Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
09. apríl 2018

Patria dvojročné deti do štátnej škôlky? V Česku si už myslia, že áno

Česká debata ukázala, ako štát pomaly nahlodáva koncept, že tri roky doma sú pre dieťa prospešné.
Patria dvojročné deti do štátnej škôlky? V Česku si už myslia, že áno

TASR – Štefan Puškáš

Školský zákon, ktorý nariaďuje materským školám povinnosť prijímať už dvojročné deti od roku 2020, vyvolal u našich susedov veľkú polemiku.

Tá sa rozbehla už pri prijímaní zákona minulý rok, keď kultový český pedagóg Marek Herman rozbehol petíciu s názvom Dvojročné deti do škôlky nepatria. „S niektorými deťmi to neurobí vôbec nič. Ale keď dáte dieťa do škôlky pred tretím rokom, máte veľkú pravdepodobnosť, že urobíte chybu. Hrozí, že bude mať celoživotnú ujmu. Čím neskôr ho dáte, tým menšia je pravdepodobnosť tej chyby,“ vyjadril sa Herman v rozhovore pre aktualne.cz.

Jeho petíciu podpísalo viac ako 14-tisíc ľudí, na zastavenie zákona to však nestačilo. Podľa Hermana zákon novo stanoveným nárokom na miesto v škôlke už pre dvojročných otvoril nebezpečný fenomén. „Najviac sa bojím toho, že politici a opinion makeri potom povedia, že je to úplne normálne dať v dvoch rokoch dieťa do škôlky. Tak to teda nie je normálne. Keď znížim DPH pri pri pive na jedno percento, pivo bude stáť 10 korún a voda 28, je to tiež možnosť, však? Ale je to sakra silný signál, čo ten štát chce a čo podporuje.“

Vo februári tohto roka sa zákon ešte pokúsili zvrátiť poslanci ODS a tento pokus podporil aj senát. Predkladatelia nového návrhu na čele s Václavom Kalusom mladším tvrdili, že masové naberanie dvojročných detí by predškolské zariadenia rozvrátilo, lebo by išlo o babysitting organizovaný štátom. Búrili sa aj učiteľky materských škôl, ktoré chcú na deti pedagogicky pôsobiť, a nie ich učiť len hygienické návyky.

Ženské organizácie sú za

Za prijímanie dvojročných detí sa, naopak, verejne postavili organizácie obhajujúce ženské práva. Organizácie Česká ženská lobby protestovali, že detí mladších ako tri roky je v českých škôlkach žalostne málo a ženy nemajú voľbu vrátiť sa skôr do zamestnania.

Organizácia spomenula prieskum Výskumného ústavu práce a sociálnych vecí z roku 2014, podľa ktorého necelá polovica matiek chce pracovať v období, keď má ich dieťa od dvoch do troch rokov. Podľa Českej ženskej lobby z výskumu tiež vyplynulo, že ženy, ktoré vnímajú svoju rodičovskú rolu ako výlučnú a nezastupiteľnú, majú nižšie sebavedomie, zažívajú viac stresu a sú menej spokojné, čo sa odráža aj na ich vzťahu k deťom. 

Snahu zrušiť naberanie dvojročných detí do štátnych škôlok nakoniec zastavila vláda na čele s premiérom v demisii Andrejom Babišom z ANO. „Šesťdesiat percent absolventov vysokých škôl sú ženy. Nikto ich nenúti dávať deti do škôlky, ale ony chcú mať rodinu a zároveň ísť do zamestnania. Máme nízku pôrodnosť napriek tomu, že väčšina ľudí si želá viac ako dve deti. Musíme mladých ľudí motivovať,“ uviedol.

Inzercia

A tak hoci české škôlky nie sú na to personálne ani materiálne vybavené, budú musieť podľa zákona povinne prijímať už aj dvojročné deti.

Nové tézy psychológov

Tento český príklad ilustruje, ako sa mentalita rodičov v našom priestore pomaly posúva k trendom západnej Európy. Na výsadu matiek ostať doma tri roky s dieťaťom za podpory štátu síce ešte nikto z politikov nesiahol, spochybňuje sa však potreba dieťaťa stráviť prvé roky s matkou.

V Česku i na Slovensku ešte príliš necítiť otvorené útoky na status trojročnej materskej dovolenky. Je príliš zakorenená, a tak si politici na ňu zatiaľ nedovolia priamo útočiť. Možno však už vnímať snahu generácie mladých psychológov, ktorí tvrdia, že ide o zastaranú schému. 

Ukazuje to aj nedávny článok na webe psychologie.cz. Psychologička Pavla Koucká po novom definuje tézu o emočnom prepojení matky a dieťaťa, ktorá podľa nej dokazuje len to, že ak nie je šťastná matka, nemôže byť šťastné ani dieťa: „Zo skúseností mojich klientov vyplýva, že pokiaľ je o dieťa dobre postarané, nebýva u dvojročných detí problém, pokiaľ mama pracuje na polovičný úväzok. Štvrtinový úväzok môže s pomocou partnera, inej blízkej osoby či opatrovateľky zvládať i mama malého bábätka... Som preto za to, aby dvojročné deti boli prijímané do štátnych škôlok a ich matky mali možnosť sa slobodnejšie rozhodovať.“

Prijať dvojročné deti do škôlky tolerujú už aj dnes niektoré škôlky v Česku aj na Slovensku, ak je to v ich kapacitách. Ide však o rozhodnutie zriaďovateľa, a nie povinnosť diktovanú štátom. Túto možnosť by mali mať matky samoživiteľky alebo sociálne slabšie rodiny. Paušalizovať však možnosť odložiť dvojročné dieťa do škôlky mení mentalitu rodičovského správania.

Podľa špeciálneho pedagóga Albína Škovieru je súčasnosť plná poloprávd a vzájomne sa vylučujúcich „polo-práv“. „Uzákoní najlepší záujem dieťaťa, pritom povzbudzuje matku k tomu, aby od neho išla čím skôr do práce. To, že sa možnosti vzájomne vylučujú, nevadí. Ženy sa môžu aspoň v súlade s ,právom` rozhodnúť preto, čo im viac vyhovuje. Samotný fakt, že mám ,právo`, vôbec neznamená, že jeho realizácia je morálne v poriadku.“

Odporúčame