Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
02. 05. 2018, 13:35

Slovensko, najzápadnejšia časť ruského sveta

Danielovi Majlingovi sa podarilo viac ako Jánovi Čarnogurskému.
Slovensko, najzápadnejšia časť ruského sveta

Ilustračná foto: Kevin Dooley/flickr.com

Ruská duša, to je večná hádanka. Pokorená a pokorujúca, treba na ňu veriť, ale bez Západu (kontrastu) by nikdy nebola tým, čím je. Najmä by nemohla byť tým, čím je, akože lepšia od Západu, ako veria ruskí zapadnici. Ruština, to sú dve pravdy, dve slová a dve koncepcie, istina a pravda, jedna (pravda) znamená pravdu aj spravodlivosť, zhodu s Bohom. Tá druhá (istina) je pravda pozitívna, overiteľná, a teda menej vznešená a bežná. Občas slúžka vyšších ideálov. Ktorú pravdu má na mysli, keď Rus hovorí o pravde? Ďalšia hádanka.

Aj ruské svety sú dva. Russkij mir je svetom, kde sa hovorí rusky, ale širšie aj svetom pravoslávia, pravého ruského (alebo ruského pravého?) kresťanstva. Žijeme dobu, keď rastie imidž ruskej moci, rastie aj ruský vplyv vo svete, ale prudko sa zmenšili hranice ruského mira. Cítite záchvev na koži, že mir je vlastne preložený pax a kdesi v útrobách ide zase o impérium? Pokoj. Мир je aj mier.

A najmä, máme šťastie, nemusíme sa viac báť. My totiž súčasťou ruského mira už sme. Dôkaz: Daniel Majling a jeho Ruzká klazika.

Dôrazné varovanie pre všetkých liberálov vrátane bývalých komunistov: Keď hovorí o Rusku Ján Čarnogurský, je ľahké prirodzene cítiť odpor, nesúhlas, rovnako promptne vyjadrený v írečitých nadávkach aj anglicizmoch. Majling je mazanejší, bude to tým, že je východniar: On vás dostane, áno, doslova, budete si užívať zákutia ruskej duše, budete sa smiať, až zistíte, že klapec zapadol, a smejete sa zvnútra, zapadnete do ruského sveta ako chýbajúca skladačka, ako vyplazený ruský jazyk (poznámka pre milovníkov geopolitiky). Očkovanie z vašich obľúbených novín nepomôže, taká je moc ruskej kultúry.

Nič vtipnejšie od slovenského autora som roky nečítal, myslím, že Satinský môže konečne spokojne odpočívať. Dvanásť poviedok a trinásty predslov sú hrou so slovami aj izmami. Keby som začal postupne vymenovávať vtipy a anti-chestertonovské paradoxy, pokazím vám letný večer, pri ktorom pochopíte, prečo je výhľad z dače na nádherné jazero s kŕdľami sťahovavých vtákov dôvodom na mrzutosť a večnú nasr....denosť. Konečne pochopíte, ako skutočný politický väzeň vo všetkom dokáže nájsť zmysel, mreže-nemreže, stačí mu pár metrov štvorcových, prečo je peklo jediná vec, ktorá robí kresťanstvo príťažlivým, ako môže telo múzy poslúžiť súčasne tvorcovi aj svetovému umeniu (pozor: nejde o každé ženské telo), ako myšlienka na vlastný pohreb zlepší náladu a čo riskuje dobrodruh, ktorý uveril chorobe ateistu, že človek je nato, aby napravoval Božie omyly.

Foto: Alex Troshenkov/flickr.com

Kniha má len 118 strán a sú to jednohubkové hody – jete, jete, žujete a hltáte, stále beriete a neviete sa nasýtiť, dočkáte sa samovrážd aj lásky takej veľkej a večnej, že mení osudy aj po smrti, teologickej aj sociologickej obhajoby samoty, zmrznete z predstavy najhoršej anti-utópie, akú kedy svet na papieri videl, nočnej mory, kde na miliardy žien ostal jediný muž, kde je síce promiskuita morálna a tyrania absolútna.

Zavoniate predsieň bulgakovského sveta s ríšou zvierat, skutočný Tretí Rím – Petrovo mesto (pomenované podľa apoštola, nie menovca – vladára), G.-vskú guberniu so všetkými prospektami a géniami, ktorí z tejto močariny urobili viac než Benátky, ale aj nihilizmus súčasných autorov, ktorí medzi sklárňou a azbestárňou (poznám takú obec, autorov prst sa ma dotkol) vyčarujú drámu politického a duchovného machiavelizmu, na ktorú aj celý korpus donjuanovskej literatúry vyjde skrátka, no, bude toho naozaj veľa. Majling, predstavte si, si robí žarty aj na účet Evy Braunovej, aj homosexuálov, aj predstierajúcich homosexuálov, aj kresťanov, ktorí sa zbytočne trápia.

Skrátka, ak máte cestu okolo predavača kníh, urobte si láskavosť.

 Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame