Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. 04. 2018, 08:51

Čo chýba politickým mítingom

Dnes sa opäť konajú mítingy, požiadavka je rozumná: koniec policajného prezidenta Gašpara. Problém je inde.
Čo chýba politickým mítingom

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Košiciach 23. marca 2018. Foto: TASR/František Iván

Už dlhšie však rozmýšľam nad niečím vážnejším a znepokojivejším. Už minule, keď organizátori zrušili míting a nedokázali svoj krok vysvetliť, to bolo na stole: neskončia opäť raz mítingy demoralizáciou, nevystrieda vzopätie a oprávnený občiansky hnev blbá nálada? Alter-míting pred parlamentom (už to miesto!) s dvomi mladými a politicky dezorientovanými organizátormi Strakom a Bajom to naplno odhalil, bol to z ich strany hazard a nezodpovednosť s dôverou ľudí.

Problém je, že to zapadá do dlhšieho radu podobných akcií. Gorila bola oprávnená, to, že zmietla Mikloša s Dzurindom, bolo spravodlivé (pamätáte si ešte, dokedy bránil Mikloš istú pani Bubeníkovú?), problém bol inde: čo mali znamenať neusporiadané úvahy o priamej demokracii, ktoré začali pestovať vtedajší organizátori Antigorily? K čomu vlastne protest ulice viedol? Že biedu SDKÚ nahradili Matovič s Kollárom? Tú otázku dopoviem: Akú zodpovednosť za tento vývoj nesú vtedajší organizátori mítingov? Radovan Bránik vtedy opísal a preukázal, ako mítingy skryto využíval Igor Matovič, koľkí z dnešných tribúnov si to pamätajú?

Mítingov a rôznych iniciatív bolo potom viac, zmienim sa aspoň o jednej z nich, ktorá sa týkala Ústavu pamäti národa, jej názov bol Pamätaj. Bola to menšia iniciatíva, pripomínala odkaz Jána Langoša a chcela zabrániť novele zákona o ÚPN v parlamente, čím sa de facto postavila na stranu vtedajšieho šéfa ÚPN Krajňáka. Ako vždy, aj teraz platilo, že organizátori mali dobré úmysly, akosi však nesedeli okolnosti. V prvom rade samotný Krajňák bol už dlho najväčším problémom ÚPN a podobnú podporu si nezaslúžil, v druhom rade preto, že keď zákon prešiel, nielenže sa nestala žiadna katastrofa, ale podľa niektorých funguje dnes ústav o trochu lepšie ako predtým. Jednoducho o Langoša už v spore medzi Krajňákom a zákonom Smeru, SNS a Mosta nešlo, jeho odkaz nemal kto niesť. Všimli si to organizátori tejto iniciatívy aspoň ex post?

Pýtam sa to preto, že niektorí z nich sú na tribúne aj dnes. Nie je to kritika pre kritiku, ide mi o apel na zodpovednosť. Ak niekto zvolá tisíce ľudí na námestie, musí rozmýšľať nad druhým a tretím krokom, musí rozmýšľať nad tým, kto a ako môže jeho iniciatívu zneužiť, nesie zodpovednosť za to, koho na tribúnu pozve, ale aj koho nepozve. Napríklad Juraj Šeliga je absolventom konzervatívneho Kolégia Antona Neuwirtha, vie preto, ako vnímajú vystupujúcich na bratislavskej tribúne ľudia z konzervatívnejšieho spektra, prečo sa necítili nimi zastúpení, aj keď dole pod tribúnou mnohí z nich stáli. Tomu všetkému rozumeli organizátori tribún od roku 1989 až po Gorilu, vtedy sa niečo zmenilo.

A to je otázka, ktorá ma znepokojuje. Čo to je? Prečo oprávnene veľké či menšie protesty od Gorily nevedú k tomu, čo naša spoločnosť potrebuje? Ukážu nesúhlas či odpor, sú potrebným katalyzátorom a to je v poriadku, ale prečo nevedú k zlepšeniu a náprave?

Nemám definitívnu odpoveď, ponúkam však niečo, čo je – myslím si – jej podstatnou časťou.

Je to dôsledok chýbajúcej politickej strany. Mítingy pred Gorilou mali politickú koncovku, pretože ich garantovala nejaká politická reprezentácia. Ani v roku 1989, ani neskôr to neboli študenti, ale politici. Od Gorily počúvame chválu občianskej spoločnosti, veď v poriadku, ale najrôznejšie platformy a združenia občianskej spoločnosti nedokážu nahradiť politickú stranu. To je holý fakt.

Preto ak majú mať súčasné mítingy politickú koncovku, musíme od nich chcieť viac ako len kritiku Pellegriniho, Druckera či prezidenta Gašpara. To všetko je dôležité a má to byť na prvom mieste. Ale skutočnú zmenu totiž môže realizovať iba opozícia.  



Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame