Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. jún 2013

GLÓBUS: Afganský utečenec Bitani vydá knihu o praktikách Talibanu

560727_4431387416575_1338096806_n2_0.jpg Afganský utečenec Farhad Bitani sa chystá vydať svedectvo o svojom úniku pred útokmi extrémistickej skupiny Taliban. Jeho kniha vyjde v Taliansku v priebehu niekoľkých mesiacov. Z 27 ročného bývalého veliteľa afganskej armády s...

Afganský utečenec Farhad Bitani sa chystá vydať svedectvo o svojom úniku pred útokmi extrémistickej skupiny Taliban. Jeho kniha vyjde v Taliansku v priebehu niekoľkých mesiacov.

Z 27 ročného bývalého veliteľa afganskej armády sa stal politický utečenec. V roku 2011 ho napadli členovia nábožensko-politickej skupiny Taliban, no nikto sa o jeho prípad skutočne nezaujímal. Jeho otec, bývalý veliteľ mudžahedínov a generál ozbrojených síl, utiekol z väzenia v roku 1999. Usáma bin Ládin a Mulla Omar vypísali za jeho chytenie odmenu milión dolárov. Farhad Bitani dnes žije s rodinou v Turíne, ale do Afganistanu sa plánuje vrátiť a rozbehnúť politickú kariéru. Za zmenu v krajine chce tiež bojovať vydaním novej knihy.

„Lídri Talibanu a mudžahedínov za viac ako tridsať rokov vyplienili našu krajinu. Už je toho dosť. Nemyslím si, že moja kniha by pomohla zvrhnúť systém v Afganistane, ale snažím sa volať najmä na mladých ľudí, aby pozdvihli našu históriu a krajinu,” povedal Ahmad Farhad Bitani v rozhovore pre portál Vatican Insider.

Farhad Bitani vo svojej knihe opisuje osobné skúsenosti s členmi hnutia, ale aj svedectvá jeho otca. Spomína na bezmocnosť, ktorú pociťoval, keď videl skupinu opitých vodcov mudžahedínov, ktorí vyzliekli desaťročného chlapca a opakovane ho znásilnili. Tiež odhaľuje pravé tváre vodcov Talibanu, keď opisuje udalosť, ako po prednesení horlivého kázania o skazenosti západných zvykov zhodili svoje dlhé tradičné šaty a vozili sa na autách značky Ferrari s luxusnými prostitútkami a zásobami drog.

Inzercia

"Mnoho obyčajných ľudí z jeho krajiny trpí hladom, zatiaľ čo teroristi vďaka spolupráci s mafiánskymi skupinami sveta bohatnú a hromadia si bohatstvo v zahraničí."

Zdieľať

„Talibanci a mudžahedíni predstierajú niečo, čím nie sú. Využívajú islam, aby mali ľudí na ich strane, ale nerešpektujú ho. Nemajú príliš hlboké znalosti o tomto náboženstve. Všetko, o čo im ide, sú peniaze a moc. Znásilňujú ženy a deti. Ľud v Afganistane, môj ľud, potrebuje otvoriť oči,“ povedal v rozhovore.

Podľa mladého utečenca Farhada mnoho obyčajných ľudí z jeho krajiny trpí hladom, zatiaľ čo extrémistické skupiny vďaka medzinárodnej spolupráci s poprednými svetovými mafiánskymi skupinami bohatnú a hromadia si bohatstvo v zahraničí. Afganistan je pre mafiu lákavý kvôli jeho geografickej pozícii a bohatstvu.

„Mnoho z mojich priateľov a kolegov v Afganistane mi na moju iniciatívu vydať knihu povedalo, že som blázon. Vďaka svojmu postaveniu v armáde by som mohol ľahko zbohatnúť. Stačilo by, aby som kryl ilegálne obchodovanie a stal by som sa milionárom v priebehu niekoľkých rokov. Ale na čo by mi boli všetky tie peniaze, keby som sa ani nedokázal na seba pozrieť do zrkadla," dodal Farhad.

Monika Marušicová
Autorka je spolupracovníčka Postoy.sk.

Odporúčame

Jorge Mario Bergoglio: Priečelie ako zrkadlo

Jorge Mario Bergoglio: Priečelie ako zrkadlo

Metropolitan-Cathedral-Buen1.jpg Rabín Skorka sa v jednom zo svojich spisov dotkol stretnutia Jozefa s jeho bratmi, ktoré je znázornené na priečelí arcibiskupskej katedrály. Desiatky rokov nepochopenia sa pretavili do tohto objatia. Sprevádza ho plač a tiež nástojčivá...