Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. júl 2013

GLÓBUS: Afrika sa postavila Obamovi proti gay-zväzkom

senegal-obama_yang-text.jpg Kým všetky africké krajiny, plánujúce prijať nariadenia proti homosexuálnym zväzkom, neprijmú zákony a neskoncujú so špekuláciami, nemali by sme o tom prestať písať. Aj keby som chcel ignorovať to, čo sa už stáva únavnou témou, Obama ma to ...

Kým všetky africké krajiny, plánujúce prijať nariadenia proti homosexuálnym zväzkom, neprijmú zákony a neskoncujú so špekuláciami, nemali by sme o tom prestať písať. Aj keby som chcel ignorovať to, čo sa už stáva únavnou témou, Obama ma to nenechá urobiť, keďže sa rozhodol spraviť to hlavnou témou svojej návštevy v Afrike.

Pri výbere navštívených krajín sa zrejme rozhodol pre tie menej „kontroverzné“, chápané ako poddajnejšie k „úsudku“ (alebo „šikane“, ak chcete) a tie, pri ktorých je možné využiť americké podporné programy ako prostriedok k nátlaku. Možno preto sa vyhol takým krajinám ako Nigéria alebo Keňa, kde mu bolo povedané, že o takýchto veciach nebudú diskutovať.

V Obamovej domovskej krajine Keni zastupujúci prezident William Ruto povedal, že jeho krajina nestratí pokojný spánok ani po zjavnej urážke amerického prezidenta, a odkazujúc na Obamove volanie po rešpektovaní homosexuálnych „práv“ mu Ruto pripomenul, že Keňa je bohabojným národom, ktorý nebude akceptovať „cudzie maniere“ rozporné ku kresťanstvu a k africkým tradíciám. A keď potom Obama rozhodol o „potrestaní“ Kene odmietnutím obojstrannej spolupráce, Ruto mu odpovedal, že existujú aj iné krajiny, ktoré sú ochotné a pripravené vytvoriť s nimi partnerstvo.

Senegalský prezident, muž v porovnaní s Obamom menší fyzicky aj politicky, sa ukázal ako lepší muž princípov. Hľadiac Obamovi priamo do očí mu povedal: nie, pane, na toto nemôžte siahnuť. „Nie sme pripravení na dekriminalizáciu homosexuality“, a poprel, že Senegal je „homofóbny“. A aby ešte viac vyjasnil, že rešpekt pre ľudské práva nemá byť selektívny, pripomenul Obamovi pokračujúce uplatňovanie trestu smrti v Amerike. Po celom Senegale boli ľudia plní hrdosti a radosti, že „Dávid“ sa postavil „Goliášovi“ a neuhol pri tom.

Inzercia

Aby sme boli fair, nie je to tak, že by Obama šiel do Afriky výlučne ako zástanca gayov a lesbičiek. Americký ľud, hoc aj tak liberálny, za akého sa považuje, by daňami nezaplatil prezidentovi niekoľko tisíc kilometrovú cestu homosexuálnej kampane. Na hanbu médií, ktoré stále hľadajú a nachádzajú kontroverziu. Čakali zrážku a našli ju.

Je prekvapujúce, ako z toho Obama vykľučkoval: všetko pre lásku Bieleho domu. To mi žiaľ pripomína otázku Tomáša Mora Richardovi Richovi o cene, za ktorú predal svoju dušu a svedomie: „Pre Wales?“ Je toto tým, ako Obama chce, aby si ho história pamätala, ako Elvisa Presleyho – ikonu viac pre tých, ktorí žili v 60-tych rokoch a s nostalgiou spomínajú na „ich časy“, ale menej mysliac na tých, ktorí žijú v dnešnom svete? Je to tým, ako zúfalo sa snaží, aby bol milovaný a zabezpečil si trvalé vysoké hodnotenie od všetkých? Skúste ako ja, ale našiel som v ňom veľmi málo napodobniteľných zásad – málo, čo by som svojmu synovi odporučil za vzor.

Všetkým Američanom prajem šťastný Deň nezávislosti a návrat k svedomiu.

Eugene Ohu
Autor je prispievateľom do viacerých novín v Nigérii, má doktorát zo sociálnej komunikácie na Pápežskej univerzite sv. Kríža v Ríme.

Pôvodný text: Africa stands up to Obama against gay unions (4.7.2013), licencia CC. Ilustračné foto: mercatornet.com.

Odporúčame

ROZHOVOR: Cyril a Metod sa vzopreli moci

ROZHOVOR: Cyril a Metod sa vzopreli moci

Pavol Demes.jpg Zahraničnopolitický analytik a odborník na občiansku spoločnosť. Bývalý minister medzinárodných vzťahov SR. Fotograf. Autor výstavy Po stopách sv. Cyrila a Metoda. Pavol Demeš.  Čo práve vás viedlo napísať desiatky článkov na cyrilo-metodskú tému?Pred t...