Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. apríl 2018, 13:05

SaS chce občanom umožniť voliť aj na našich veľvyslanectvách v zahraničí

Občania SR by mali mať možnosť voliť vo voľbách do NR SR, Európskeho parlamentu, v prezidentských voľbách, v ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta a v referende aj na zastupiteľských a konzulárnych úradoch Slovenska v zahraničí.

V novele volebného zákona to navrhujú poslanci opozičnej SaS Martin Klus a Milan Laurenčík. Právnou normou sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi.

Liberáli tvrdia, že moderné občianstvo odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu. "Účasť pri niektorých druhoch volieb a pri referende dosahuje v Slovenskej republike nízke percentuálne hodnoty, čo možno sčasti pripísať k tomu, že mnoho občanov Slovenskej republiky sa krátkodobo, ale aj dlhodobo zdržuje v zahraničí," uviedli v dôvodovej správe s tým, že pracovné, rodinné a iné povinnosti, resp. vzdialenosť im neumožňuje cestovať na Slovensko za účelom uplatnenia svojho volebného práva.

Klus a Laurenčík argumentujú, že hoci sa mnohé európske aj vnútroštátne témy bytostne dotýkajú aj občanov dlhodobo sa zdržiavajúcich v zahraničí, podľa súčasnej úpravy nemajú s výnimkou volieb do NR SR a referenda právo uplatniť si svoje volebné právo v zahraničí. Pri voľbách do parlamentu a pri referende majú možnosť voliť poštou, čo aj mnohí využívajú. "Tento spôsob je však administratívne pomerne komplikovaný a niektorých občanov, najmä pri väčšom počte voličov v rodine, môže odrádzať od účasti aj cena poštovného. Tá sa totiž môže na jednu zásielku vyšplhať aj na desať a viac eur," uvádzajú liberáli.

Účinnosť svojej novely navrhujú od 1. júla 2018, aby sa kompetentné orgány vedeli na novú úpravu pripraviť a aby nová úprava postihla aj budúcoročné prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu.

O nízkej volebnej účasti najmä vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) sa nedávno hovorilo aj na spoločnom rokovaní Výboru NR SR pre európske záležitosti a Zahraničného výboru NR SR. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) tam deklaroval pripravenosť hovoriť s rezortom vnútra o zmene volebnej legislatívy tak, aby Slovensko dosiahlo vyššiu volebnú účasť vo voľbách do EP. "Zatiaľ nerobíme nič preto, aby sme neboli opäť najhorší. Je to pritom vizitka náš všetkých. Teda jednoznačne áno, mohli by sme byť v záujme zvýšenia účasti menej reštriktívni. V Nemecku je šesť spôsobov, ako môže občan Nemecka voliť do EP. Budem preto o tom hovoriť a chcem aj vás požiadať o politickú podporu. Sme krajina, ktorá profituje z členstva v EÚ, mali by sme preto ukázať náš európsky charakter," poznamenal Lajčák na margo volieb, ktoré budú v roku 2019.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 19 minútami

Igor Matovič hovorí, že ak by bolo na jeho rozhodnutí, tak by po svojom prípadnom odvolaní nedal ponuku SaS na návrat do koalície. Tvrdí, že to urobí len kvôli svojim koaličným partnerom Sme rodina a Za ľudí. Dodal, že SaS je škodná v politike. 

pred 45 minútami

Ekonomická nálada na Slovensku sa naďalej zhoršuje, v septembri 2022 bola najnižšia od marca minulého roku. Aktuálna hodnota indikátora ekonomického sentimentu bola pesimistickejšia aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, klesla o 10,4 bodu. Za dlhodobým priemerom tak zaostávala o 12,8 bodu. (tasr)

pred 58 minútami

„Ak sa chcete vrátiť do vlády, tak v tom vám asistovať nebudeme," odkázal SaS Tomáš Taraba v rozprave k odvolávaniu Igora Matoviča. Strane Richarda Sulíka ponúkol, aby dali hlasy na predčasné voľby. „Matovič nikoho nezaujíma, ľudia chcú predčasné voľby," hovorí.

pred 2 hodinami

Slovenský hokejový útočník Pavol Regenda skóroval pri víťazstve Anaheimu 3:1 nad Arizonou. Jeho náprotivkom v stretnutí bol aj útočník Miloš Kelemen, ktorý sa však do kanadského bodovania nezapísal. Rovnako ako Juraj Slafkovský a Filip Mešár pri prehre Montrealu s Torontom 0:3. (tasr)

pred 4 hodinami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené a na viacerých miestach dážď alebo prehánky, na západe menej zrážok. Denná teplota 11 až 17 stupňov. Slabý, na západe severozápadný vietor do 20 km/h. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.