KOMENTÁR: Trnava potrebuje obnoviť dôveru

Trnava sa dnes dočkala. Po roku od uprázdnenia arcibiskupského stolca naň nastupuje Ján Orosch.

Odvolanie trnavského arcibiskupa - a teraz odhliadnime od osobných ťažkostí, ktoré to znamenalo pre Róberta Bezáka - sa najväčšmi dotklo veriacich Trnavskej arcidiecézy. Pre diecézu, ktorá mala získať novú mentalitu - mentalitu spoločnej zodpovednosti - museli byť personálne zmeny vyčerpávajúce. A mohli sa podpísať i na náboženskej (ne)aktivite veriacich.

Prevziať Trnavu po Jánovi Sokolovi bolo náročné. Ale po Róbertovi Bezákovi to bude ešte ťažšie. Ale je to iné dedičstvo ako Sokolove. Dedičstvo nielen nových duchovných a sociálnych aktivít, ktoré naštartoval Bezák, ale aj dedičstvo stigmy jeho odvolania. Ján Orosch sa už s týmto dedičstvom ako apoštolský administrátor počas uplynulého roka stretol. Teraz s ním bude pracovať ďalej. Duchovná kondícia arcidiecézy a jej budúci vývoj je predovšetkým v jeho rukách.

Trnavčania potrebujú dobrého pastiera, ktorý ich zjednotí a spojí. Musí tiež obnoviť dôveru veriacich nielen v cirkev ako ľudskú inštitúciu, ale aj k vlastnému arcibiskupskému úradu. Nároky na transparentnosť nepoľavia. Je tu aj volanie ísť na perifériu - k chudobným a núdznym.

Vymenovaním nového trnavského arcibiskupa Jána Oroscha sa “kauza Bezák” vôbec nekončí. Iba prichádza jej druhé kolo. Je teda jasné, že Róbertovi Bezákovi už Trnava vrátená nebude. Okrem jeho sľubovaného materiálneho zabezpečenia a otáznej rehabilitácie sú tu aj vážnejšie a všeobecnejšie témy: jednota cirkvi, pritiahnutie veriacich, nová evanjelizácia, transparentnosť, hľadanie ciest k neveriacim. S týmito témami sa musí každý popasovať najlepšie, ako vie. Rovnako aj nový najvyšší predstaviteľ cirkvi v Trnave Ján Orosch.

Matúš Demko

Foto: Jozef Mak, photo.photoshopbook.net

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo