Čo nám varí nová STV?

Od poslednej Lampy prebehol búrlivý týždeň. Spory, ktoré priniesli niektoré personálne rozhodnutia nového riaditeľa STV a kontroverzné vyjadrenia podpredsedu HZDS Urbániho, sa vyhrotili ešte viac po neštandartnom spôsobe ukončenia Pod lampou, väčšinou ale prerástli už iba v kritiku moderátora Štefana Hríba.

Na jednej strane je treba priznať, že relácia bola ukončená extrémnym spôsobom, a tiež niektoré Hríbove vyjadrenia po relácii neboli asi práve najšťastnejšie. Pri tom všetkom sa ale veľmi zabúda, voči čomu Hríb oprávnene otvorene protestoval a že nezávislosť STV sa už ukazuje ako jasne narušená.

Zdôvodnenia riaditeľa STV Radima Hrehu pri odvolaní šéfa Reportérov Eugena Kordu sú absolútne nedostatočné, a navyše ich neustále úplne mení (naposledy vo včerajšom priamom prenose ním organizovanej diskusnej relácie…!). Už vysvitlo, že nie je pravda, že vďaka Reportérom prehrala STV priveľa súdnych sporov, čo bol jeden z jeho argumentov, pretože bol taký jednoducho len jeden (aj to sa podľa Kordu bolo možné pri ňom ešte odvolať a pre neho nepochopiteľne sa tak nespravilo, čo nikto nedementoval…). Neposkytnutie priestoru ministrovi vnútra v reportáži o prípade Malinová (čo bol ďalší dôvod) Korda zdôvodnil niekoľkými pokusmi sa s ním skontaktovať, ale ten to vždy odmietol… Riaditeľ priznal, že reportáž skritizoval na základe dvoch jej analýz, ale pritom ju nevidel...(!!) V spomínanej “Mimoriadnej diskusnej relácii” navyše keď mal odpovedať na námietku, že ak mal ku Kordovej práci vážne odborné výhrady, prečo mu potom ponúkol post zástupcu šéfa Reportérov (stačí matematická logika...), znovu zmenil dôvod odvolania už na zlú komunikáciu s ním…

Divák si mohol vypočuť aj ďalšie pochybné reakcie nového riaditeľa. Keď mal možnosť v Téme dňa televízie TA3 (12.1.2007) dištancovať sa a odsúdiť Urbániho vyjadrenia o potrebe mať v spravodajstve televízie svojho človeka, nespravil tak, a naopak, v priebehu relácie dal až neskutočné vyjadrenie, že sa bude snažiť „získať si dôveru politikov korektným spravodajstvom“… Človeku sa začínajú zdať sny z dôb dávno minulých... Riaditeľ sa predsa svojím spravodajstvom nemá čo uchádzať o priazeň politikov, zodpovedá sa Rade STV a divákom, a na korektnosť spravodajstva má dohliadať príslušná Rada pre vysielanie a retransmisiu, ale v žiadnom prípade nie politici...

Po odvolaní Štefana Hríba zvolal riaditeľ “Mimoriadnu diskusnú reláciu” o stave a budúcnosti STV, z ktorej ale pozvaný Hríb predčasne odišiel kvôli neprítomnosti Eugena Kordu ako strany sporu. Pri sledovaní neustáleho odbiehania od témy, vzájomného prekrikovania sa, plného osobných invektív sa človek až čudoval, že reláciu neopustili aj niektorí ďalší hostia. Dlhý čas sa to utápalo v obviňovaní bývalého vedenia STV (zo strany ešte bývalejšieho člena vedenia Jarjabka...). Iste, robilo aj chyby, ale takú slabú diskusiu, kde divák nakoniec ani nevedel, čo malo byť témou relácie, nikdy nezorganizovalo. Kubišove časy sa už asi blížia, ale jeho kapustnica nikomu nechutila... A kto verí kuchárovi Hrehovi, nech si dáva veľmi dobrý pozor na žalúdok... Mnohým už teraz prišlo zle.

Lukáš Obšitník

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo