Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. máj 2018

V ráme bicykla prenášal tajné dokumenty. Slávny Bartali zachránil stovky Židov

Príbeh legendárneho cyklistu Gina Bartaliho, ktorý pomohol zachrániť pred nacistami 800 Židov.  
V ráme bicykla prenášal tajné dokumenty. Slávny Bartali zachránil stovky Židov

Bartali vyhral trikrát Giro a dva razy Tour. Foto: Flickr.com/Anders

Píše sa rok 1944 a v toskánskych kopcoch šliape do pedálov cyklista. Sychravé počasie mu znepríjemňuje cestu, no vie, že musí prísť do Assisi. Tam nenápadne vyzdvihnúť isté papiere, ukryť ich do kostry bicykla a vrátiť sa do Florencie. Spolu viac ako 350 kilometrov. To je dosť aj na muža, ktorý sa môže už v tom čase pochváliť, že vyhral dvakrát Giro d’ Italia a raz Tour de France. 

Gino Bartali mal však v tých kopcoch väčšiu motiváciu než žltý dres. 

Dal košom Mussolinimu

Uplynulý piatok za začal 101. ročník slávnych pretekov Giro d’ Italia. Podujatie odštartovala časovka v meste Jeruzalem. Aj nasledujúce dve etapy sa išli v Izraeli. Pri tejto príležitosti sa zvláštna pozornosť venovala menu Gino Bartali. 

Legendárnemu talianskemu cyklistovi odovzdali dva dni pred štartom Gira čestné občianstvo štátu Izrael in memoriam. V roku 2013 získal prestížne ocenenie Spravodlivý medzi národmi – titul, ktorý udeľuje izraelská komisia ľuďom nežidovského pôvodu, ktorí pomohli k záchrane Židov pred holokaustom. A Bartali si ho nepochybne zaslúžil. 

Narodil sa vo Florencii v roku 1914. Vyrastal v chudobnej katolíckej rodine, od 13 rokov sa živil ako mechanik v obchode s bicyklami. Profesionálnym cyklistom sa stal v roku 1935. 

Bartali bol legendou svojej doby. Giro d’ Italia vyhral v rokoch 1936 a 1937, rok nato zvíťazil na Tour de France. Z Bartaliho triumfu sa však tešil aj fašistický režim, ktorý cyklistov úspech zneužíval na svoju propagandu.  

„Vedel, že môže vložiť svoju športovú slávu do služby väčšiemu cieľu a stať sa skutočným hrdinom.“ Corriere della Sera Zdieľať

Bartaliho dokonca vyzvali, aby víťazstvo z Tour de France venoval Benitovi Mussolinimu. On to však odmietol, čo bolo drzé a riskantné. Zďaleka to ale nebol ten najväčší skutok odvahy, čo Gino Bartali v kariére podstúpil. 

Ako pripomína BBC, práve v polovici vtedajšieho ročníka Tour de France vydal Mussolini rasový manifest, ktorý viedol k strate občianstva pre židovských obyvateľov Talianska a tiež nemožnosti zastávať verejné pozície. 

Židia v Taliansku mohli napriek manifestu žiť a mali tiež podmienky na útek. To sa zmenilo, keď v roku 1943 začala sever a stred Talianska okupovať nemecká armáda, okamžite sa začalo prenasledovanie Židov a ich deportácie do koncentračných táborov. 

V tom čase arcibiskup Florencie kardinál Elia Dalla Costa zorganizoval tajnú sieť zloženú z laikov, klauzúrnych sestier, františkánov a ďalších rehoľníkov, aby pomohli Židom utiecť. Tento plán mal podporu aj od pápeža Pia XII., uvádza španielsky El País. 

Chýbal mu však poštový posol, niekto, kto by dokázal bezpečne presúvať potrebné dokumenty, fotografie a peniaze z miesta na miesto – a pritom by nevzbudil pozornosť. 

Práve tu sa začínajú najslávnejšie preteky Gina Bartaliho. 

Gino Bartali (Foto: Flickr.com/Ciclismo Italia)

Etapy, čo zachránili životy

Kardinál Dalla Costa sa s Bartalim a jeho rodinou dobre poznal, a tak oslovil – v tom čase už slávneho cyklistu – s ponukou robiť „kuriéra“. 

„Vedel, že vďaka mazanosti dobrých talianskych sŕdc môže vložiť svoju športovú slávu do služby väčšiemu cieľu a stať sa skutočným hrdinom,“ napísal o Bartalim denník Corriere della Sera.

V dobe, keď Toskánsko ničili Hitlerove vojská, Bartali sa pod zámienkou tréningov vydal na náročné etapy. „V tričku a bicyklom čelil granátom a samopalom,“ chvália ho talianske noviny.   

Medzi októbrom 1943 a júnom 1944 absolvoval Bartali najmenej 35 ciest, zväčša na trase Florencia – Assisi, čo je tam aj späť okolo 350 kilometrov. 

