Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
16. 04. 2018, 07:33

Štát neštát

Čo sme od Pellegriniho vlády čakali, ale asi sa nedočkáme.
Štát neštát

Foto: TASR/Adriána Hudecová.

Ak sa v prípade vlády Petra Pellegriniho dá vôbec hovoriť o nejakej misii, tak ňou určite mal byť pokus prinavrátiť ľuďom tejto krajiny dôveru v štát. Mnohé inštitúcie ako súdy či prokuratúra majú s dôveryhodnosťou dlhodobý problém, ale udalosť, akou bola brutálna vražda novinára a jeho priateľky, pocit frustrácie z nefungovania tohto štátu ešte viac akcelerovala. Plné námestia a pokračujúce protesty sú toho nakoniec najlepším dôkazom.

Od menovania vlády s novým premiérom už uplynul takmer mesiac a začína byť jasné, že táto úloha je vysoko nad jej sily. Stačí sa poohliadnuť na uplynulých niekoľko týždňov a zosumarizovať si veci, ktoré sme sa dozvedeli.

Premiér Pellegrini a minister Tomáš Drucker preukázali, že nedokážu konať nezávisle od centrály Smeru, ktorú momentálne obsadili Fico s Kaliňákom. Vo veci odvolania policajného prezidenta Tibora Gašpara naťahujú čas a taktizujú spôsobom, ktorý určite nedokáže rozptýliť podozrenie, že Gašparovým nástupcom bude niekto, koho vyberie priamo Robert Kaliňák.

O podnikateľských aktivitách ministra Druckera, respektíve jeho manželky, sme sa navyše v ostatných dňoch dozvedeli veci, ktoré do veľkej miery stierajú rozdiely medzi ním a jeho predchodcom na vnútre.

Dôverovať štátu, v ktorom takýmto spôsobom zlyhávajú inštitúcie, je naozaj ťažké. Naozaj zlou správou je však to, že mesiace s Pellegriniho vládou budú z tohto pohľadu premárneným časom. Zdieľať

Dôveru ľudí v štát určite neposilní ani fakt, že polícia, s generálom Gašparom na čele, má zjavný problém plniť si svoje elementárne úlohy. Minulý týždeň jej v krátkom čase po Viliamovi Mišenkovi ušiel aj ďalší odsúdený zločinec. Róberta Okoličányho, ktorý bol považovaný za bosa východoslovenského podsvetia, odsúdil v stredu Najvyšší súd na doživotie. Napriek tomu, že polícia ho podľa svojich vyhlásení sledovala, Okoličány, ktorý bol stíhaný na slobode, do väzenia nenastúpil a ušiel do zahraničia.

K tomu všetkému sme svedkami toho, ako sa rezort pôdohospodárstva, konkrétne Pôdohospodárska platobná agentúra, snaží krvopotne vyviniť zo svojho evidentného zlyhania pri kontrole prideľovania agrodotácií a prehodiť zodpovednosť na politicky menej exponovaný Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy.

A aby toho nebolo málo, minulý týždeň sme sa dozvedeli aj to, že bývalý šéf Najvyššieho súdu opäť vyhral súd s generálnou prokuratúrou. Súd mu zároveň priklepol odškodné 150-tisíc eur za to, že vtedajší generálny prokurátor potvrdil existenciu prepisu telefonátu medzi Harabinom a narkobarónom Bakim Sadikim.

Dôverovať štátu, v ktorom takýmto spôsobom zlyhávajú inštitúcie, je naozaj ťažké. Naozaj zlou správou je však to, že mesiace s Pellegriniho vládou budú z tohto pohľadu premárneným časom.

Ohláseným novým sociálnym superbalíčkom dala táto vládna koalícia jasne najavo, čo budú priority jej zrekonštruovaného kabinetu. Namiesto obnovenia dôvery v inštitúcie štátu to bude kupovanie dôvery posledných zvyškov voličov.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame