Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. 05. 2018, 09:45

Nemecko a Rusko rozbehli megabiznis, Slovensko je v pohode, Ukrajina v strese

EÚ napriek sankciám voči Rusku výrazne posilní svoju závislosť od jeho plynu, oslabí to najmä Ukrajinu.
Nemecko a Rusko rozbehli megabiznis, Slovensko je v pohode, Ukrajina v strese

Vladimir Putin si podáva ruku s bývalým nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom počas zloženia prezidentského sľubu vo Veľkom kremeľskom paláci v Moskve 7. mája 2018. FOTO TASR /AP

Minulý týždeň sa pri nemeckom mestečku Lubmin, ktoré leží na severozápadnom pobreží Baltického mora, začal vo veľkom liať betón pre základy nového plynového terminálu. Pri Lubmine sa bude končiť tisícdvesto kilometrov dlhé podmorské potrubie, ktoré sa začne pri rusko-estónskych hraniciach. Do Nemecka bude schopné dopraviť ročne vyše päťdesiat miliárd kubických metrov plynu. Ide o projekt Nord Stream 2, ktorý bude takmer presne kopírovať trasu už fungujúceho projektu Nord Stream.

Budovanie nového tranzitného plynovodu rozdeľuje Európu. Jednak preto, že výrazne posilní ruský energetický vplyv a závislosť Európy od ruského plynu, čo je v rozpore s cieľmi energetickej politiky EÚ. No aj preto, že naň doplatia viaceré krajiny, najviac Ukrajina. Tá dnes výrazne ťaží z toho, že je pre tranzit ruského plynu do Európy kľúčová. Vďaka nemu každoročne získava niekoľko miliárd eur z tranzitných poplatkov a Západ ju chápe ako strategické územie z hľadiska svojej energetickej bezpečnosti.

Rusko sa pritom netajilo, že projekt chápe aj geopoliticky. Ani tým, že prvým, kto na to doplatí, bude práve Ukrajina, ktorú chce čo najviac oslabiť. Istý čas dokonca šéf Gazpromu hovoril, že Ukrajina už nebude vôbec potrebná pre tranzit plynu na Západ. Zníženie plynového tranzitu cez Ukrajinu do Európy by poškodilo aj Slovensko či Poľsko, jedného z najväčších nepriateľov Ruska v Európe.

Nemecko si išlo po svojom

Silné ruské vyhlásenia sťažili nemeckej kancelárke jej dlhodobú hru na to, že Nemecko sa do projektu zapája len z ekonomických dôvodov a že do projektu netreba ťahať politiku. Že ide o biznis energokoncernov a bánk, ktoré sa doň púšťajú.

V tomto bola nemecká politika voči Rusku dvojtvárna. Hoci Merkelová Putina dlhodobo kritizovala a presadila voči Rusku aj ekonomické sankcie, energetický megaprojekt, ktorý pomôže na dlhé roky zabetónovať pozíciu Ruska v energetickej politike Európy, Nemeckom nikdy spochybnený nebol.

Rusi, teda Gazprom, si na lobingovú pomoc v Nemecku zaplatili prvú triedu – bývalého kancelára Gerharda Schrödera. Ten je od roku 2006 členom predstavenstva ruských projektov Nord Stream. O jeho postavení svedčí aj to, že pri nedávnej inaugurácii Vladimíra Putina bol druhým gratulantom, ktorý mu podával ruku, čím predbehol dokonca aj ruského premiéra.

 

Odporúčaný článok k téme: Lekcia praktickej politiky: Keď je Merkelová za Putina a Fico proti

 

Projekt kritizovala aj Európska komisia, najmä ústami slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. Cieľom Únie je diverzifikovať zdroje dodávok plynu do Únie, aby nebola od nikoho výrazne závislá. To je opatrenie vyslovene namierené proti ruskému postaveniu v Európe. Práve Maroš Šefčovič sa snažil dosiahnuť, aby sa na chystaný nemecko-ruský plynový projekt sťahovala prepracovaná európska regulácia. Ďaleko sa však nedostal.

Nemecké úrady však odmietli nároky Bruselu s tým, že ide o súkromný biznis, nie národnú aktivitu. V pozadí nemeckého konania však cítiť aj západoeurópske strategické uvažovanie.

Nestabilita na Ukrajine a nevypočítateľnosť tamojšej geopolitckej situácie znervózňuje Západ, kde dopyt po plyne v čase ekonomického rozmachu stúpa a pri odstavovaní neekologických uhoľných zdrojov aj ďalej stúpať bude. Iba tretina spotrebovaného plynu sa ťaží v EÚ, zvyšok sa dováža. A až štyridsať percent plynu, ktorý sa dováža, prichádza z Ruska. Samotné Nemecko spotrebuje toľko ruského plynu ako celá východná Európa. Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia spolu tiež približne toľko.

Rátať navyše treba aj s postupne sa znižujúcou kapacitou európskych zdrojov, najmä v Holandsku a Nórsku. A samostatným problémom je aj neodhadnuteľnosť technického stavu ukrajinskej plynovej sústavy. A to, či si časom nevyžiada rozsiahle odstávky.

No a ako bonus berie západná Európa aj to, že v plynovej hre sa trochu zníži postavenie strednej Európy, napríklad Poľska.

Aj Slovensko si ide po svojom

Slovensko bolo tiež dlho plynovým spojencom Ukrajiny, samozrejme, zo zištných dôvodov, ale s geopolitickými dôsledkami. Napríklad keď sa pred piatimi rokmi vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou dostali do krízy, Rusko malo v rukách aj silnú ekonomickú páku – dodávky plynu pre Ukrajinu. Plyn je pre Ukrajinu mimoriadne dôležitý aj z hľadiska fungovania priemyslu.

Keď Rusko vypovedalo plynové dohody, vďaka malej technologickej úprave v tranzitnom systéme na slovenskej strane bolo možné dodávať ruský plyn na Ukrajinou okľukou – teda trasou zo západnej Európy cez Slovensko takzvaným reverzom. To malo aj geopolitické dôsledky, keďže to Ukrajinu sčasti vymanilo spod ruskej závislosti.

Slovensko bolo tiež dlho ukrajinským spojencom v boji proti Nord Stream 2. Išlo však o väčšie spojenectvo (Česko, Chorvátsko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Rumunsko), ktoré obvinilo západné koncerny i politikov z toho, že sa podieľajú na geopolitickej destabilizácii Európy.

Slovenský koncern Eustream, ktorého polovicu vlastní Slovensko a druhú kontroluje český oligarcha Daniel Křetínský, tak bude môcť vyberať porovnateľné poplatky ako doteraz. Zdieľať

Radoslaw Sikorski, silne prozápadný poľský diplomat, preto prirovnal severnú plynovú cestu z Ruska do Nemecka k nacisticko-sovietskemu vojenskému paktu Ribbentrop – Molotov. Tieto hlasy bolo výrazne počuť aj v Bruseli, Ukrajina mala za sebou aj veľmi silný americký lobing.

No Slovensko klub plynových rebelov proti Nemecku už opúšťa. Pavol Hamžík, ktorý má na starosti zastupovanie slovenských záujmov v tejto veci, totiž nedávno oznámil, že Slovensko nebude škodovať ani v prípade, ak sa projekt zrealizuje.

Veľká časť nového importu plynu do Európy, ktorá po dne mora doputuje do Nemecka, bude odtiaľ smerovať na juh Európy, konkrétne do Česka, odtiaľ na slovenské Záhorie a ďalej do Rakúska. Kľúčovou destináciou bude na suroviny chudobné Taliansko. Teda hoci by sa tranzit ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko znížil, Slovensko si stratu poplatkov z tranzitu vykompenzuje na druhej strane krajiny – poplatkami za prechod ruského plynu od českej hranice po rakúsku.

Sumárne by to podľa Hamžíka mohlo znamenať, že celkový objem plynu, ktorý prejde Slovenskom, zostane porovnateľný. Slovenský koncern Eustream, ktorého polovicu vlastní Slovensko a druhú kontroluje český oligarcha Daniel Křetínský, tak bude môcť vyberať porovnateľné poplatky ako doteraz.

Nemecko chce bonus pre Ukrajinu

Malou rétorickou zmenou, ktorá zrejme nakoniec bude mať aj reálny vplyv, sú slová Angely Merkelovej. Tá počas aprílovej návštevy prezidenta Petra Porošenka verejne vyhlásila, že vybudovanie Nord Streamu 2 nesmie mať za následok poškodenie Ukrajiny. Bolo to jej prvé zásadné vyhlásenie v tomto duchu, keďže doteraz o projekte hovorila ako o komerčnej záležitosti súkromných firiem, do ktorých sa nemôže miešať.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom po ich stretnutí v Berlíne 10. apríla 2018. FOTO TASR/AP
 

Je zrejmé, že v tomto bode sa koordinuje aj s Ruskom. Ruská strana totiž tiež za posledné týždne zjemnila rétoriku voči Ukrajine s tým, že o úplnom odstavení Ukrajiny sa nikdy neuvažovalo.

Obe vyhlásenia sú však pre Ukrajinu zatiaľ veľmi málo. Tá by najradšej videla konkrétne číselné údaje o tom, ako bude tranzit cez jej územie napĺňaný po spustení Nord Stream 2. Jej problém by bol totiž veľký aj vtedy, ak by preprava klesla napríklad „len“ o polovicu.

Hluk domiešavačov pri nemeckom meste Lubmin tak uzatvára jednu ďalšiu kapitolu o tom, ako sa aj dnes v EÚ riešia kľúčové ekonomické záujmy. A že je legitímne zhodnocovať pri nich aj vlastnú pozíciu, nie len pozíciu lídrov, pretože aj tí v kľúčových momentoch nezabúdajú na svoje záujmy.

Odporúčame