Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. jún 2013

Jorge Mario Bergoglio: Priečelie ako zrkadlo

Metropolitan-Cathedral-Buen1.jpg Rabín Skorka sa v jednom zo svojich spisov dotkol stretnutia Jozefa s jeho bratmi, ktoré je znázornené na priečelí arcibiskupskej katedrály. Desiatky rokov nepochopenia sa pretavili do tohto objatia. Sprevádza ho plač a tiež nástojčivá...

Rabín Skorka sa v jednom zo svojich spisov dotkol stretnutia Jozefa s jeho bratmi, ktoré je znázornené na priečelí arcibiskupskej katedrály. Desiatky rokov nepochopenia sa pretavili do tohto objatia. Sprevádza ho plač a tiež nástojčivá otázka: Je ešte otec nažive?

V časoch národnej organizácie (1) tam vložili tento obraz, a nie bezdôvodne: predstavoval túžbu Argentínčanov po opätovnom zjednotení. Zámerom tejto scény je poukázať na dielo nastolenia „kultúry zjednotenia“.

Viackrát som poukázal na ťažkosť, ktorú máme my Argentínčania, aby sme upevnili túto „kultúru zjednotenia“. Skôr sa zdá, že nás to zvádza k rozptýleniu a do priepastí, ktoré vytvorili dejiny. Chvíľami sa väčšmi stotožňujeme so staviteľmi opevnení ako so staviteľmi mostov. Chýba objatie, plač a otázka na otca, na dedičstvo, na korene otcovizne. Chýba dialóg.

Je to pravda, že my Argentínčania nechceme viesť dialóg? Tak by som to nepovedal. Skôr si myslím, že sa stávame obeťami postoja, ktorý nám nedovolí viesť dialóg: nadradenosti, neschopnosti počúvať, podráždenosti v reči, vopred utvoreného úsudku a mnohých ďalších vecí.

"Dialóg zahŕňa srdečné prijatie, a nie odsúdenie vopred. Aby sme viedli dialóg, musíme sa prestať brániť, otvoriť dvere svojho domu a ponúknuť ľudské teplo."

Zdieľať

Dialóg sa rodí z postoja úcty k druhej osobe, z presvedčenia, že druhý chce povedať niečo dobré; predpokladá, že vo svojom srdci urobíme miesto jeho uhlu pohľadu, jeho názoru a jeho návrhom. Dialóg zahŕňa srdečné prijatie, a nie odsúdenie vopred. Aby sme viedli dialóg, musíme sa prestať brániť, otvoriť dvere svojho domu a ponúknuť ľudské teplo.

V každodennom živote je veľa prekážok, ktoré znemožňujú viesť dialóg: dezinformácie, klebety, predsudky, očierňovanie, ohováranie. Všetky tieto skutočnosti formujú určitú kultúrnu túžbu po senzácii, ktorá zadúša každú možnosť otvorenosti voči druhým. A takto sa bráni dialógu a zjednoteniu.

Ale priečelie katedrály je stále na svojom mieste, ako pozvanie.

Inzercia

Zdieľať

S rabínom Skorkom sme dokázali viesť dialóg a prinieslo nám to dobro. Neviem, ako sa naše rozhovory začali, ale spomínam si, že neexistovali prekážky ani výhrady. Jeho jednoduchosť bez pretvárky uľahčila veci. Dokonca som sa ho po prehre River Plate (2) mohol žartovne opýtať, či bude v ten deň chodiť so sklopenými ušami.

Keď mi navrhol publikovať niektoré z našich rozhovorov, moje áno bolo spontánne. Keď som neskôr osamote nad tým uvažoval, túto rýchlu odpoveď som si vysvetlil ako výsledok dlhotrvajúceho dialógu, času a bohatej skúsenosti, ktorá upevnila priateľstvo a ktorá by mohla byť svedectvom spoločnej cesty z našich rozličných náboženských identít.

S rabínom Skorkom som sa nikdy nemusel spreneveriť svojej katolíckej identite, tak ako ani on to neurobil so svojou židovskou identitou, a to nielen z úcty, ktorú k sebe máme, ale aj preto, lebo takto chápeme medzináboženský dialóg. Výzva spočívala v kráčaní s úctou a náklonnosťou, v kráčaní v Božej prítomnosti a v snahe po dokonalosti.

Táto kniha je svedectvom tejto cesty... Skorku považujem za brata a priateľa a myslím si, že ani jeden z nás v týchto úvahách neprestane pozerať očami lásky na ono veľavravné a sľubné priečelie katedrály.

Jorge Mario Bergoglio
Text je úvodnou časťou knihy O nebi a zemi, tvorenej rozhovorom kardinála Bergoglia (vtedajšieho arcibiskupa Buenos Aires a súčasného pápeža Františka) so židovským rabínom Abrahamom Skorkom. Uverejnené so súhlasom vydavateľstva Kumran.sk.

Ilustračné foto: Metropolitná katedrála v Buenos Aires, zdroj a viac krásnych fotografií tu.

Poznámky:

(1) Národná organizácia (organización nacional) poznačila dejiny Argentíny v rokoch 1852-1880. V tomto období bola prijatá ústava, ktorá definovala federálny charakter vlády. Veľmi výrazne sa tiež rozšírilo vzdelanie a komunikačný systém. V tomto období sa utužila sila a identita Argentíny a došlo k spoločenskému prevratu.

(2) River Plate je jeden z najpopulárnejších futbalových tímov v Argentíne. Jeho hlavným súperom je Boca Juniors.

Odporúčame

TÉMA: Nežná revolúcia vo Francúzsku. Prebúdzanie

TÉMA: Nežná revolúcia vo Francúzsku. Prebúdzanie

Odkedy je François Hollande pri moci, vo Francúzsku stále prší. Ľudovít XIV. je volaný Kráľ Slnko. Divadlo, záhradníctvo, nábytkársky vkus, literatúra, oddanosť či sila viery - všetko prekvitá, žiari ako Slnko. O štyristo rokov neskôr príde Hollande. Prší. Sotva začal a hneď je spájaný s úpadkom: ek...