POLEMIKA: Festival Verím Pane a obrázky CBR

Na tohtoročnom hudobnom festivale Verím Pane v Námestove boli odstránené infopanely organizácie CBR, zobrazujúce problematiku potratov. Redakcia Postoy.sk bola požiadaná o uverejnenie stanoviska riaditeľky CBR Jany Tutkovej. Zverejňujeme jej text s tým, že sme požiadali o vyjadrenie aj organizátora festivalu Juraja Drobného. Prečítajte si ich pohľady.

Organizátori Verím Pane zakrývajú, o čom je potrat

Organizátori tohto katolíckeho festivalu pod vedením bývalého dlhoročného riaditeľa TV Lux Juraja Drobného nelegálne odniesli výstavu CBR a narušili riadne ohlásené verejné zhromaždenie.

A to si Juraj Drobný pamätá, že keď pred 6 rokmi výstava Stop genocíde navštívila hudobný festival Verím Pane, bolo to veľmi úspešné sprievodné podujatie. Mladí stáli v radoch, aby sa mohli podpísať do petície až do večera.

Tento rok sa horliví organizátori-katolíci rozhodli, že infopanely, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou verejného zhromaždenia organizovaného CBR mimo areál festivalu, nedovolia ukázať účastníkom svojho festivalu. Podľa zákona o zhromažďovacom práve ide o priestupok, trestaný do výšky 165 Eur, ak niekto znemožňuje riadny priebeh verejného zhromaždenia.

Toto je neuveriteľný precedens, aby si niekto dovolil takto násilne zasiahnuť do našich ústavných a občianskych práv. O to šokujúcejšie, že katolíci, ktorí sa tvária, že sú za život (to si dovolia povedať aj potratári), skrývajú realitu potratu, ktorý sa dnes prekrúca a propaguje ako ľudské právo.

"Organizátori namiesto toho, aby rodičom vysvetlili, prečo je takáto osveta a mobilizácia dôležitá, rozhodli sa jednoducho hrubou silou zakročiť."
Jana Tutková

Zdieľať

Ako dôvod hlavný organizátor, ktorý je zároveň kňazom, uviedol, že niektorí rodičia si neželali, aby mohli takéto obrázky vidieť ich deti. Pritom infopanely boli mimo areál festivalu mimo záber účastníkov, ak sedeli v amfiteátri. Rodičia miesto toho, aby dali pozor na svoje deti, ktorým umelý potrat nevedeli vysvetliť, sa rozhodli unúvať organizátorov, aby proti riadne ohlásenému zhromaždeniu zasiahli. Organizátori zas namiesto toho, aby rodičom vysvetlili, prečo je takáto osveta a mobilizácia dôležitá, prípadne poslali ich za koordinátorom zhromaždenia, aby ten vysvetlil, ako to vysvetliť deťom, rozhodli sa jednoducho hrubou silou zakročiť.

Tieto infopanely pritom tolerujú na nekresťanských festivaloch, dostali súhlas od biskupa či arcibiskupa, aby boli umiestnené v areáli katolíckych púti navštevovaných rodičmi s deťmi, mnohokrát kresťanskí i nekresťanskí rodičia privedú dieťa k infopanelom, aby im vysvetlili, o čo pri umelom potrate ide. Obrázky to vysvetľujú oveľa efektívnejšie ako slová a nová generácia sa dnes učí najmä vizuálne.

Ďalší deň sa teda výstava presunula z Oravy na Kysuce na Drotária Fest do Turzovky, kde sa síce ani náčelníkovi mestskej polície, ani vedeniu mesta nepáčili tieto obrázky, ale napokon rešpektovali naše zákonné právo a vzdali sa obštrukcií, o ktoré sa pokúšali.

Jana Tutková, riaditeľka CBR

Čo sa stalo na festivale Verím Pane 2013

Udalosť z festivalu Verím Pane v Námestove som po rozhovore s aktivistom CBR považoval z uzatvorenú. Ani na text CBR, ktorý sa objavil na internete, som reagovať nechcel. Ale keď ma oslovil Lukáš Obšitník z portálu Postoy.sk, uvedomil som si, že sa vyjadreniu nevyhnem.

Na úvod chcem poznamenať, že som nikdy nebol riaditeľom TV LUX. A tiež, že Janku Tutkovú (CBR) si hlboko vážim a v istom slova zmysle i obdivujem pre jej zápal a odvahu, s akou sa bije za právo detí narodiť sa (to robím i ja na svojom blogu, napr. v tomto texte), i keď sa nestotožňujem s metódami, ktoré používa. Pred pár rokmi som ju privítal na Verím Pane, i so spomínanými bilbordmi. Hoci ja by som touto formou kampaň nerobil, povedal som si, že tieto drastické obrázky by mohli otriasť svedomím ľudí.

No a teraz k samotnej udalosti. Počas festivalu (ktorý organizujem už 23 rokov) mi zavolalo pár rodičov, či viem, aké bilbordy sú postavené priamo v areáli festivalu, plného rodičov s malými deťmi. Drastické fotografie nenarodených detí po potrate, obesenec, porovnávanie s nacistickými zverstvami, hákové kríže. A že prítomní veriaci rodičia si neprajú, aby sa ich malé deti na to pozerali, tak nech s tým niečo robím. Keďže som presvedčený, že za výchovu detí sú na prvom mieste zodpovední rodičia, rozhodol som sa výstavu v priestoroch festivalu zrušiť.

"Je mi ľúto, že hoci máme rovnaké názory na tému ochrany života, nie je CBR schopné rešpektovať, že niekto môže mať iný názor na spôsob ich prezentácie."
Juraj Drobný

Zdieľať

S mestom Námestovo máme dohodu, že počas festivalu sa v priestoroch jeho konania neumiestňuje nič bez nášho súhlasu. Preto som požiadal spoluorganizátorov, aby v mojom mene poprosili organizátora výstavy o jej odstránenie, nakoľko ju v areáli festivalu umiestnil svojvoľne. Vzápätí mi volali, že odmieta a dali mi ho k telefónu. Dôrazne som ho požiadal, aby výstavu z areálu festivalu odstránil. Opäť odmietol. Napokon ale predsa len výstavu zbalil.

Po nejakom čase mi spoluorganizátori volali, že oná výstava zase stojí – hneď za poslednými radami sedačiek v amfiteátri – a že onen pán ju zase odmieta zložiť. To ma vytočilo a tak som tam šiel osobne. Bilbordy som posklápal na zem a spolu s ďalšími organizátormi sme ich odniesli na trávnik, na konci parkoviska. Janke Tutkovej som poslal smsku, aby mu zavolala, nech výstavu zbalí a odíde.

Po pár desiatkach minút som šiel som za oným pánom a poprosil som ho o odpustenie za spôsob, akým som tú výstavu zrušil. Jeho slová: „Odpúšťam vám,“ zo mňa vyplavili aj poslednú kvapku negatívnych emócií. Vzápätí ma on poprosil o odpustenie za to, že výstavu inštaloval v areáli festivalu a nie mimo neho. Nemal som prečo mu neodpustiť. Potom mi vysvetlil, že to druhé miesto zvolil tak, aby bolo mimo areál festivalu. Objali sme sa, dal som mu požehnanie a s tým sme sa rozišli.

Je mi však ľúto, že hoci máme rovnaké a nekompromisné názory na tému ochrany života od počatia po prirodzenú smrť, nie je CBR schopné rešpektovať, že niekto môže mať iný názor na spôsob ich prezentácie.

Juraj Drobný, katolícky kňaz

Ilustračné foto: cbreurope.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo