Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. apríl 2018

Česi navrhujú, aby sa lekárom preplácalo poučenie ženy pred potratom

Českí proliferi prišli s nápadom, aby lekári robili poučenie pred potratom, ktoré preplatí poisťovňa. Prečo je inšpirujúci pre Slovensko?
Česi navrhujú, aby sa lekárom preplácalo poučenie ženy pred potratom

Ilustračné foto: Flickr.com/Alex Proimos

Začiatkom apríla sa v Prahe konal už 18. Národný pochod pre život a rodinu. Medzi jeho výstupy patrí aj návrh, aby boli ženy pred potratom poučené lekárom o možných rizikách a alternatívach. 

Ide o úkon, ktorý je na Slovensku už niekoľko rokov povinný, avšak na rozdiel od českého návrhu nie je preplácaný poisťovňou. 

Kreatívni Česi

„Takmer 80 percent žien udáva, že sa cítilo v čase rozhodovania o umelom ukončení tehotenstva pod nátlakom svojho najbližšieho okolia, a upozorňujú na absenciu podpory zahrnujúcu aspoň možnosť sa o danej situácii porozprávať,“ tvrdí české Hnutí pro život. 

Navrhujú preto zaradiť do zoznamu zdravotných výkonov na rok 2019 výkon označený ako „Porada spojená s vysvetlením medicínskych, psychických a sociálnych aspektov umelého ukončenia tehotenstva“. Súčasťou poučenia by mala byť aj zmienka o alternatívnych možnostiach riešenia nečakaného tehotenstva. 

„Samostatný výkon svojím presným zameraním navyše umožní analyzovať efektivitu výkonu a štátne orgány budú môcť v prípade potreby lepšie zacieliť pomoc nečakane tehotným ženám,“ uvádzajú v návrhu. 

Slovensku sa podobný návrh podarilo presadiť v roku 2009, keď sa dostal do zákona o zdravotnej starostlivosti tzv. informovaný súhlas. Lekári tak musia v súčasnosti ženu pred umelým ukončením tehotenstva poučiť o rizikách potratu, ako aj jeho alternatívach. Do legislatívy sa tiež podarilo zaviesť rodičovský súhlas s potratom neplnoletého dievčaťa a takisto 48-hodinovú lehotu na premyslenie pred vykonaním potratu.

Nespokojní Slováci

Slovenskí proliferi však dlhodobo poukazujú na to, že veľa gynekológov informovaný súhlas nerobí alebo ho robí veľmi povrchne. 

Preto vidia v českom návrhu preplácať lekárom takéto poučenie dobrý spôsob, ako lekárov motivovať k poctivému vykonaniu tohto úkonu.  

„Na Slovensku máme už dnes zákonom stanovenú povinnosť informovať matky pred potratom. Prax je ale rôzna. Niektorí lekári poučenie robia, niektorí si len dajú podpísať papier, ale matku reálne nepoučia. Za náležité poučenie by si odmenu zaslúžili,“ hovorí pre Postoj Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku. 

Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu považuje český nápad za kreatívny. 

„Tento návrh by zaviedol odmenu za poučenie, čo by lekárov mohlo motivovať matke aspoň odovzdať leták so zoznamom rizík potratu a kontaktmi na pomáhajúce organizácie,“ uviedol.

Podľa Patrika Danišku by to bola zároveň dobrá vec pre lekárov, ktorí berú poučenie vážne. „Kvalitné poučenie však istý čas trvá, je preto logické, aby bol takýto úkon odmenený,“ dodal. 

Inzercia

Začali priznávať potraty cudziniek

S českým návrhom sa stotožňujú aj niektorí poslanci. 

Poslanec SNS Štefan Zelník bol jedným z predkladateľov novely, ktorá zaviedla v roku 2009 informovaný súhlas pred potratom. Dnes predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo pre Postoj hovorí, že o českom návrhu vie a páči sa mu. 

„Súhlasím s tým, že by bolo dobré lekárov motivovať. Nemyslím si dokonca, že by išlo o veľa peňazí. Ako stimul pre lekárov by to bolo dobré riešenie, ktoré by som podporil,“ uviedol Zelník.  

Opozičná poslankyňa za OĽaNO Anna Verešová si myslí, že aplikačná prax vždy po čase ukáže, v čom je potrebné aktualizovať zákon. „Tak je to aj v tomto prípade. S viacerými odborníkmi aj prolife aktivistami sme sa zhodli na tom, že je to výborný krok, ktorým by sa mohla odstrániť formálnosť vykonávania zákonnej povinnosti informovania o rizikách potratu,“ povedala. 

Zelník aj Verešová pre Postoj potvrdili, že chcú o tejto téme hovoriť s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou. 

„O zlepšení právnej ochrany života budem rokovať s ministerkou zdravotníctva, s ktorou mám dohodnuté stretnutie. Chcem jej predložiť návrhy súvisiace s témou ochrany života. Jedným z nich bude aj tento návrh,“ dodala Verešová.

K tejto téme dodajme ešte jeden zaujímavý fakt. Hoci počet umelých potratov na Slovensku mal posledné roky klesajúcu tendenciu, vlani, naopak, ich počet medziročne stúpol. Aspoň podľa štatistík.

Ako upozornil Patrik Daniška, v prípade Sloveniek totiž aj v minulom roku klesol počet umelých potratov (zo 6 491 v roku 2016 na 6 102 v roku 2017). Celkové číslo sa v štatistike zvýšilo z dôvodu, že v roku 2017 bolo prekvapivo priznaných až 1 394 potratov spravených matkám bez trvalého pobytu v SR. Podľa Danišku boli tieto čísla oficiálne vždy pomerne nízke – v posledných rokoch menej ako desať ročne. 

 Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame

Kardinálove listy

Kardinálove listy

Dňa 23. 4. 1988 sa konala v Chráme sv. Víta v Prahe bohoslužba, ktorú možno považovať za oficiálny koniec najväčšej podpisovej akcie za náboženskú slobodu vo východnom bloku.