Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. máj 2018

Čižnár: V prípade vraždy Kuciaka je pozitívny posun

V prípade vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je pozitívny posun a počet vyšetrovacích verzií sa zúžil.

Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Čo sa týka samotnej vraždy Kuciaka, ustálilo sa, že terčom bol práve on a nie jeho priateľka. Vo vyšetrení vraždy je posun a počet vyšetrovacích verzií sa zúžil, zdôraznil Čižnár. O aký posun ide, nechcel zatiaľ konkretizovať. "Takáto kauza sa musí objasniť, aby sa nikdy takáto špinavosť nemohla stať," vyhlásil generálny prokurátor. "Chceme chytiť najskôr vraha," podčiarkol.

Na preskúmaní vraždy naďalej intenzívne pracuje spoločný medzinárodný tím. Dohodu o vytvorení spoločného slovensko-talianskeho vyšetrovacieho tímu podpisoval 18. apríla v Haagu so svojimi partnermi za SR generálny prokurátor Čižnár. Išlo o vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý pracuje na objasňovaní vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Vytvorenie takého tímu trvá mesiace, ako uviedol v stredu Čižnár, v tomto prípade, sa to stihlo za približne tri týždne.

Pri preskúmaní spisových materiálov súvisiacich s prácou zavraždeného novinára Jána Kuciaka preverila Generálna prokuratúra (GP) SR celkom 56 spisov, pričom zistila pochybenia v deviatich prípadoch, uviedol na tlačovej konferencii Čižnár. 

Inzercia

Na tlačovej konferencii sa zúčastnil aj námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky a prvý námestník René Vanek. Témou boli výsledky preskúmania spisových materiálov súvisiacich s posledným článkom novinára Jána Kuciaka.

Spisy k podnikaniu talianskych podnikateľov, o ktorých písal zavraždený novinár, sa sťahovali z krajských prokuratúr v Košiciach a Prešove a ďalších prokuratúr. Skúmanie sa dotýka článku Jána Kuciaka z februára minulého roka o pôsobení talianskej mafie na východe Slovenska.

"Bolo vylustrovaných 17 subjektov," objasnil okrem iného Šufliarsky. V súčasnosti je z tejto skupiny Diego R. stíhaný pre majetkovú trestnú činnosť, Sebastian V. rovnako pre majetkovú, ale aj násilnú trestnú činnosť, stíhaný je väzobne, Antonio V. je stíhaný za subvenčný podvod. "Je podozrenie, že niektorí príslušníci polície a aj prokuratúry pochybili," uviedol Čižnár. 

Jeden prokurátor vo funkcii námestníka sa vzdal tejto funkcie a jeden prokurátor bude čeliť odvolaniu. "Či mal Antonio V. previazania na policajtov a colníkov, je vecou skúmania Inšpekcie Ministerstva vnútra SR," povedal Čižnár.

Odporúčame

Hokej-MS2018: Štvrtý súper - Haščák velí pred Francúzskom: "Musíme vyhrať"

Hokej-MS2018: Štvrtý súper - Haščák velí pred Francúzskom: "Musíme vyhrať"

Slovenskí hokejisti sa vo štvrtok (16.15 h) stretnú v A-skupine na MS v Kodani s dobre známym súperom. Práve proti Francúzom si zahrali v generálke na šampionát, prvý duel zvládli s prehľadom 4:0, no v druhom ťahali za kratší koniec a prehrali 2:3. Ak chcú v Dánsku pomýšľať na postup do štvrťfinále, musia "galského kohúta" jednoznačne zdolať.

Erdogan: USA sú po odstúpení od jadrovej dohody porazenou stranou

Erdogan: USA sú po odstúpení od jadrovej dohody porazenou stranou

Spojené štáty budú pre svoje odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom považované za "porazeného", vyhlásil v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého cituje agentúra DPA. "Amerika z toho vyjde ako porazená, pretože nezotrvala pri dohode, ktorú sama dosiahla. Medzinárodné dohody skrátka nemožno meniť ani porušovať podľa ľubovôle," vyhlásil Erdogan.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.