Albánci, ktorí robili s Vadalovcami, mali prekvapivý úspech na ministerstve

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Albánci, ktorí robili s Vadalovcami, mali prekvapivý úspech na ministerstve

Ilustračná foto - Profimedia.sk

Skupina, ktorá robila biznis s Talianmi z `ndranghety, podala trestné oznámenie na články Postoja a ďalších médií, ktoré o nej informovali.

Za posledné týždne publikoval Postoj viacero zistení, ktoré sa týkajú špecifickej podnikateľskej skupiny. Ide o albánsko-turecké rodiny Kukuli a Aličauši, ktoré na Slovensko prišli pred dvadsiatimi rokmi z oblasti severného Macedónska a dnes sú významnými podnikateľmi najmä v agrobiznise.

Dnes prinášame doplnenie o najnovšie informácie, ktoré s ich prípadom súvisia.

Spojenectvo s Talianmi a agrodotácie

Prvotný záujem o nich vyplynul z oficiálneho prepojenia ich podnikania so skupinou Vadalá a Rodá, keď zástupcovia Albáncov vystupovali s Talianmi v spoločných firmách.

Postupne však vyšli na povrch aj ďalšie informácie. Trend a Postoj informovali o zvláštnych finančných operáciách medzi oboma skupinami. Išlo o neobvyklý opakovaný presun podobnej čiastky medzi viacerými firmami, v ktorých vystupovali ako konatelia a spoločníci v tom čase Seat Aličauši z Lučenca, levický podnikateľ Husniriza Kukuli a Antonino Vadala.

Takmer totožná suma sa v priebehu niekoľkých dní presunula medzi rôznymi firmami, často prepojenými rovnakými osobami, pričom pôvodne bola určená ako záloha na stroje a skončila ako splátka pôžičky.

Obe skupiny spájajú aj aktivity v agrosektore. Podobne ako Taliani aj albánska skupina čerpala bohaté dotácie na svoje firmy, spolu ide o takmer tri desiatky miliónov eur. Ide o súčet priamych platieb, ale aj podpory na projekty.

Opísali sme tiež, že jedna z fariem, na ktorú čerpali mnohomiliónovú podporu, skončila opustená a prázdna. A minulý týždeň sa objavila zásadná informácia, ktorá zakladá ešte vážnejšie podozrenia.

Minulý týždeň magazín Trend citoval zo zistení samotnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá v minulosti našla výrazné nezhody medzi tým, na čo všetko si albánska skupina nárokovala dotácie, a tým, na čo v skutočnosti mala nárok.

Agentúra skonštatovala, že podnikatelia cez svoje firmy opakovane nadhodnocovali svoje žiadosti. Kontroly na mieste napríklad ukázali, že nesedel deklarovaný počet zvierat, na ktoré si žiadali podporu, alebo bola nadnesená výmera pôdy.

No zatiaľ čo samotná agentúra niektoré ich nároky odmietla, agropodnikatelia uspeli, keď sa obrátili priamo na ministerstvo, tam im tieto dotácie potvrdili, hoci na podozreniach agentúry sa nič nezmenilo.

Nezvyčajné známosti

Mimoriadnu atmosféru celému príbehu dodávajú aj ďalšie okolnosti. Napríklad neobvyklé nadobudnutie nehnuteľnosti v centre Bratislavy, keď mestské zastupiteľstvo odhlasovalo návrh Viktora Stromčeka, vtedy riaditeľa magistrátu, dnes generálneho sekretára Smeru-SD, a vzdalo sa nárokov na budovu, o ktorú prišlo v spornej reštitúcii. Mesto pritom malo k dobru rozhodnutie Najvyššieho súdu vo svoj prospech.

Ako bonus ešte dopovedzme, že dnes v jednom z bytov v budove býva albánsky Chorvát Sami Musliu, ktorý na Slovensku a v Česku figuroval vo firmách v spojení s narkobarónom prvej európskej ligy. Ten vďaka pomoci ozbrojeného komanda utiekol českej polícii, hoci bol už zadržaný. Musliho so skupinou spája aj to, že jeho príbuzný priamo figuroval vo firmách albánskej skupiny.

Albánska skupina po publikovaní týchto skutočností oznámila redakciám Postoja, Trendu a Aktualít, že vo veci podala trestné oznámenie, hoci predtým komunikovať odmietla. Ďalšie oznámenie podal ich niekdajší spoločník v podnikaní a dodnes ich právnik Robert Ešek, ktorý zdôrazňuje najmä to, že so skupinou už dnes nič nemá.

Novinárov tiež vyzvali, aby v tejto veci upustili od ďalšej činnosti.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo