Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. apríl 2018

V Nemecku protestujú státisíce za život psa, ktorý zabil dvoch ľudí

Kam až sa to vzťah ľudí k zvieratám posunul? Absurdita debaty okolo psa, ktorý zabíjal.
V Nemecku protestujú státisíce za život psa, ktorý zabil dvoch ľudí

Foto change.org

Absurdná verejná debata okolo psov v Nemecku ilustruje, ako sa vzťah k domácim miláčikom za posledné roky posunul.

Nemeckou spoločnosťou otriasajú dva prípady, keď pes zaútočil na ľudí a spôsobil im smrteľné zranenia. Sedemmesačné bábätko z Hessenska zomrelo po tom, čo ho doma pes, ktorý patril rodine, pohrýzol do fontanely na hlavičke, poranil tak artériu a dieťa v nemocnici vykrvácalo. Malo ísť údajne o kríženca staffordshirského teriéra.

Rovnaké plemeno zabíjalo aj v druhom prípade v meste Hannover, kde pes menom Chico zabil 52-ročnú matku na vozíčku a jej 27-ročného syna v ich vlastnom byte. Telá objavila sestra majiteľa psa, ktorá cez balkón zbadala skrvaveného brata a zalarmovala políciu. Psa na mieste odchytili a odviezli ho do útulku.

Práve spomínané psy vyvolali debatu, ktorá odhalila veľa o pozícii zvierat v dnešnej spoločnosti. Séria článkov o útoku psa vyvolala reakcie a následnú vlnu protestov, ktorými sa zaoberali tie najserióznejšie nemecké denníky a týždenníky.

Petícia za život psa

Po tom, čo zverejnili informáciu, že pes Chico bude zrejme utratený, pred mestský úrad vyšli protestovať nespokojní milovníci zvierat a vykrikovali „osloboďte Chica!“.

Následne sa na internete spustila petícia na záchranu „úbohého“ psa, ktorý si smrť nezaslúži. Túto petíciu podpísalo viac ako 290-tisíc ľudí. Tlak verejnosti bol taký masívny, že sa mesto rozhodlo najprv rozhodnutie o utratení psa zrušiť. Predvčerom však predsa len vyšla správa, že Chica nakoniec utratili z dôvodu, že mal rakovinu sánky, ktorá sa nedala liečiť a ktorá mohla pravdepodobne spôsobiť aj agresivitu psa.

Inzercia

Sociálne siete okamžite zareagovali a na najbližšiu nedeľu zvolali pred veterinárnym úradom pochod na pamiatku Chica. „Každý, kto má možnosť prísť, mal by to urobiť. Aby sme zanechali stopu. Byť tam. Pre Chica (...) má to byť pokojné zhromaždenie, aby sme spolu smútili za tým malým psom. Môžete priniesť plagáty a sviečky...“ avizovala organizátorka petície.  

Pod článkami k tejto téme boli bežné výroky čitateľov ako napríklad: „Jediné nebezpečenstvo sú ľudia. Radšej by mali uspať ľudí, ktorí zabíjajú svoje deti, partnerov a iných ľudí...“ alebo „Pes je nevinný, majiteľ si za to môže!“.

Pod petíciou sa opakovali vety typu, že trest si zaslúži majiteľ, nie pes. Podľa odborníkov sa u psa vystupňovala agresivita tým, že ho syn v dôsledku hendikepu svojej matky držal často zavretého vo svojej izbe. Údajne už v roku 2011 upozornila pracovníčka veterinárneho úradu na agresivitu tohto psa a odporučila ho mať len na vôdzke a s náhubkom. 

No aj bez ohľadu na okolnosti a nespornú zodpovednosť majiteľa je absurdné, ako láska ku psovi úplne prekryla nešťastie, ktoré sa odohralo v jednej rodine. Týždenník der Spiegel prinášal rozhovory s odborníkmi na chov psov i komentáre psíčkarov. Ľudský rozmer tragédie akosi zanikol. Žena, ktorú pes zabil, mala ešte ďalšie tri dcéry. Jedna z nich sa pre médiá vyjadrila, ako hlboko sa jej dotýka, že ľudia bojujú za práva psa, ktorý zabil členov jej rodiny, a ešte ich očierňujú z jeho týrania.

Súcit, ktorý vyvolal pes Chico, je dnes v Nemecku mediálnou témou. Novinári sa zamýšľajú nad tým, kde sa spoločnosť posunula, že ju viac dojíma osud psa ako smrť ľudí, ktorých usmrtil. Hodnota zvieraťa posledné roky na spoločenskom rebríčku zásadne stúpla. Až prípady ako ten z Nemecka nám pripomínajú, že sa prekročili hranice, ktoré mali ostať zachované. Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.