Biely dom: Trump zatiaľ neprijal konečné rozhodnutie ohľadom Sýrie

Prezident USA Donald Trump po konzultáciách so svojimi poradcami pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku neprijal konečné rozhodnutie ohľadom Sýrie.

Vo svojom vystúpení pred novinármi to v noci na piatok uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

Sandersová podľa televízie ABC zdôraznila, že vedenie Spojených štátov pokračuje v analýze informácií od tajných služieb týkajúcich sa situácie v Sýrii, ako aj v rokovaniach o tejto problematike so svojimi spojencami a partnermi.

Trump už v noci na piatok medzičasom telefonicky hovoril s britskou premiérkou Theresou Mayovou. V pláne má aj telefonát s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Trump a Mayová sa v telefonáte dohodli, že budú pokračovať v tesnej spolupráci nad medzinárodnou reakciou na údajné použitie chemických zbraní v Sýrii. Podľa agentúry Reuters a televízie ABC sa obaja štátnici v telefonickom rozhovore zhodli, že je nevyhnutné zabrániť sýrskemu režimu v ďalšom použití chemických zbraní.

ABC pripomenula, že premiérka Mayová vo štvrtok večer získala podporu svojich ministrov v tom, že použitie chemických zbraní v Sýrii nesmie zostať bez odozvy medzinárodného spoločenstva.

Minister dopravy Jo Johnson neskôr pre rozhlasovú stanicu BBC zdôraznil, že nateraz nebolo rozhodnuté o podniknutí vojenskej akcie. Tá sa nespomína ani vo vyhlásení Downing Street.

Uvádza sa však v ňom, že vláda vyslovila súhlas, aby premiérka Mayová pokračovala v spolupráci so spojencami v USA a Francúzsko s cieľom koordinovať medzinárodnú reakciu.  

V rámci týchto snáh prezident Trump v najbližších hodinách absolvuje telefonát aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ten sa vo štvrtok vyjadril, že Francúzsko má dôkaz, že jednotky sýrskej vlády minulý týždeň v meste Dúmá pri Damasku použili chemické zbrane.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo