Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2018, 20:40

Tohtoročný apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom letných dní

Tohtoročný apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom dní, keď teplota vzduchu vystúpila nad 25 a viac stupňov Celzia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom profile na sociálnej sieti. 

Tohtoročný apríl má úplne iný priebeh ako ten minuloročný. "Len na jeho začiatku bola priemerná denná teplota vzduchu zhruba na úrovni dlhodobého priemeru, ale vo väčšine jeho dní je jej hodnota vysoko nadpriemerná," uvádza SHMÚ. Doteraz najteplejší apríl sa na väčšine staníc vyskytol v roku 2009. Meteorológovia uviedli, že do konca mesiaca síce ešte chýba niekoľko dní, no ak sa výraznejšie neochladí, tak apríl 2018 môže byť ešte teplejší, ako zaznamenali v roku 2009. 

Meteorológovia pripomenuli, že letné dni sa síce v jednotlivých rokoch vyskytujú v apríli už pomerne pravidelne, ale aj v najteplejších oblastiach v priemere dvakrát za mesiac. "Máme lokality, kde sme doteraz zaznamenali až sedem letných dní. Navyše sa letný deň vyskytol napríklad aj na takej stanici, akou je Poprad, kde sa v období od roku 1981 do roku 2010 nevyskytol v apríli ani jeden letný deň," doplnili meteorológovia. 

SHMÚ uviedol, že v nedeľu meteorológovia zaznamenali ďalší zo série veľmi teplých dní. Na stanici v Kamenici nad Hronom o 13.20 h meteorológovia zaznamenali 29,3 stupňa Celzia, čím sa vyrovnal absolútny rekord maximálnej dennej teploty vzduchu platný pre 22. apríl. V roku 2000 takúto hodnotu namerali meteorológovia v Senici.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 14 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 2 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.

pred 3 hodinami

Brusel nariadil povinné nosenie rúšok na verejných miestach. Opatrenie platí s okamžitou platnosťou pre všetky osoby nad 12 rokov na verejných miestach, ako aj na súkromných miestach prístupných verejnosti. Výnimku majú ľudia pri športovaní, výkone intenzívnej fyzickej práce a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré im nedovoľuje nosenie rúška. (TASR)