V kultúrno-etických témach musia konzervatívci cítiť podporu cirkví

V kultúrno-etických témach musia konzervatívci cítiť podporu cirkví

Bavorský krajinský premiér Markus Söder sa chystá zavesiť kríž vo svojom úrade. FOTO: Facebook/CSU

Ukazuje to aj bavorská debata o krížoch v úradných budovách.

Ústup kresťanstva z verejného života v západnej Európe sa často podáva ako príbeh kresťanskodemokratických strán, ktoré v honbe za mocou podstupujú čoraz väčšie kompromisy so svojimi zásadami. Až sa napokon vzdávajú väčšiny svojej najdôležitejšej agendy.

Inými slovami, chyba je v oportunistických politikoch, ktorí sa usilujú príliš zapáčiť stredovým voličom v snahe vyhrávať voľby. Lenže, čo ak sa konzervatívni politici z času na čas aspoň o symbolické víťazstvo v kultúrno-etických témach pokúsia, no vyslúžia si tým hlavne kritiku cirkevných hodnostárov?

Niečo podobné sa teraz udialo v Nemecku. Bavorská vláda, ktorú tvoria ministri za Kresťansko-sociálnu úniu (CSU), sesterskú stranu Merkelovej CDU, rozhodla, že od 1. júna budú vo vstupných priestoroch úradných budov visieť kríže. A to ako symbol kresťanského dedičstva a bavorskej kultúrnej identity, ktorú táto viera formovala.

Dalo sa očakávať, že to povedie k verejným debatám. Silný nesúhlas zaznel hlavne zo strany ľavice, zelených a liberálov. No ku kritikom sa prekvapujúco pridali aj niektorí cirkevní hodnostári.

Štiepenie a nepokoj

Napríklad predseda Konferencie biskupov Nemecka kardinál Reinhard Marx ostro kritizoval bavorského krajinského premiéra Markusa Södera, lebo kvôli jeho opatreniu došlo k „štiepeniu a nepokoju“.

Redukovanie kríža len na kultúrny symbol je podľa neho nepochopením. Je to, akoby bol kríž vyvlastnený štátom.

Evanjelický krajinský biskup Heinrich Bedford-Strohm bol miernejší. Vyslovil potešenie, že kríž je stále braný vážne. Veľmi trefne dodal, že obsah kríža by mal byť hlavne žitý, a to občanmi i politikmi. No vzápätí nepriamo naznačil rozpor medzi príkazom lásky k blížnemu na jednej strane a skeptickou imigračnou politikou CSU na strane druhej.

Mimochodom, bavorský krajinský premiér Markus Söder je práve evanjelik. Kríž vo svojom úrade už medzičasom stihol zavesiť na stenu.

Hoci 64 percent všetkých Nemcov podľa prieskumu verejnej mienky odmietlo, aby v celej krajine viseli na úradoch kríže (len 29 percent by bolo „za“), väčšina Bavorov so svojou krajinskou vládou súhlasí. Až 56 percent opýtaných v Bavorsku je za kríže na úradoch, proti sa vyslovilo 38 percent.

Medzi voličmi Alternatívy pre Nemecko (AfD) je podiel súhlasných hlasov ešte vyšší ako medzi sympatizantmi CSU. A to je dôležité, pretože v októbri sú v Bavorsku krajinské voľby, ktoré chce Kresťansko-sociálna únia prirodzene vyhrať.

Bývalý ústavný sudca Udo Di Fabio pre Die Zeit uviedol, že kríže na úradoch nie sú v rozpore s doterajšími rozhodnutiami Spolkového Ústavného súdu. Neporušujú náboženskú neutralitu štátu. V skutočnosti v Bavorsku už odjakživa relatívne bežne kríže visia napríklad v súdnych sieňach.

Kryť konzervatívnym politikom chrbát

Söderova iniciatíva je teda v súlade s ústavou, má podporu bavorskej verejnosti, navyše má potenciál odobrať hlasy AfD, k tomu ešte potvrdzuje krajinskú tradíciu, ktorá sa už aj tak praktizuje. Za týchto okolností sa kritika zdá prehnaná, zvlášť ak prichádza od predstaviteľov cirkví.

Iste, kríž treba mať nielen vyvesený na stene, ale tiež žiť, čo symbolizuje. No z iných krajín poznáme agresívne odsúvanie kresťanských symbolov z verejných priestorov či priestranstiev. Stačí si spomenúť na americké spory o tabule s desatorom. V Bavorsku to zatiaľ nehrozí.

Za týchto okolností by si CSU zaslúžila skôr pochopenie než pokarhanie. Ako možno očakávať od konzervatívnych politikov, že sa budú odvážne angažovať v tých najväčších a najťažších kultúrno-etických otázkach, keď aj za malé, symbolické a populárne víťazstvá dostanú preplesknutie od najbližších?!

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo