ANKETA: Vlaky na mieru, len nie pre prolife pochod

Súkromný železničný prepravca Wagon service travel odmietol komerčnú požiadavku organizátorov Národného pochodu za život o vypravenie vlaku z Bratislavy do Košíc so zdôvodnením, že tak robia výslovne kvôli inému názoru na ochranu života. Vypravenie špeciálneho vlaku pre športové podujatia, zábavu a pod. je štandardnou službou, akú firma poskytuje. Čo si o odmietnutí myslíte?

Marcel Mikolášik, manažér vo finančných službách: Stanovisko spoločnosti je prejavom neprijateľnej diskriminácie. Pre názor, že život je hodný ochrany, a to aj pre narodením, nie je možné legálne odmietnuť poskytnúť službu. Ak by sme pripustili, že je to možné, čo by bránilo vyvesiť na obchody nápisy ako napr. "veriacich Rómov neobsluhujeme"?

"Cítim sa osobne dotknutý a pohoršený. Rešpektujem právo súkromnej firmy, na strane druhej sa mi zdá, že robiť z nás zástancov ochrany života nejakú partičku čudákov je úplne neprimerané."
Radoslav Procházka

Zdieľať

Ján Košturiak, riaditeľ IPA Slovakia: Nepoznám skutočné dôvody tohto rozhodnutia, ale musime rešpektovať, že žijeme v spoločnosti rôznych názorových prúdov. Ak by som napríklad mal vagónovú spoločnosť ja, a mal by som prepravovať napríklad "dúhový pochod", tak by som im moje vagóny tiež nepožičal (prepáčte, že kladiem vedľa seba tieto dva pochody). Ja som na strane Fóra života, ale uznávam, že existujú aj iné názory. Neviem, či je toto rozhodnutie prejavom zásadného postoja vlastníkov firmy k ochrane života, alebo len lacná reklama ako upútať na seba pozornosť. Vôbec som nevedel, že existuje nejaká vagónová spoločnosť a teraz som sa stal súčasťou jej propagácie, aj keď v mojich očiach negatívnej. Ak niekedy budem potrebovať podobné služby, budem si radšej hľadať inú spoločnosť a verím, že sa to podarí aj pani Marcele Dobešovej.

Ján Čarnogurský, advokát, bývalý premiér SR: Niektorí nás presviedčajú, že súkromné firmy sa riadia iba pravidlami trhu, nie ideológiou. Na postoji Wagon service travel vidíme, že to nie je pravda. V Amerike by na odmietnutie Wagon service travel odpovedali výzvou, aby ľudia nepoužívali jej služby. Nie je to zlý nápad.

Radoslav Procházka, ústavný právnik a poslanec NR SR: Ako člen Fóra života viem namiesto objektívneho názoru ponúknuť len subjektívny pohľad. Cítim sa osobne dotknutý a pohoršený. Na jednej strane rešpektujem právo súkromnej firmy poskytovať služby podľa vlastnej úvahy. Na strane druhej sa mi zdá, že robiť z nás zástancov ochrany života nejakú partičku čudákov je úplne neprimerané. Ale je to poučná skúsenosť, znova raz potvrdzujúca, že bez šliapania do kopca a proti vetru sa nič veľké nepodarí. Fórum života tu bude a zostane a s ním aj dobrá a dôležitá robota.

"V Amerike by na odmietnutie Wagon service travel odpovedali výzvou, aby ľudia nepoužívali jej služby. Nie je to zlý nápad."
Ján Čarnogurský

Zdieľať

Anton Hykisch, spisovateľ, bývalý veľvyslanec SR v Kanade:  Marketing súkromnej firmy Wagon Service Travel ma privádza do úžasu! Keď bude o niekoľko rokov Slovensko vykynoženou krajinou, bez detí a bez mladých ľudí, koho bude Wagon Service Travel prepravovať? Netransformujú sa na pohrebnú službu?

Marek Nikolov, občianske združenie Pastor bonus: Wagon service travel sa zachoval segregačne. V roku 1955 Martin Luther King začal viesť boj za práva "čiernych" preto, že "bieli" im bránili rovnoprávne cestovať verejnou hromadnou dopravou. Podľa majiteľa spoločnosti a jej konateľa Ing. Ivana Gálika sú "čierni" všetci tí ľudia, ktorí si ctia život od počatia. Všetci "čierni" by sme sa ako v časoch Martina Luthera Kinga mali zasadiť za právo na život detí tým, že nikto z nás, našich priateľov a známych si už v budúcnosti nezakúpi služby u Wagon service travel. "Bieli" potom porozumejú, že aj "čierni" sú takí istí ľudia ako oni.

Erika Jurínová, Igor Matovič, Richard Vašečka, Štefan Kuffa, Branislav Škripek, poslanci NR SR za OĽaNO: Takýto prístup menovanej spoločnosti pri poskytovaní služieb svojím zákazníkom je nielen zarážajúci, ale podľa nášho názoru aj otvorene diskriminačný, a to tak z pohľadu medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj vnútroštátnej legislatívy. Antidiskriminačný zákon v § 2a ods. 2 označuje takáto konanie ako priamu diskrimináciu, pričom sa v zmysle § 3 ods. 1 vzťahuje aj na oblasť poskytovania tovaru a služieb. Slobodné poskytovanie služieb, bez toho, aby dochádzalo k akejkoľvek diskriminácii, je jednou zo štyroch základných slobôd, na ktorých je založená Európska únia. Nazdávame sa, že tolerovanie diskriminačného prostredia na Slovensku nie je vzhľadom na blížiace sa predsedníctvo Slovenska v Európskej únii akceptovateľné. (Z interpelácie poslancov na ministra zahraničných vecí a podpredsedu vlády SR Miroslava Lajčáka, plná .pdf verzia.)

Ďakujeme za odpovede.
-lo-

Ilustračné foto: wagonservice.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo