Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. júl 2013

AKTUÁLNE: Trnavskí veriaci majú nového arcibiskupa, je ním Ján Orosch

mons.-jan-orosch_oficialny-portret_n-2.jpg Svätý Otec František dnes vymenoval nového trnavského arcibiskupa. Stal sa ním doterajší apoštolský administrátor Mons. Ján Orosch. Mons. Orosch vo svojom dnešnom vyhlásení zdôraznil, že ako kňaz prijímal rozhodnutia svojho b...

Svätý Otec František dnes vymenoval nového trnavského arcibiskupa. Stal sa ním doterajší apoštolský administrátor Mons. Ján Orosch.

Mons. Orosch vo svojom dnešnom vyhlásení zdôraznil, že ako kňaz prijímal rozhodnutia svojho biskupa, vidiac v nich Božiu vôľu. Uviedol, že prvýkrát zaváhal, keď bol Jánom Pavlom II. menovaný za titulárneho seminského a pomocného biskupa Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy, keďže sa cítil byť nehodným a málo pripraveným na plnenie tejto úlohy. Podobne hovorí aj teraz:  "Som si vedomý všetkých svojich nedostatkov a hriešnosti. Iba s dôverou v Božiu pomoc, milosrdenstvo a ochranu, ako aj pomoc mojich spolubratov v biskupskej a kňazskej službe, prijímam úplne a bezvýhradne rozhodnutie Svätého Otca Františka o mojom menovaní do služby trnavského arcibiskupa. Ponúkam Pánovi znovu svoj život a prosím ho o dary jeho Svätého Ducha, tak potrebné k službe biskupa."

Arcibiskup Ján Orosch Trnavskú arcidiecézu spravoval ako apoštolský administrátor po tom, čo emeritný pápež Benedikt XVI. 2. júla 2012 odvolal Róberta Bezáka z postu trnavského arcibiskupa po apoštolskej vizitácii. Hoci od odvolania prešiel rok, dôvody, prečo musel arcibiskup Bezák Trnavskú arcidiecézu opustiť, verejnosť nepozná. Poslednou výraznejšou informáciou je vyjadrenie kardinála Dominika Duku, ktorý v rozhovore pre christnet.cz povedal, že Bezák nebol odvolaný na základe morálneho deliktu.

Inzercia

Rok po Bezákovom odvolení zorganizoval František Mikloško pred budovou Apoštolskej nunciatúry v Bratislave modlitbové stretnutie. Zúčastnili sa ho stovky ľudí. Ďalšou aktivitou veriacich, ktorí s odvolaním nie sú spokojní, je otvorený list, pod ktorý sa podpísalo približne 15-tisíc ľudí. Predseda občianskeho združenia Pastor bonus Marek Nikolov pre TASR uviedol, že list sa dostal priamo k pápežovi Františkovi. Veriaci ho žiadajú, aby posúdil dôvody jeho odvolania, stretol sa s ním a riešil jeho ďalšie pôsobenie v Cirkvi. 

Zdieľať

Róbert Bezák v súčasnosti pôsobí ako pomocný duchovný v Radvani. Keďže jeho sabatický rok sa končí a od 1. augusta by mal opustiť aj Radvaň, predseda KBS začiatkom júla informoval, že Konferencia biskupov Slovenska sa v spolupráci s Trnavskou arcidiecézou o Bezáka po materiálnej stránke postará. „Je rozhodnuté, že toto materiálne zabezpečenie bude uskutočnené a jeho konkrétna podoba bude dohodnutá s monsignorom Róbertom Bezákom," uviedol arcibiskup Zvolenský.

Mons. Ján Orosch sa narodil sa 28. mája 1953 v Bratislave. Študoval na  Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulte v Bratislave, kde bol 6. júna 1976 vysvätený za kňaza. 2. apríla 2004 bol pápežom Jánom Pavlom II. vyvolený za titulárneho biskupa seminského a už 2. mája 2004 bol v Trnave konsekrovaný za biskupa. Za generálneho vikára Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy bol menovaný 13. mája 2004. Dňa 21. marca 2008 bol menovaný za generálneho vikára Trnavskej arcidiecézy a 2. júla 2012 bol Benediktom XVI. v tejto diecéze menovaný za apoštolského administrátora "sede vacante".

Lukáš Melicher

Odporúčame