GLÓBUS: Afrika sa postavila Obamovi proti gay-zväzkom

Kým všetky africké krajiny, plánujúce prijať nariadenia proti homosexuálnym zväzkom, neprijmú zákony a neskoncujú so špekuláciami, nemali by sme o tom prestať písať. Aj keby som chcel ignorovať to, čo sa už stáva únavnou témou, Obama ma to nenechá urobiť, keďže sa rozhodol spraviť to hlavnou témou svojej návštevy v Afrike.

Pri výbere navštívených krajín sa zrejme rozhodol pre tie menej „kontroverzné“, chápané ako poddajnejšie k „úsudku“ (alebo „šikane“, ak chcete) a tie, pri ktorých je možné využiť americké podporné programy ako prostriedok k nátlaku. Možno preto sa vyhol takým krajinám ako Nigéria alebo Keňa, kde mu bolo povedané, že o takýchto veciach nebudú diskutovať.

V Obamovej domovskej krajine Keni zastupujúci prezident William Ruto povedal, že jeho krajina nestratí pokojný spánok ani po zjavnej urážke amerického prezidenta, a odkazujúc na Obamove volanie po rešpektovaní homosexuálnych „práv“ mu Ruto pripomenul, že Keňa je bohabojným národom, ktorý nebude akceptovať „cudzie maniere“ rozporné ku kresťanstvu a k africkým tradíciám. A keď potom Obama rozhodol o „potrestaní“ Kene odmietnutím obojstrannej spolupráce, Ruto mu odpovedal, že existujú aj iné krajiny, ktoré sú ochotné a pripravené vytvoriť s nimi partnerstvo.

Senegalský prezident, muž v porovnaní s Obamom menší fyzicky aj politicky, sa ukázal ako lepší muž princípov. Hľadiac Obamovi priamo do očí mu povedal: nie, pane, na toto nemôžte siahnuť. „Nie sme pripravení na dekriminalizáciu homosexuality“, a poprel, že Senegal je „homofóbny“. A aby ešte viac vyjasnil, že rešpekt pre ľudské práva nemá byť selektívny, pripomenul Obamovi pokračujúce uplatňovanie trestu smrti v Amerike. Po celom Senegale boli ľudia plní hrdosti a radosti, že „Dávid“ sa postavil „Goliášovi“ a neuhol pri tom.

Aby sme boli fair, nie je to tak, že by Obama šiel do Afriky výlučne ako zástanca gayov a lesbičiek. Americký ľud, hoc aj tak liberálny, za akého sa považuje, by daňami nezaplatil prezidentovi niekoľko tisíc kilometrovú cestu homosexuálnej kampane. Na hanbu médií, ktoré stále hľadajú a nachádzajú kontroverziu. Čakali zrážku a našli ju.

Je prekvapujúce, ako z toho Obama vykľučkoval: všetko pre lásku Bieleho domu. To mi žiaľ pripomína otázku Tomáša Mora Richardovi Richovi o cene, za ktorú predal svoju dušu a svedomie: „Pre Wales?“ Je toto tým, ako Obama chce, aby si ho história pamätala, ako Elvisa Presleyho – ikonu viac pre tých, ktorí žili v 60-tych rokoch a s nostalgiou spomínajú na „ich časy“, ale menej mysliac na tých, ktorí žijú v dnešnom svete? Je to tým, ako zúfalo sa snaží, aby bol milovaný a zabezpečil si trvalé vysoké hodnotenie od všetkých? Skúste ako ja, ale našiel som v ňom veľmi málo napodobniteľných zásad – málo, čo by som svojmu synovi odporučil za vzor.

Všetkým Američanom prajem šťastný Deň nezávislosti a návrat k svedomiu.

Eugene Ohu
Autor je prispievateľom do viacerých novín v Nigérii, má doktorát zo sociálnej komunikácie na Pápežskej univerzite sv. Kríža v Ríme.

Pôvodný text: Africa stands up to Obama against gay unions (4.7.2013), licencia CC. Ilustračné foto: mercatornet.com.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo