Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2018

Izraelská armáda útočila na ciele Iránu v Sýrii

Izraelská armáda podnikla v noci na štvrtok nálety na desiatky iránskych vojenských cieľov v Sýrii v reakcii na odpálenie iránskych rakiet na izraelské vojenské pozície na Golanských výšinách.

Oznámila to vo štvrtok izraelská armáda.

Ako zhodnotila agentúra AP, ide o najvážnejšiu vojenskú konfrontáciu medzi týmito rivalmi v poslednom čase.

Sýrske systémy protivzdušnej obrany vystrelili desiatky protiraketových striel, žiadne izraelské lietadlo napriek tomu nepoškodili, povedal podľa správy agentúry AP hovorca izraelskej armády Jonathan Conricus. Dodal, že predchádzajúca raketová paľba bola "najvážnejším pokusom" iránskych zložiek al-Kuds o útok na Izrael. Štyri z týchto rakiet boli zostrelené a žiadna zo zvyšných nezasiahla izraelské ciele.

Izrael podľa vyhlásenia armády odvetne zaútočil na zariadenia na skladovanie zbraní, logistické centrá, stanovištia logistiky a rozviedky, ktoré používajú elitné iránske jednotky v Sýrii. Pri odvetných náletoch zničili tiež niekoľko sýrskych systémov protivzdušnej obrany.

Izraelská armáda predtým informovala, že iránske sily umiestnené v Sýrii vypálili približne 20 rakiet na armádne pozície Izraela v susediacej oblasti Izraelom kontrolovaných Golanských výšin. Izraelské obranné systémy "niektoré" z rakiet zachytili a škody na izraelskej strane boli minimálne. Izrael taktiež nezaznamenal žiadne obete na životoch, povedal po tomto incidente Conricus.

Izrael v uplynulých mesiacoch opakovane varoval, že nebude tolerovať žiadnu trvalú vojenskú prítomnosť iránskej armády v Sýrii.

Irán vyslal tisíce príslušníkov svojich jednotiek do Sýrie, aby bránili vojská tamojšieho prezidenta Bašára Asada. Izrael sa podľa AP obáva, že Irán využije Sýriu ako štartovaciu pôdu na útoky voči Izraelu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.