Kto naozaj zastupuje zákon v mestečku, kde žije mafia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kto naozaj zastupuje zákon v mestečku, kde žije mafia

Foto – Profimedia.sk

Krytie organizovaného zločinu na lokálnej úrovni padá najmä na triko miestnych prokurátorov.

Tomáš Drucker pred tým, ako naposledy prešiel ministerskými dverami na vnútre, posunul kolegom z vlády na pripomienkovanie nový zákon o tom, ako by sa mali vyberať kľúčové posty v polícii.

Kolega Martin Hanus už naznačil debatu, ktorá v tejto súvislosti ešte len prepukne a na prvé počutie znie kacírsky: či výber cez komisie, kde by prevahu mal policajný a prokurátorský stav, prinesie lepší výsledok ako politický výber ministrom.

Ako ukázala napríklad prax v justícii pri Súdnej rade, aj sofistikovane namixované komisie sa môžu zmeniť na alibistický aparát, kde sú nominácie výsledkom lobingu a interných hier zatuchnutého prostredia a, navyše, za výsledok nik nenesie politickú zodpovednosť. Debata to bude ešte zaujímavá.

No bolo by chybou, keby sme pri debate o tom, ako vyriešiť špičkové policajné nominácie, zabudli, ako zásadne na fungovanie spoločnosti vplýva organizácia na spodnej úrovni.

Pre organizovanú skupinu niet lepšieho živného prostredia ako malé mesto, ktoré však má celú potrebnú infraštruktúru. Vlastnú políciu, vlastnú prokuratúru a vlastný súd (a ďalšie inštitúcie, ako napríklad kataster).

Je to totiž uzavretý systém s malým počtom aktérov, ktorí spolu pôsobia roky či desaťročia v tom istom priestore. A zvlášť si treba všimnúť pôsobenie okresného prokurátora a jeho podriadených.


Prečo prokurátor

Okresný prokurátor je totiž ten najdôležitejší, keď dôjde na presadzovanie zákona v boji so zločinom.

On a jeho ľudia dozorujú vyšetrovanie, môžu ho aj nariadiť, ovplyvňujú, kto bude obvinený, môžu obvinenie aj zrušiť a nakoniec rozhodujú, voči komu bude podaná obžaloba na súd. Aj v prípade podania obžaloby vedia jej kvalitou dopomôcť tomu, či ju vôbec súd prijme. Mať k dispozícii takýto arzenál zbraní a dokázať ho nezaujato využívať v ohraničenom priestore, kde musíte zdieľať spoločnú komunitnú infraštruktúru, je zložité aj pre odolnejšie povahy. A pre kriminálne skupiny je neraz jednoduchšie ovplyvňovať miestnu prokuratúru ako rozvetvenejšie policajné prostredie.

Na rozdiel od polície či sudcov, ktorým verejnosť takmer výhradne pripisuje zodpovednosť za fungovanie spravodlivosti v krajine, prokurátori takému tlaku vystavení nie sú. Spoločnosť im totiž v dobrej viere zabezpečuje vysoký stupeň ochrany pred takýmto spoločenským tlakom – napríklad aj tak, že sa o ich zodpovednosti dá informovať len veľmi stroho a neadresne.

Ak kryje prokurátor kriminálne aktivity, napríklad fungovanie lokálnej mafie, verejnosť pripisuje zodpovednosť za stav najmä miestnej polícii, zatiaľ čo vplyv prokurátorov zostáva zabudnutý.

Napomáha to aj fakt, že policajtov je aj v menších mestách či okresoch niekoľko desiatok a je takmer nemožné dosiahnuť, aby nik z nich nemal nejakú väzbu na miestneho bosa. Verejnosť to chápe ako dôvod, prečo sa s lokálnou mafiou nič nedeje, a miestne legendy o vplyve mafiánov sa obmedzujú na ich prepájanie s políciou.

Ak kryje prokurátor kriminálne aktivity, napríklad fungovanie lokálnej mafie, verejnosť pripisuje zodpovednosť za stav najmä miestnej polícii, zatiaľ čo vplyv prokurátorov zostáva zabudnutý. Zdieľať

No aj prípad skupiny okolo klanu Vadalà ukazuje, že to je len časť problému. V pri tejto skupine evidovali orgány činné v trestnom konaní až sedemdesiattri „živých vecí“, ktoré sa na nich nazbierali za dlhé roky ich pôsobenia v regióne. Ani to však nestačilo na to, aby čelili dôsledkom svojho fungovania. Mimoriadnu pozornosť si v tomto kontexte zaslúži veta generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára, ktorú vyslovil v čase prvého spoločenského šoku po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka.

Na tlačovke poslal cez médiá odkaz krajskému košickému prokurátorovi, ktorý je zasa priamym nadriadeným okresných prokurátorov, že ak sa ukáže zlyhanie okresných prokurátorov, odnesie si to aj krajský prokurátor.

Narúšať ekosystém

Odvtedy sa o zodpovednosti lokálnej prokuratúry už nehovorilo.

Ani o tom, či popri zameraní sa na políciu a justíciu nám neuniká aj chyba v prokuratúre, a to aj na najnižšom stupni. Jeho význam neoprávnene podceňujeme.

Z krajín, kde sa borili s podobným problémom, poznáme viacero riešení. Najtypickejším, ktoré sa vo veľkom využíva napríklad v Taliansku, je rotácia, pravidelná výmena šéfov okresných prokuratúr, narúšanie zabehaného ekosystému. Ovplyvniť prokurátora, ktorý je z vášho mesta, s ktorým máte spoločných známych zo školy a vaše deti hrajú spolu v doraste, je ľahšie, ako ovplyvniť prišelca bez väzieb.

Mäkšou verziou tohto modelu je, aby na okresnej prokuratúre pôsobil prišelec v postavení bežného prokurátora. Keď sa neskôr ukáže, že tamojšia prokuratúra niekoho kryla, bude vedieť vykresliť atmosféru, ktorá tam vládla, a v prípade potreby by bol povinný ju dosvedčiť. Už táto jeho úloha má preventívny rozmer.

Možností je istotne viac, novinár si netrúfa ich popísať. Na záver by však ešte raz chcel zopakovať:

Okresný prokurátor je ten najdôležitejší, keď dôjde na presadzovanie zákona v boji so zločinom. A to si zasluhuje viac pozornosti.
 


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo