Tisíce ľudí v Prahe protestovali proti umelým potratom

Tisíce ľudí v Prahe protestovali proti umelým potratom

Národný pochod za život v Prahe. Foto: twitter.com/tomaszalusky

V Prahe sa v sobotu konal český Národný pochod za život.

Niekoľko tisíc ľudí z celej Českej republiky protestovalo v sobotu v centre Prahy proti umelým potratom. Žiadali podporu manželstva a rodín s viacerými deťmi. Akciu pokojne kritizovalo niekoľko ľudí, ktorých polícia od sprievodu oddeľovala, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Polícia uviedla, že na pochode sa zúčastnilo približne 5 000 ľudí, usporiadatelia počet odhadli na 8 000.

Z Klárova prešiel sprievod cez Staré Mesto na Václavské námestie. Niektorí účastníci pochodu niesli veľké biele kríže alebo tabuľky s nápismi „Dieťa je nádej“, „Dieťa je budúcnosť“ alebo „Mať brata je cool“.

Národný pochod za život a rodinu ukončilo požehnanie olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a spoločný spev Svätováclavského chorálu a českej hymny.

Ľudia, ktorí proti pochodu protestovali, rozvinuli na pomníku svätca transparent s nápisom „Ježiš nám dal slobodu, neberte ju ženám“. Po výzve polície, aby z pomníka zliezli, sa nechali odviesť ťažkoodencami. K protestu sa prihlásil Inštitút pre mágiu a slobodu, ktorý svoj protest nazval „Zrazom čarodejníc“. Názvom vraj chceli naznačiť, kam môže viesť snaha o presadenie poslušnosti. Na organizátoroch pochodu im vadí to, že svoje aktivity prezentujú ako snahu o obranu žien v ťažkej životnej situácii, pričom jedným z cieľov hnutia je aj plošný zákaz interrupcií.

Organizátori pochodu z Hnutia pre život uviedli, že podľa predbežných štatistík bolo v roku 2017 v Českej republike vykonaných 19 389 umelých potratov. Podľa nich potraty prispievajú k tomu, že početne klesá česká populácia. Zdeňka Rybová z Hnutia pre život tiež upozornila, že častými žiadateľkami o umelý potrat nie sú ženy, ktoré by neúmyselne otehotneli, ale tie, ktoré už majú dve deti. Tvoria tretinu všetkých potratov v ČR a nejde iba o také, ktoré by sa ocitli v hmotnej núdzi. Mnohé zo žiadateliek sa k takémuto rozhodnutiu cítia byť tiež prinútené partnerom.

Hnutie pre život takisto iniciovalo okrúhly stôl s témou „Tretie dieťa v rodine“, ktoré v júni tohto roku v českom parlamente usporiada Výbor pre zdravotníctvo a Výbor pre sociálnu politiku. V rámci neho sa rozvinie diskusia o zavedení nového zdravotníckeho výkonu, ktorý gynekológom umožní venovať viac času poradenstvu tehotným ženám zvažujúcim potrat.

Na pochode sa okrem olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera zúčastnil aj pražský arcibiskup a predseda Českej biskupskej konferencie kardinál Dominik Duka, ktorý bol hlavným celebrantom svätej omše v Katedrále sv. Víta, tiež aj politici ako predseda KDÚ-ČSL Pavel Bělobrádek či Alexandr Vondra z ODS. Ten vo svojom príhovore účastníkom pripomenul, že naša rodina, spoločnosť a kultúra sa dostáva pod tlak zvonku aj zvnútra, oslabuje ju hodnotový relativizmus založený na multikulturalizme a genderizme. 

Hnutie pre život už niekoľko rokov organizuje projekt Nesoudíme. Pomáháme na pomoc ženám, ktoré zvažujú alebo podstúpili potrat, poskytuje linku pomoci, odbornú a diskrétnu psychologickú poradňu a iné formy podpory ženám v núdzi. Má 385 dobrovoľníkov, jej projekty podporili predstavitelia 78 miest a 128 zdravotníckych a ďalších inštitúcií.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo