýrii sa stretli so skupinami bojujúcimi proti Asadovi (nechali sa s nimi aj odfotiť, na základe čoho sa zakrátko zistilo, že to boli únoscovia 11 libanonských pútnikov), v Egypte okrem predstaviteľov dočasnej vlády aj s predstaviteľmi Moslimského bratstva.

Inzercia

"Ahmed Al-Zind, predseda Egyptského klubu sudcov, vyzval na zatknutie a súdenie McCaina za 'pokus o zničenie Egypta'." Zdieľať

Podľa McCaina sa v Egypte udial nelegitímny vojenský prevrat a USA by mu mali zastaviť zahraničnú vojenskú podporu vo výške 1,3 miliardy dolárov. Vyzval napr. na prepustenie vodcov Moslimského bratstva, na upustenie od násilia a začatie dialógu. V Egypte však jeho aktivity vyvolali obrovské rozhorčenie. Raymond Ibrahim píše, že hlavný mediálny poradca dočasného egyptského prezidenta Mansoura obvinil McCaina z prekrucovania faktov v prospech Moslimského bratstva. Ahmed Al-Zind, predseda Egyptského klubu sudcov, vyzval na zatknutie a súdenie McCaina za „pokus o zničenie Egypta“. Sekulárny komentátor Ahmed Musa v televízii povedal: „Títo dvaja muži predniesli tak nehanebné požiadavky, k akým by sa ani Bratstvo neodvážilo. Očakávali sme od nich niečo lepšie, oni však prišli a hovoria tak, ako by boli rekrútovaní za dvoch nových vodcov Bratstva, ktoré rabovalo, ničilo a pálilo. (...) Dnes prichádza brat McCain a hovorí ‚prepustite väzňov‘... azda si nie ste vedomí, že títo ľudia sú obvinení z vraždy? Nie ste si vedomí, že stovky Egypťanov bolo zabitých rukami Bratstva a jeho vodcov – zabudli ste na to? Nečítali ste správu o tom, čo sa stalo? Alebo ste len slepo prijímali slová svojej veľvyslankyne, že to bol prevrat, že 33 miliónov ľudí pred tým (proti Bratstvu) neprotestovalo?“

Ibrahim potom upresnil, že vodcovia Moslimského bratstva sú zatknutí a čakajú na súd za podnecovanie terorizmu, vrážd Egypťanov a za velezradu pre sprisahanie s cudzími mocnosťami proti záujmom Egypta. Dodal tiež, že medzi Egypťanmi čoraz viac silnie rozhorčenie nad tým, že USA podporujú teroristické organizácie.

Reportáž televízie Fox news.

USA zotrvávajú v podpore Moslimského bratstva

Jedným z výrazných kritikov americkej zahraničnej politiky aj konkrétne Johna McCaina je senátor a kresťanský libertarián Rand Paul, syn známeho dlhoročného kongresmana Rona Paula. V súčasnosti sa stáva jedným z najvýraznejších republikánov, ktorí majú nádej stať sa budúcimi kandidátmi na prezidenta. Paul sa pred pár mesiacmi (ešte za vlády Moslimského bratstva) pokúšal presadiť obmedzenie zahraničnej pomoci USA pre krajiny, ktoré prenasledujú kresťanov. „Existuje vojna proti kresťanom – nielen tu doma od liberálnych elít, ale po celom svete. Dnes sú kresťania v Iraku, Líbyi, Egypte, Sýrii na úteku – perzekvovaní alebo pod paľbou – a napriek tomu naďalej posielame peniaze ľuďom, ktorí ich prenasledujú.“ Jeho návrh však neprešiel, 90 % členov Senátu hlasovalo proti nemu.

"Obama defakto zotrváva v podpore Moslimského bratstva, pričom koncom júna koptom dokonca odkázal, aby proti Bratstvu ani neprotestovali." Zdieľať

Samotný prezident USA Obama vyzýva na zastavenie násilia, doteraz však kritizuje predovšetkým egyptskú armádu. Defakto tak zotrváva v podpore Moslimského bratstva, pričom koncom júna koptom cez svoju veľvyslankyňu dokonca odkázal, aby proti Bratstvu ani neprotestovali. McCainom žiadané odstúpenie od zahraničnej podpory pre Egypt zatiaľ neurobil, ale zrušil plánované spoločné vojenské cvičenie americkej a egyptskej armády. 

Jednou zo zaujímavých reakcií na zahraničnú kritiku, aj od Turecka, bolo vyhlásenie dočasného egyptského prezidenta Adlyho Mansoura, že Egypt podpíše medzinárodný dokument potvrdzujúci arménsku genocídu spáchanú Tureckom. Raymond Ibrahim to skomentoval slovami: "Je smutné, že zatiaľ čo sa Egypt vydáva správnym smerom, USA, ktoré boli niekedy lídrom v slobode a ľudských právach, ho za Obamovej vlády odsudzujú."

Smutnou pravdou je, že ako posledný skutočne významný zástanca kresťanov na Blízkom východe sa zvykne spomínať paradoxne Rusko pod vedením Vladimíra Putina. Počas júnového summitu krajín G8 v Severnom Írsku, kde sa rokovalo aj o vojne v Sýrii, vedúce západné krajiny ako USA a Veľká Británia vyjadrili jasnú vôľu vyzbrojovať rebelov proti Asadovi. Angela Merkelová zachovala neutrálne stanovisko, jediný Putin, dlhoročný spojenec sekulárneho diktátora Asada, sa hlasne vyslovil proti. Počas tlačovky sa britský premiér Cameron snažil navodiť atmosféru ich konštruktívnych vzťahov, v rámci ktorých sa občas vyskytnú aj nezhody. Putin stojaci vedľa neho však na takýto eurospeak nepristúpil a vmietol mu do tváre výčitku na hrane diplomatického jazyka: „Nie je treba podporovať ľudí, ktorí nielenže zabíjajú svojich nepriateľov, ale otvárajú im telá a pred verejnosťou a kamerami im pojedajú vnútornosti. Sú to títo ľudia, ktorých chcete podporovať? Sú oni tými, ktorým chcete dodávať zbrane? Potom to má ale málo čo do činenia s hodnotami humanizmu, ktoré Európa po stáročia presadzovala.“ Rusko na čele so svojou Pravoslávnou cirkvou dnes posiela pomoc sýrskym kresťanom v hodnote 1,3 milióna dolárov. Putin zaiste má aj svoje záujmy, ale k obrane kresťanov sa verejne hlási. Západné krajiny však nepočuť.

Lukáš Obšitník

Odporúčame

GLÓBUS: Hrajte vždy v útoku!

GLÓBUS: Hrajte vždy v útoku!

hrajtevutoku-text.jpg Po Riu je jasné, že kresťanstvo sa nechystá na smetisko dejín. Aj pre vyčerpaných novinárov boli Svetové dni mládeže prekvapujúce. Organizácia bola otrasná. Verejná doprava skolabovala. Bankomatom došli peniaze. Pole, kde mali mladí spať a kde mal...

TÉMA: Patria k sebe materstvo a kariéra?

TÉMA: Patria k sebe materstvo a kariéra?

5885103762_fc380f744a_b-text.jpg Môže žena stíhať prácu a výchovu detí a nezanedbávať pri tom jedno ani druhé? Názor exministerky práce Viery Tomanovej na túto tému nedávno rozčúlil nielen mnohé pracujúce matky.  Vláda Roberta Fica plánovala zrušiť príspevok pre matky,...