Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. apríl 2018

OĽaNO: Škandály s eurofondmi môžu spôsobiť, že ich Slovensko dostane menej

Škandály s eurofondmi na Slovensku môžu spôsobiť, že v nasledujúcom období môžeme dostať výrazne nižšie prostriedky z Európskej únie. Tieto fondy sa dajú riadiť oveľa jednoduchšie a efektívnejšie. Zdôraznila to na piatkovom brífingu predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová a poslanec hnutia Eduard Heger.

"Tieto škandály, ktoré teraz prichádzajú, môžu poškodiť investície, ktoré chceme spraviť, môžu poškodiť našu povesť a môžu spôsobiť, že tie eurofondy môžeme dostať výrazne menšie ako ich máme teraz," priblížila Remišová.

Pripomenula, že skupina poslancov poslala list Európskej komisii, ktorý sa týka podozrení z korupcie na Slovensku v oblasti eurofondov.

Momentálne sa podľa nej podozrenia z korupcie týkajú aj priamych platieb.

"Zlá správa je, že generálnym riaditeľom celej Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktorú momentálne ide vyšetrovať Európsky úrad boja proti podvodom, je človek, ktorý bol práve riaditeľom odboru priamych platieb, pri ktorých vychádza na povrch momentálne najväčšia špina," dodala

Ako jednu z problémových oblastí vidí nekvalitne pripravené, zle realizované projekty, projekty, kde sa vyskytol klientelizmus alebo korupcia. "Za každú chybu my, každý jeden z nás na Slovensku, bude musieť zaplatiť," dodala s tým, že problémom je aj skutočnosť, že sa často financujú veľké zbytočné projekty, pretože SR čerpá mnohokrát prostriedky na poslednú chvíľu.

Poukázala aj na zastavené výzvy, napríklad na rezorte školstva, kde podľa Remišovej mali byť niektoré výzvy vypísané už v marci a apríli. "Už teraz musíme vrátiť viac ako 27 miliónov eur len preto, že nestíhame plniť záväzky," zdôraznila.

Inzercia

Remišová uviedla ako veľký problém v oblasti čerpania eurofondov byrokraciu. "Táto byrokracia, tá nevadí veľkým firmám, pretože tie majú na to agentúry, ale vadí najmä malým obciam, malým podnikom, stredným podnikom a v prvom rade je podhubím pre korupciu," podčiarkla. Koalícia tieto problémy podľa nej riešiť nevie, predstavila preto riešenia hnutia. Jedným z nich je zavedenie kritérií pre hodnotiteľov. Tí boli podľa nej jedným z kľúčových problémov aj v pôdohospodárstve či v školstve. 

OĽaNO tiež poukázalo na ošetrenie konfliktu záujmov pri hodnotení projektov. Osoby, ktoré sú v nejakom vzťahu k žiadateľovi, by mali byť podľa Remišovej označené ako zainteresované a nemali by mať prístup k hodnoteniu. Ďalšou oblasťou bolo poskytovanie eurofondov na vedu a výskum, aby ich nemohli čerpať "fantómové" firmy a poskytnutie finančného príspevku len do výšky 30 % priemernej ročnej tržby.

Projekty by mali byť podľa Remišovej hodnotené na základe princípu hodnoty za peniaze, ich zmysluplnosť by mal posudzovať aj Útvar hodnoty za peniaze. Vo všetkých oblastiach eurofondov boli podľa nej sťažnosti na to, že informácie nie sú zverejňované.

"Mali by byť zverejňované výsledky hodnotenia, číselné hodnotenie, popis projektu, schválené aj neschválené žiadosti o poskytnutie eurofondov a hodnotitelia," vymenovala Remišová s tým, že toto opatrenie zrušil bývalý vicepremiér a súčasný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Návrh zákona, ktorý sa bude zaoberať predstavenými opatreniami, bude OĽaNO predkladať na najbližšej schôdzi Národnej rady.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.