Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. apríl 2018

Americká armáda je pripravená ponúknuť Trumpovi možnosti zásahu proti Sýrii

Schôdzu svojho kabinetu ohľadom účasti na ofenzíve zvolala na poobedie i britská premiérka Theresa Mayová.

Americká armáda je pripravená ponúknuť prezidentovi Donaldovi Trumpovi možnosti zásahu proti Sýrii. Vyhlásil to v stredu americký minister obrany James Mattis, ktorého cituje stanica Sky News.

Podľa jeho slov USA stále vyhodnocujú informácie poskytnuté tajnými službami, týkajúce sa účasti sýrskeho prezidenta Bašára Asada na nedávnom údajnom chemickom útoku v meste Dúmá, pri ktorom zomrelo približne 70 civilistov.

"Stále vyhodnocujeme informácie tajných služieb - našich aj spojeneckých," povedal Mattis s tým, že armáda je pripravená Trumpovi predložiť vojenské možnosti - ak to bude náležité alebo na žiadosť samotného prezidenta.

Rusko ostro skritizovalo Trumpov postoj k situácii a vyhlásilo, že sa nebude zúčastňovať na "twitterovskej diplomacii", narážajúc na jeho informovanie o závažných vojenských stratégiách prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu telefonicky hovoril s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a vyzval ho, aby nepodporil pripravovanú ofenzívu, ktorá by mohla destabilizovať Sýriu a ohroziť jej bezpečnosť.

Damask i jeho spojenec Moskva spoločne tvrdia, že inkriminovaný útok chemickými zbraňami na mesto Dúmá bol falošný, pričom Kremeľ obvinil dobrovoľnícku organizáciu civilnej obrany Biele prilby zo zinscenovania tejto udalosti.

Európsky úrad pre kontrolu leteckej prevádzky Eurocontrol v súvislosti s narastajúcim napätím upozornil aerolínie, aby v oblasti východného Stredomoria zvýšili opatrnosť ohľadom možných úderov na Sýriu v nasledujúcich 72 hodinách.

Bezpečnostná rada OSN na štvrtok zvolala neverejné zasadanie, na ktorom sa bude hovoriť o hrozbe vojenskej eskalácie v Sýrii. Schôdzu kabinetu ohľadom účasti na ofenzíve zvolala na poobedie i britská premiérka Theresa Mayová.

Inzercia

Odporúčame