Inzercia

V rodisku svätého Františka sa totiž tlačili sfalšované dokumenty, ktoré umožnili Židom opustiť Taliansko. Tajná tlačiareň sa nachádzala hneď v susedstve katedrály. Bartaliho úlohou bolo vytlačené papiere prepraviť do Florencie – ukryté v ráme bicykla, prípadne pod sedačkou alebo v rukovätiach riadidiel.

Na spiatočnej ceste sa zvykol zastaviť pod zámienkou oddychu a občerstvenia u istého obuvníka. V skutočnosti si overoval informácie o pohybe nacistických hliadok. 

Ak by ho totiž chytili a odhalili, zrejme by skončil napriek športovej sláve veľmi zle.

„Konaj dobro, ale nehovor o tom. Inak využívaš nešťastie druhých na vlastný prospech.“ Gino Bartali Zdieľať

Niekoľkokrát Bartaliho fašistická polícia aj zastavila, raz dokonca zatkla. Bolo to v novembri 1943, keď vo Florencii pôsobil svojvoľný veliteľ Mario Carità. Cyklistu vypočúvali a vyvíjali na neho tlak, nikomu však nenapadlo skontrolovať jeho bicykel. 

Bartali najazdil v spomínanom období kvantum kilometrov, a nielen v Toskánsku a Umbrii. „Videli sme materiály, ktoré prevážal tisícky kilometrov po Taliansku, medzi mestami ako Florencia, Lucca, Janov, Assisi a tiež Vatikán,“ povedal pre BBC filmový režisér Oren Jacoby, ktorý natočil o Bartalim aj dokument. 

Aj priama pomoc

Bartali okrem práce „kuriéra“ pomáhal Židom aj priamo. V istej fáze býval pod falošnou identitou v meste Citta Di Castello v Umbrii. Desať mesiacov ukrýval tiež rodinu svojho priateľa Giacoma Goldenberga.

O týchto Bartaliho aktivitách sa pritom počas jeho života vôbec nevedelo. Netušili o tom ani jeho športoví rivali. Jediný, komu sa postupne zveroval, bol syn Andrea: „Ja som bojoval vo vojne týmto spôsobom, a nechcem, aby sa o tom vedelo,“ spomína na jeho slová syn, ktorý mu zároveň musel sľúbiť, že si otcovo tajomstvo nechá pre seba. 

Keď sa spýtal otca, prečo musí o tom mlčať, dostal odpoveď: „Musíš konať dobro, ale nesmieš o tom hovoriť. Ak o tom rozprávaš, využívaš nešťastie druhých na vlastný prospech.“

Bartaliho hrdinské činy sa dostali na verejnosť až po jeho smrti v roku 2000.

Gino Bartali a jeho najväčšie úspechy (1914 – 2000)

Tour de France 2x 1. miesto (1938 a 1948)
Giro d’ Iitalia 3x 1. miesto (1936, 1937 a 1946); 4x 2. miesto
Miláno – San Remo 4x 1. miesto
Okolo Lombardie 3x 1. miesto 
Liege – Bastogne-Liege 1x 1. miestoBartali v marci 1963. Foto: wikimedia.org 


Zabránil občianskej vojne? 

S menom Bartali sa v Taliansku spája ešte jedna príhoda. Bolo už po vojne, keď 14. júla 1948 došlo k atentátu na vodcu talianskych komunistov Palmira Togliattiho. Situácia sa vyhrotila po celej krajine, Taliansko bolo na pokraji občianskej vojny. 

Bartali jazdil v tom čase Tour de France. V deň atentátu dostal telefonát od predsedu vlády Alcide de Gasperiho, ktorý mu vraj povedal: „Môžete pre mňa niečo urobiť? Potrebujem, aby ste vyhrali Tour.“

De Gasperi sa nazdával, že víťazstvo Taliana na ostro sledovaných pretekoch by stmelilo národ a upokojilo vášne. Ako pripomína El País, do konca pretekov však zostával iba jeden týždeň a prvý muž celkovej klasifikácie Louison Bobet mal pred Talianom náskok 21 minút. 

Bartali však zabojoval a v zúrivom počasí vyhral nasledujúce dve etapy v Alpách a cieľom na Champs Élysées v Paríži prešiel ako celkový víťaz s náskokom 26 minút. Celé Taliansko žilo šialeným víťazstvom Gina Bartaliho. Traduje sa, že aj vďaka tomu k občianskej vojne nikdy nedošlo. 

Podľa portálu cycling-info.sk prestal Bartali pretekať v štyridsiatke, dôvodom boli vážne zranenia po zrážke jeho bicykla s autom. Neskôr ho začalo trápiť aj zdravie, lekári mu zaviedli dva bypassy. Zomrel v roku 2000 ako 85-ročný na srdcový infarkt. Po jeho smrti bol v Taliansku dvojdňový štátny smútok. 

Gino Bartali svojím životom okrem športových výkonov ukázal, že proti zlu sa dá bojovať aj tým, čo máte poruke – bicyklom a statočným srdcom. Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame