ROZHOVOR: Nevypravenie vlaku pre prolife názory zákazníka je protizákonné

O rozhodnutí nevypraviť vlak pre Národný pochod za život sme sa rozprávali s Annou Záborskou, poslankyňou Európskeho parlamentu za KDH.

Čo vravíte na rozhodnutie spoločnosti Wagon Service Travel neposkytnúť službu zákazníkovi vyslovene z dôvodu jeho prolife názorov?
Ide o diskrimináciu určitej skupiny ľudí na základe ich presvedčenia. V slobodnej demokratickej spoločnosti je niečo takéto neprípustné a v Európe navyše aj protizákonné.

V našej ankete na túto otázku odpovedali respondenti v zmysle, že s krokom firmy nesúhlasia, ale že napr. by tiež nedali vypraviť vlak na Gay pride. Dá sa to pokladať za legitímne slobodné podnikanie?
Určite nie. Ak chce podnikateľ poskytovať verejné služby, nemôže si potom dodatočne vyberať, že nejakej skupine ľudí ich neposkytne len preto, lebo nemajú rovnaké názory ako on. Pokiaľ chce poskytovať služby len určitým ľuďom, musí to jasne oznámiť vopred v obchodných podmienkach, ktoré musia byť verejne dostupné. Ale spoločnosť Wagon Service Travel žiadnu takúto výhradu vo svojich obchodných a prepravných podmienkach nemá. Naopak, bežne poskytuje mimoriadne vlakové súpravy nielen pre futbalových fanúšikov, ale aj pre pútnikov do Lúrd.

"Počet prípadov diskriminácie kresťanov v EÚ sa každým rokom zvyšuje. Ale na takýto extrémny prípad si nepamätám."

Zdieľať

Verejnosť si toto správanie firmy príliš nevšimla, ani hlavné médiá o tom príliš neinformujú. Ako vnímate väčšinovú ľahostajnosť?
Táto nevšímavosť je pre mňa nepochopiteľná. Ak by tá istá spoločnosť odmietla poskytnúť svoje služby napríklad nejakej menšinovej náboženskej komunite alebo národnostnej menšine, bol by z toho určite obrovský škandál. Ale keď sú diskriminovaní zástancovia práva na život, médiá zatvoria oči. To je pokrytectvo. Na druhej strane, nechápem ani mlčanie Konferencie biskupov Slovenska.

Na oslavách príchodu sv. Cyrila a Metoda v Nitre ste mali mať oblečené tričko protestujúce proti rozhodnutiu tejto firmy. Aké ste mali ohlasy?
Upresním: na šatách som mala namiesto brošne pripnutý text, že protestujem proti diskriminácii kresťanov zo strany spoločnosti Wagon Service Travel. Viacerí ľudia si to všimli a keď som im vysvetlila, o čo ide, boli veľmi prekvapení. Viacerých šokovalo, že niečo takéto sa na Slovensku vôbec mohlo stať.

Zdieľať

Vedeli by ste poskytnúť príklady z európskych štátov, kde by sa vyskytla podobná diskriminácia kresťanov? Ako na takéto veci reaguje Európsky parlament?
Počet prípadov diskriminácie kresťanov v EÚ sa každým rokom zvyšuje. Ale na takýto extrémny prípad si nepamätám. Európsky parlament je v prvom rade legislatívnym orgánom, navyše vo svojom súčasnom zložení sa k diskriminácii kresťanov vyjadruje naozaj len veľmi zriedka. Toto je prípad pre súdy - najprv slovenské a neskôr možno aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Existujú v Európe prípady, pri ktorých by sa antidiskriminačné zákony uplatnili na obranu kresťanov? (Napr. súdnou cestou...)
Na takýto prípad si nespomínam. Antidiskriminačná legislatíva bola prijatá so zámerom brániť práva menšinových skupín. Jej agresívny charakter však v skutočnosti diskrimináciu iba rozširuje. Boj proti diskriminácii nás priviedol k tomu, že každý je dnes obeťou - buď diskriminácie, alebo antidiskriminačnej politiky.

Aké plánujete ďalšie kroky v tomto prípade? Upozorníte na to aj v Európskom parlamente, prípadne inými cestami?
Predovšetkým chcem na problém upozorniť slovenské orgány, ktoré by mali kontrolovať dodržiavanie platných zákonov. Ak to nepomôže, poslanecký mandát mi umožňuje podniknúť ďalšie kroky.

Lukáš Obšitník

Foto: zaborska.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo