USA, Británia a Francúzsko podnikli letecké útoky na Sýriu

USA, Británia a Francúzsko podnikli letecké útoky na Sýriu

Letecké útoky západných armád zachytené v hlavnom sýrskom meste Damasku 14. apríla 2018. Foto: TASR/AP

USA s Francúzskom a Britániou podnikli „presné“ útoky na objekty v Sýrii. Ruské základne neboli zasiahnuté, Moskva však varuje pred dôsledkami.

Letecké údery Spojených štátov, Británie a Francúzska v Sýrii pocítili v noci na sobotu v tamojšej metropole Damask, kde sa ozývali výbuchy z východnej, západnej i južnej strany a obloha nad mestom sa rozžiarila na oranžovo. Agentúra AP o tom informovala na základe hlásení od svedkov a vlastného spravodajcu.

Výbuchy podľa nich otriasali veľkou časťou okolia Damasku a východne od mesta bolo vidieť obrovský požiar. Nad mestom sa tiež vznášal hustý dym. Sýrske médiá uviedli, že bolo zasiahnuté vedecko-výskumné centrum, sýrska obrana však južne od Damasku zachytila 13 rakiet.

Po odznení útokov vyšli do ulíc hlavného mesta vozidlá s ampliónmi, z ktorých zneli nacionalistické piesne. Úrad sýrskeho prezidenta Bašára Asada medzitým zverejnil na Twitteri príspevok, podľa ktorého „dobré duše nebudú pokorené“.

Americký prezident Donald Trump predtým oznámil, že Spojené štáty podnikli spoločne s Francúzskom a Britániou „presné“ útoky na objekty v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Tieto údery označil za „priamy dôsledok“ neschopnosti Ruska zabrániť Asadovým silám v používaní chemických zbraní.

Mattis: USA a spojenci zasadili úder sýrskej chemickej infraštruktúre

Americký minister obrany James Mattis vyhlásil, že Spojené štáty a ich spojenci podnikli „rozhodný zákrok“ proti sýrskej infraštruktúre spojenej s chemickými zbraňami. Išlo pritom o „tvrdší“ úder ako vlani v apríli, keď Američania zaútočili na leteckú základňu v sýrskej provincii Homs, citovala z jeho vyhlásenia agentúra AP.

Po náletoch, ktoré zasiahli okolie Damasku v sobotu nadránom miestneho času, podľa Mattisa nie sú zatiaľ plánované ďalšie podobné akcie. Minister dodal, že útoky boli namierené proti sýrskemu režimu a bolo vynaložené veľké úsilie, aby nespôsobili „civilné a zahraničné obete“.

Komentáre Postoja k Sýrii pred útokom:
Lukáš Krivošík: Za tretiu svetovú Sýria nestojí
Jozef Majchrák: Zdesenie z diania okolo Sýrie Zdieľať

Podľa predošlého vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa sú však Spojené štáty a ich spojenci pripravení na „vytrvalú“ odozvu, až kým sýrska vláda neprestane používať chemické zbrane. Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyhlásilo, že nemá žiadne pochybnosti o zodpovednosti sýrskej vlády za útok jedovatým plynom, ktorý hlásili minulú sobotu z mesta Dúmá pri Damasku. Podľa rôznych zdrojov zahynulo pri tomto chemickom útoku 40-100 ľudí.

Mattis sa vyjadril pred novinármi v Pentagone krátko po samotnej vojenskej operácii, ktorú Spojené štáty podnikli v Sýrii spoločne s Britániou a Francúzskom.

Mattis tiež uviedol, že v súvislosti so zákrokom v Sýrii zatiaľ neboli na strane Spojených štátov a spojencov hlásené žiadne „straty“. Vyzval zároveň „zodpovedné národy“, aby spoločne odsúdili režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Sobotňajšie útoky vysvetlil tým, že Asad „nepochopil“ predošlý úder Washingtonu po chemickom útoku z roku 2017.

V apríli 2017 zaútočili Američania riadenými strelami Tomahawk na leteckú základňu v sýrskej provincii Homs, kde sa podľa Washingtonu mali takisto nachádzať chemické zbrane. Zahynulo pri tom najmenej šesť ľudí. Úder bez mandátu OSN bol odvetou za údajný chemický útok na mesto Chán Šajchún.

Mattis v súvislosti s najnovšími útokmi povedal, že „vyslali jasný odkaz“ Asadovi, ako i jeho „vražedným poručíkom“.

Krátky komentár Martina Hanusa:

V stredu sme boli svedkami mimoriadne ostrej a nezodpovednej rétoriky zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa aj niektorých ruských diplomatov a svet sa na pár dní ocitol na pokraji hrozivej vojny. Ranné raketové útoky USA, Francúzska a Veľkej Británie na tri konkrétne ciele v Sýrii však boli napokon značne miernejšie, než naznačovali slová Trumpa aj niektorých jastrabov v jeho okolí. 

Na jednej strane platí, že útok vedený USA bol o dosť masívnejší než podobné ostreľovanie pred rokom, tentoraz dopadlo na objekty Asadovho režimu dvojnásobne viac rakiet než vlani. Vtedy si USA vybrali jeden vojenský objekt, tentoraz tri objekty, na útoku sa navyše zúčastnili aj dvaja európski spojenci.

Na druhej strane, útok bol prísne cielený na vojenské objekty a sklady chemických zbraní, spojenci síce neinformovali Rusov o terčoch zásahu, ale krátko pred odpálením varovali ruské vzdušné sily a zjavne sa chceli vyhnúť akejkoľvek kolízii s Ruskom alebo Iránom. Rusi sa správali takisto zdržanlivo – hoci ich zariadenia protivzdušnej obrany mohli teoreticky zlikvidovať niektoré spojenecké rakety, ostali pasívne. 

Americké médiá naznačujú, že v Trumpovom okolí sa napokon presadil minister obrany James Mattis, ktorý vraj prezidentovi vyhovoril masívny útok, keď by hrozila zrážka s ruskými vojakmi a nepredvídateľná eskalácia konfliktu. Napriek tomu Trumpova „twitterová“ diplomacia prehlbuje chaos a nepokoj – Trump raz hovorí o tom, že Američania sa už konečne musia zo Sýrie stiahnuť, inokedy už temer Rusko vyzýva kvôli Asadovi na vojnu a rozhorúči sa natoľko, že ho musia upokojovať uvážlivejší generáli. 

Trump po útoku na Sýriu: Misia splnená!

Americký prezident Donald Trump označil sobotňajšie vzdušné útoky USA, Británie a Francúzska na Sýriu za "dokonale podniknutý úder".

Trump sa na svojom twitterovom účte poďakoval Francúzsku a Británii za "ich múdrosť a silu ich skvelých armád".

"Nemohli sme dosiahnuť lepší výsledok. Misia splnená!" uviedol americký prezident.

Zhrnutie útokov:
- Nálety ozbrojených síl USA, Veľkej Británie a Francúzska sa začali o 3:55 hod., trvali asi jednu hodinu. Približne 110 vystrelených rakiet zasiahlo tri centrá na výskum chemických látok v Damasku a pri Homse.
- Útoky si podľa doterajších informácií nevyžiadali žiadne obete na životoch, sýrske zdroje hlásia troch zranených.
- Protivzdušná obrana sýrskej armády podľa informácií Sýrie a Ruska niekoľko rakiet zostrelila, západne zdroje to nepotvrdili.
- Ruské základne neboli zasiahnuté a ruská protivzdušná obrana sa do odvrátenia útoku nezapojila. Moskva útok odsúdila a varovala pred dôsledkami.

 

Británia: Zdá sa, že vojenský zákrok v Sýrii bol úspešný

Pri náletoch Spojených štátov, Británie a Francúzska v Sýrii sa podľa „prvých náznakov“ podarilo úspešne zasiahnuť jedno z tamojších vojenských zariadení. Britské ministerstvo obrany to uviedlo v sobotu vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AP. Predbežnú úspešnosť britský rezort obrany pripísal presnosti použitých riadených striel a „dôkladnému plánovaniu“.

Britská premiérka Theresa Mayová podľa AP vyhlásila, že sobotňajšie nálety v Sýrii nemali byť „o zasahovaní do občianskej vojny“ ani „o zmene režimu“, ale obmedzeným a cieleným úderom, ktorý „ďalej nevystupňuje napätie v danom regióne“ a snaží sa všetkými prostriedkami vyhnúť civilným obetiam.

„Radšej by sme si zvolili alternatívnu cestu, ale v tomto prípade žiadna nie je,“ dodala Mayová.

Putin odsúdil útok USA a spojencov na Sýriu

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil v sobotu letecké a raketové útoky Spojených štátov a spojencov na území Sýrie a uviedol, že išlo o "agresívny čin", ktorý zhorší humanitárnu krízu v Sýrii. 

V stanovisku, ktorý podľa agentúry AP zverejnil Kremeľ, ruský prezident vyhlásil, že vzhľadom na sobotné vzdušné útoky Spojených štátov, Británie a Francúzska Moskva vyzýva na zvolanie mimoriadneho stretnutia Bezpečnostnej rady OSN. 

Putin dodal, že útok mal "deštruktívny vplyv na celý systém medzinárodných vzťahov".

Ruský prezident opätovne potvrdil postoj Ruska, že údajný chemický útok v sýrskom meste Dúmá, ktorý tieto útoky vyvolal, bol falošný. Putin dodal, že ruskí vojenskí experti v Dúme nenašli akékoľvek stopy po chemickom útoku. Kritizoval USA a ich spojencov, že sobotný útok podnikli bez toho, aby počkali na to, kým experti z medzinárodného vyšetrovacieho tímu oblasť navštívia. 

Sýria zostrelila väčšinu striel, tvrdí Rusko

Sýrske systémy protivzdušnej obrany sovietskej výroby zostrelili 71 zo 103 striel s plochou dráhou letu, ktoré v sobotu vystrelili na Sýriu Spojené štáty a ich spojenci. Podľa agentúry AP to oznámil náčelník hlavného operačného oddelenia generálneho štábu ruských ozbrojených síl generálplukovník Sergej Rudskoj.

Podľa jeho slov tieto útoky nepôsobili obete na životoch a sýrske vojenské zariadenia, na ktoré USA, Británia a Francúzsko zaútočili, majú len malé škody. Poznamenal, že systémy zostrelili všetky strely, ktoré smerovali na štyri kľúčové sýrske letecké základne.

Rudskoj ďalej uviedol, že ruské systémy protivzdušnej obrany v Sýrii sa do obrany nezapojili. Dodal, že Rusko dosiaľ - na naliehanie Západu - neposkytlo Sýrii svoje najmodernejšie systémy protivzdušnej obrany S-300, ale teraz tento krok prehodnotí.

Macron: V Sýrii bola prekročená pomyselná hranica

Francúzsky prezident Emmanuel Macron potvrdil v noci na sobotu, že Francúzsko spoločne so Spojenými štátmi a Britániou začali vojenskú operáciu proti „utajovanému chemickému arzenálu“ sýrskej vlády.

Podľa Macronovho vyhlásenia, ktoré priniesla agentúra AP, vníma Paríž vývoj v Sýrii ako „prekročenie pomyselnej hranice“ po tom, čo sa v meste Dúmá pri Damasku minulú sobotu údajne odohral chemický útok. Francúzsky prezident dodal, že v tomto prípade „nie sú pochybnosti“ o zodpovednosti sýrskej vlády. Macron vyhlásil, že oznámená vojenská operácia sa zameriava iba na schopnosti Sýrie vyrábať chemické zbrane. Nešpecifikoval pritom, aké zariadenia alebo lokality sú terčmi útokov.

Ruské základne neboli zasiahnuté, Moskva však varovala pred dôsledkami

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že rakety vypálené USA, Francúzskom a Britániou nezasiahli ruské základne Tartús a Hmímím v Sýrii. Rusko tiež oznámilo, že jeho protiraketové zariadenia sa nezapojili do odrazenia útoku.

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov odsúdil sobotné vzdušné útoky na Sýriu, ktoré podľa neho predstavujú hrozbu pre Rusko. Vo vyhlásení uviedol, že Rusko varovalo, že „takéto akcie neostanú bez dôsledkov“ a „všetka zodpovednosť za ne leží na Washingtone, Londýne a Paríži“. Dodal, že „urážka prezidenta Ruska je neakceptovateľná a neprípustná“.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová odsúdila USA za útoky na Sýriu. Uviedla, že útoky zasiahli dlhé roky sužovanú krajinu, ktorá „sa veľa rokov snažila prežiť teroristickú agresiu“.

Po útokoch na Sýriu podpredseda branného výboru v ruskej Štátnej dume Alexander Šerin prirovnal prezidenta USA Donalda Trumpa k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi, pričom útoky pokladá na akciu proti Rusku. Povedal, že „Trump sa dá označiť za Adolfa Hitlera číslo dva našich čias – pretože, vidíte, si dokonca vybral čas, keď Hitler napadol Sovietsky zväz“. Podľa agentúry RIA-Novosti nacistické sily podnikli v roku 1941 útok proti Sovietskemu zväzu približne o štvrtej nadránom.

Podporovatelia sýrskej vlády so sýrskymi, iránskymi a ruskými vlajkami skandujú slogany proti americkému prezidentovi Trumpovi v reakcii na útoky z dnešného rána. Podľa agentúry AP na námestí v Damasku demonštrujú stovky Sýrčanov, mávajú na znamenie víťazstva a na prejav vzdoru trúbia autami. Foto: TASR/AP Photo/Hassan Ammar

Sýria odsúdila útoky Západu ako porušenie medzinárodného práva

Sýrska vláda odsúdila v sobotu „tým najdôraznejším spôsobom“ letecké a raketové útoky Spojených štátov, Británie a Francúzska na území Sýrie, ktoré boli podľa Washingtonu namierené proti tamojšiemu programu chemických zbraní.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA podľa agentúry DPA uviedla s odvolaním sa na zdroj z ministerstva zahraničných vecí, že išlo o „brutálnu americko-francúzsko-britskú agresiu voči Sýrii, ktorá predstavuje očividné porušenie medzinárodného práva“. Štátna televízia medzitým hlásila zranenia troch civilistov pri raketovom útoku na vojenskú základňu v provincii Homs, informovala agentúra AP.

Výsledkom iného raketového útoku, ktorého terčom bolo vedecko-výskumné centrum, je podľa televízie zničená budova a ďalšie materiálne škody, avšak nijaké ľudské straty.

Monitorovacia organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva uviedla, že pri útokoch bolo zasiahnutých viacero lokalít na okraji Damasku vrátane oblasti Džumrájá, kde sa nachádza výskumné centrum, či vojenského letiska Mazza. Sýrske vojenské zdroje podľa DPA informovali o zostrelení 20 rakiet v oblasti južne od Damasku.

Trump skritizoval Rusko a Irán za podporovanie sýrskeho prezidenta Asada

Americký prezident Donald Trump skritizoval Rusko a Irán za ich spojenectvo s vládou sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorej Washington pripisuje údajný útok chemickými zbraňami na mesto Dúmá zo 7. apríla. Trump tak urobil vo svojom prejave, ktorým oznámil sobotňajší vojenský zákrok Spojených štátov, Británie a Francúzska na území Sýrie.

Podľa agentúry DPA adresoval americký prezident odkaz Rusku a Iránu ako krajinám "s hlavnou zodpovednosťou za podporovanie, vyzbrojovanie a financovanie zločineckého Asadovho režimu". "Pýtam sa Ruska a Iránu: Čo za národ by chcel byť spájaný s masovou vraždou nevinných mužov žien a detí?" pokračoval Trump s tým, že "národy sveta sa dajú posudzovať podľa ich priateľov".

"Snáď si jedného dňa budeme rozumieť s Ruskom a možno dokonca s Iránom, ale možno aj nebudeme," zamyslel sa americký líder.

Trump pri tejto príležitosti hovoril aj o "priateľstvách" Spojených štátov na Blízkom východe. "Našich partnerov sme poprosili, aby prevzali viac zodpovednosti za bezpečnosť ich regiónu... Vyššia angažovanosť našich priateľov, ako sú Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Katar, Egypt a ďalší, môže zaručiť, že zo zničenia Islamského štátu nebude mať prospech Irán," povedal na pôde Bieleho domu.

Trump taktiež potvrdil, že "Amerika za žiadnych okolností nezostane v Sýrii na neurčito". "Zatiaľ čo iné národy zvyšujú svoj príspevok, tešíme sa na ten deň, keď budeme môcť našich bojovníkov dostať domov," ubezpečil.

Francúzsko: Rusko bolo vopred informované o útokoch na Sýriu

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová vyhlásila, že sobotná spoločná vojenská operácia s USA a Britániou proti Sýrii mala za cieľ tri lokality a Rusko bolo vopred informované.

Uviedla, že útoky boli zamerané na "hlavné výskumné centrum" sýrskeho programu chemických zbraní a na "dve dôležité výrobné lokality".

Podľa ruskej armády sýrske systémy protivzdušnej obrany sovietskej výroby zostrelili všetkých 12 rakiet s plochou dráhou letu cielených na sýrsku leteckú základňu Dumajr východne od Damasku.

Turecko: Vojenská akcia proti Asadovi je "primeranou odpoveďou"

Spoločná vojenská operácia USA, Británie a Francúzska proti sýrskym vládnym cieľom je "primeranou odpoveďou na chemický útok" v sýrskom meste Dúmá. Vyhlásilo to v sobotu turecké ministerstvo zahraničných vecí s tým, že z vykonania tohto útoku je podozrivý sýrsky režim.

Podľa tureckého ministerstva má sýrsky prezident Bašár Asad na svedomí zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny. Ankara považuje za dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo zaručilo, že takéto zločiny neostanú nepotrestané.

Irán odsúdil sobotné vzdušné útoky na Sýriu a označil ich za porušenie medzinárodného práva a sýrskej územnej integrity. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Irán je proti používaniu chemických zbraní, ale rovnako tak odmieta nedokázané obvinenia z ich použitia ako zámienku pre vojenské intervencie v členských štátoch Organizácie Spojených národov.

Severoatlantická aliancia vydala rázne vyhlásenie na podporu svojich troch spojencov, ktorí podnikli vojenský útok na Sýriu po minulotýždňovom údajnom chemickom útoku v meste Dúmá.

Šéf NATO Jens Stoltenberg uviedol, že Aliancia "považuje použitie chemických zbraní na neprijateľné". Útok spojencov podľa neho "zníži schopnosť režimu naďalej útočiť na ľud Sýrie chemickými zbraňami". Podľa agentúry AP dodal, že "tí, ktorí sú zodpovední, musia byť bratí na zodpovednosť".

Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že pozorne sleduje správy o útokoch USA, Británie a Francúzska na Sýriu. Konštatoval, že krajiny sú zaviazané konať v rámci smerníc Charty OSN a "medzinárodného práva vo všeobecnosti".

Taktiež povedal, že akékoľvek použitie chemických zbraní je odpudivé a utrpenie, ktoré spôsobuje, je strašné. Vyzval členské štáty OSN, aby prejavili zdržanlivosť a vyhli sa akýmkoľvek akciám, ktoré by mohli situáciu eskalovať.

Nemenovaný izraelský predstaviteľ reagoval pozitívne na sobotné útoky na Sýriu a pripomenul, že prezident USA dal jasne najavo, že použitie chemických zbraní je za pomyselnou hranicou, ktorá by nemala byť prekročená. Predstaviteľ podľa agentúry DPA varoval, že Sýria sa sama ohrozuje svojimi "vražednými akciami" a tým, že slúži ako základňa pre Irán.

Stovky Sýrčanov demonštrovali v sobotu ráno na Umajovskom námestí v Damasku a mnohí z nich mávali sýrskymi, ruskými a iránskymi vlajkami na znak odporu po spoločných vzdušných útokoch USA, Británie a Francúzska. "Sme tvoji muži, Bašár," skandovali. Sýrska štátna televízia vysielala naživo z námestia, kde sa mohutný dav civilistov miešal s mužmi v uniformách či zákonodarcami.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo