Šieste prikázanie pre politikov

Rodina je aj na začiatku 21. storočia najzákladnejším a najakceptovanejším ľudským zoskupením. Vysoko ju hodnotia dokonca aj tí, ktorí ju nemajú, alebo ktorým rodina „stroskotala“. Z tohto dôvodu vážnosť inštitútu rodiny nemôžu prehliadať ani politici; prorodinné opatrenia sú neodmysliteľnou súčasťou pravicových i ľavicových volebných programov (aj keď názory na to, ktoré legislatívne opatrenia sú prorodinné, sa u nich mnohokrát diametrálne líšia).

Skúškou správnosti, či je rodina pre toho-ktorého politika naozaj posvätná, alebo je len politicky zneužitým heslom, je pohľad na jeho rodinný život. Nehovorím o „šprtaní“ sa v súkromných životoch ústavných činiteľov. To napokon nie je nevyhnutné, keďže súkromný život niektorých lídrov spoločnosti, je jednoducho neprehliadnuteľný. Napríklad taký český premiér Mirek Topolánek.

Na fotografiách z novoročného obeda u prezidenta sa so svojou manželkou Pavlou tvária ako uprostred medových týždňov, pritom o niekoľko dní sa premiér odsťahuje k svojej spolustraníckej milenke, podpredsedníčke snemovne za ODS Lucii Talmanovej, ktorá je, pravdepodobne s ním, už niekoľko mesiacov tehotná. Aj Klausovci sa tvárili veľmi milo, hoci o prezidentovom citovom živote sa tiež už čo-to popísalo.

Šokujúca je pri tom skutočnosť, že českej verejnosti počínanie ich premiéra neprekáža. Mnohí jeho donchuanstvo dokonca obdivujú. Do pozície Jána Krstiteľa kritizujúceho Herodesa sa postavil aspoň český prímas, kardinál Miloslav Vlk, ktorý Topolánkove úlety otvorene skritizoval.

Topolánkov prípad pritom nie je jediný. Už od začiatku decembra sa objavujú stále nové informácie o sexuálnom škandále v poľskej vládnej strane Sebaobrana, ktorej vrchní predstavitelia, vrátane predsedu strany Andrzeja Leppera, svojim spolustraníčkam údajne ponúkali možnosť kariérneho rastu za poskytnutie sexuálnych „služieb“. Poľská prokuratúra vypočula už viac ako sto svedkov.

V sexuálnych problémoch sa topí aj izraelský prezident Moše Kacav, ktorého poslanci dočasne zbavili funkcie, z dôvodu jeho možného obvinenia zo znásilnenia, sexuálneho obťažovania a ďalších zločinov.

„Ak vo vládnom programe je zakotvená starostlivosť o rodinu a jej posilňovanie a pritom sám čelný predstaviteľ koná v praxi proti tomu, ako môže byť pred ľuďmi dôveryhodný a jeho slová spoľahlivé?“ povedal na Topolánkovu adresu kardinál Vlk. Ak sa v budúcnosti budú politici chváliť svojím prorodinným svetonázorom, spravte si pre istotu skúšku správnosti, či nejde o lacný politický vtip.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo