AKTUÁLNE: Homosexuáli v USA vyhrali ďalšiu bitku. Najvyšší súd zrušil federálnu ochranu manželstva

Spojené štáty na federálnej úrovni postavili na rovnakú úroveň manželstvá homosexuálov a manželstvo muža a ženy.

Americký Najvyšší súd dnes v pomere 5 proti 4 hlasom rozhodol, že kľúčové ustanovenie federálneho zákona DOMA (Defense of Marriage Act), podľa ktorého je manželstvo zväzkom muža a ženy, je protiústavné.

V štátoch, kde sú legálne manželstvá homosexuálov, budú môcť gayovia a lesby užívať rovnaké práva ako tradičné manželstvá. „Naše manželstvo doteraz nebolo uznané,“ cituje agentúra Reuters 59-ročnú Patriciu Lambert, ktorá očakávala rozhodnutie súdu so svojou manželkou, 47-ročnou Juhoafričankou Kathy Mulvey. Tá sa už podľa Lambert nebude nútená opustiť krajinu, keď jej vypršia víza. Americké médiá píšu, že dnešné rozhodnutie otvorí cestu homosexuálnym manželstvám v Kalifornii, ktorá je najľudnatejším štátom v USA.

Zdieľať

Sudca Anthony Kennedy vo svojom rozhodnutí, ku ktorému sa pridali ďalší štyria liberálni sudcovia podľa agentúry Reuters napísal, že DOMA porušuje ústavnú garanciu ochrany rovnosti. „Vládny zákon je neplatný, pretože nie je žiadny opodstatnený dôvod, pre ktorý by bolo možné znevažovať a ubližovať tým, ktorých dôstojnosť má štát svojím zákonom o manželstve chrániť,“ napísal sudca v rozhodnutí.  

Denník New York Times na svojom webe píše, že dnešné rozhodnutie okamžite prinesie mnoho benefitov pre homosexuálne páry v štátoch, kde je ich manželstvo legálne a zároveň umožní administratíve prezidenta Baracka Obamu, aby rozšíril tieto práva vládnymi opatreniami.

Obama rozhodnutie súdu privítal. „Sme národ, ktorý deklaroval, že sme boli stvorení rovní a láska, ktorú dávame jeden druhému, musí byť tiež rovná,“ cituje Reuters prezidenta. Obama tiež vyhlásil, že rozhodnuie súdu sa týka iba civilných manželstiev a je na náboženských inštitúciách, ako sa k tomu postavia.

"Odporcovia manželstiev homosexuálov sa obávajú následkov. Už teraz mnohé katolícke adopčné agentúry skončili, pretože chceli umiestňovať deti len do rodín, kde by ich vychovávali matka a otec."

Zdieľať

V dlhom oponentskom zdôvodnení (tzv. disente) naproti tomu sudca Antonin Scalia podľa Catholic News Agency odmietol predpoklad väčšiny sudcov, že zákon mal "ponížiť", "ublížiť", "znevažovať" homosexuálnych jedincov. Vysvetlil, že DOMA "nerobila nič viac, iba kodifikovala aspekt manželstva, ktorý bol v našej spoločnosti nespochybniteľný po väčšinu jej existencie - a samozrejme, bol nespochybniteľný v prakticky všetkých spoločnostiach počas prakticky celej histórie ľudstva."

Republikáni sú sklamaní, píše BBC. „Veľká národná debata o manželstve bude vo verejnosti pokračovať a dúfam, že štáty budú manželstvo definovať ako zväzok medzi mužom a ženou,“ uviedol top republikán a predseda Snemovne reprezentantov John Boehner.

Odporcovia manželstiev homosexuálov sa podľa Catholic News Agency obávajú, ako ich dnešné rozhodnutie ovplyvní. Už teraz majú problém napríklad katolícke adopčné agentúry v štátoch, kde sú legalizované manželstvá gejov a lesieb. Mnohé skončili, pretože chceli umiestňovať deti len do rodín, kde by ich vychovávali manželia - matka a otec.

Neziskové organizácie či majitelia spoločností zas čelia tlaku a súdom, aby uznali zväzky homosexuálov napriek ich náboženskému presvedčeniu.

Lukáš Melicher

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo