Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
01. 07. 2013, 07:18

NÁZOR RONA PAULA: Obama v Sýrii zavádza podobne, ako Bush v Iraku

Prezident Obama vyhlásil, že americké tajné služby zistili použitie chemických zbraní, ktoré zabili 100 ľudí v občianskom konflikte, kde už vyhaslo 100 tisíc životov. Prezident oznámil, že kvôli tomuto použitiu plynu Sýria prekročila „červenú čiaru“ a Spojené štáty musia začať vyzbrojovať rebelov b...

Prezident Obama vyhlásil, že americké tajné služby zistili použitie chemických zbraní, ktoré zabili 100 ľudí v občianskom konflikte, kde už vyhaslo 100 tisíc životov. Prezident oznámil, že kvôli tomuto použitiu plynu Sýria prekročila „červenú čiaru“ a Spojené štáty musia začať vyzbrojovať rebelov bojujúcich za zvrhnutie sýrskej vlády.

Ponechajme stranou otázku, prečo je 100 obetí usmrtených plynom akosi dôležitejších ako 99 900 usmrtených iným spôsobom, faktom je, že jeho vyššie vysvetlenie je plné dier. Minulý týždeň (15.6.) priniesol Washington Post správu, že rozhodnutie otvorene podporiť sýrskych rebelov bolo urobené „niekoľko týždňov predtým“ – inými slovami, bolo urobené v čase, keď spravodajská komunita nebola presvedčená „s vysokou pravdepodobnosťou“, že sýrska vláda použila chemické zbrane.

Ďalej – tento plán vyzbrojiť sýrskych rebelov sa začal realizovať omnoho skôr. Washington Post napísali, že CIA za posledný rok rozšírila svoje tajné základne v Jordánsku, aby pripravila transfer zbraní pre rebelov v Sýrii.

Zdieľať

Proces je identický s veľkou podvodnou kampaňou, ktorá nás voviedla do irackej vojny. Spomínate si na slávny citát z uniknutého „dokumentu z Downing Street“, kde predstavitelia britskej vlády Tonyho Blaira prerokúvajú washingtonský tlak na vojnu v Iraku?

Po návrate z Washingtonu v roku 2002 tu šéf britskej tajnej služby svojej vláde hovorí: „Vojenská akcia sa v súčasnosti vidí ako nevyhnutná. Bush chce vojnou odstrániť Saddáma s odôvodnením jeho spojenia s terorizmom a zbraňami hromadného ničenia. Spravodajstvo a fakty sú však zasadené okolo politiky.“

To je presne to, čo teraz robí Obamova vláda so Sýriou: zasadzuje spravodajstvo a fakty okolo už stanovenej politiky. A Kongres, rovnako ako predtým, ide jednoducho bokom.

"Po 12 rokoch 'vojny proti terorizmu' a boja proti Al-Káide sa Spojené štáty rozhodli poskytnúť zbrane spojencom Al-Káidy. Skutočne si niekto myslí, že je to dobrý nápad?"

Zdieľať

Krátko po začatí irackej vojny sme zistili, že táto politika nebola ničím iným, len klamstvami podhodenými neokonzervatívnymi vojnovými štváčmi a platenými informátormi, ako napr. neslávnym a potvrdeným klamárom známym ako „Curveball“. Ale vyzerá to tak, že z predošlého oklamania sme sa vôbec nepoučili.

Obama teda plánuje poslať sýrskym rebelom ešte viac zbraní – napriek tomu, že jeho vláda si je vedomá, že hlavné rebelské frakcie vyhlásili svoju vernosť Al-Káide. Vidí ešte niekto tú iróniu? Po 12 rokoch „vojny proti terorizmu“ a boja proti Al-Káide sa Spojené štáty rozhodli poskytnúť zbrane spojencom Al-Káidy. Skutočne si niekto myslí, že je to dobrý nápad?

Obamova administratíva nám sľubuje veľmi limitovanú operáciu, s poskytovaním iba ručných zbraní, so žiadnym plánom bezletovej zóny alebo priamou americkou vojenskou prítomnosťou. Vyznieva to strašne podobne, ako začiatok vojny vo Vietname. Len pár poradcov. Ak tieto malé zbrane nedosiahnu americkou vládou požadovanú zmenu sýrskeho režimu, čo urobí vláda potom? Prizná porážku a stiahne vojská späť, alebo to bude eskalovať? História ponúka odpoveď a zdá sa, že teraz sa bude znovu opakovať.

Prezident otvoril plechovku červov, ktoré zničia jeho vládu a prípadne aj túto krajinu. Ďalšia multimiliárd-dolárová vojna sa začala.

Ron Paul
Autor je dlhoročný člen Kongresu USA za štát Texas, viacnásobný kandidát na prezidenta. Je členom republikánskej strany, prolifer, libertarián a jeden z lídrov hnutia Tea Party. Dlhodobo sa zasadzuje za dôslednú fiškálnu politiku, o ktorej napísal viacero kníh, a kritizuje intervencionistickú zahraničnú politiku USA.

Pôvodný text: Obama’s Syria Policy Looks a Lot Like Bush’s Iraq Policy (16. jún 2013). Uverejnené so súhlasom Ron Paul Institute, preložil L. Obšitník. Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC).

Pozrite si videokomentár Rona Paula k zapojeniu USA do vojny v Sýrii zo 14. júna 2013. Ron Paul spochybňuje použitie chemických zbraní sýrskou vládou rozporuplnosťou informácií amerických tajných služieb, keď len pred pár týždňami tvrdili opak. Pýta sa, prečo by prezident Asad používal chemické zbrane teraz, keď vyhráva vojnu a keď vie, že by to vyvolalo reakciu západných krajín. Hovorí tiež, že podporovanie takýchto blízkovýchodných rebelov, o ktorých nič nevieme, nemôže pomáhať ani Izraelu, keďže výsledkom toho je iba veľká nestabilita v regióne. Pripomína, že zbrane dodané spojencom Al-Káidy sa nakoniec použijú proti samotným Američanom.

Odporúčame

K VECI: Filozofi, ktorí umožnili Hitlera

K VECI: Filozofi, ktorí umožnili Hitlera

Sherratt2.jpg Adolf Hitler býva občas považovaný za obyčajného hrdloreza. On však tvrdil, že čítanie Fichteho, Nietzscheho, Kanta, Hegla, Schopenhauera, Darwina a Heideggera „mi poskytlo stavebný materiál a projekt pre budúcnosť... a filozofiu, ktorá sa stala žulovým z...

K VECI: Čo je horšie, individualizmus alebo kolektivizmus?

K VECI: Čo je horšie, individualizmus alebo kolektivizmus?

942417_460614854022200_1884006638_n-text.jpg Otázka: Čo je horšie, individualizmus alebo kolektivizmus? Odpoveď: Áno. Aj keď kolektivizmus a individualizmus nie sú výlučne modernou záležitosťou, sú pre modernu charakteristické. Oba redukujú či odmietajú Boha v prospech...