TÉMA: Grégor Puppinck upozorňuje na brutalitu francúzskej polície

Intervencia Grégora Puppincka, riaditeľa Európskeho centra pre právo a spravodlivosť (ECLJ) na Rade pre ľudské práva v Ženeve počas pravidelného stretnutia 6. júna 2013.

Ďakujem, pán prezident.

V rámci všeobecného pravidelného šetrenia ECLJ žiada upriamiť pozornosť Rady pre ľudské práva na vážne udalosti, ktoré sa aktuálne dejú vo Francúzsku, na spôsoby kontroly totožnosti, svojvoľné zatýkanie a zadržiavanie, ako aj na policajnú brutalitu.

Už viac ako osem mesiacov milióny - povedal som dobre - milióny Francúzov pokojne manifestujú po celom Francúzsku na obranu rodiny a práv detí proti novému zákonu, ktorý vytvoril právo na adopciu detí a manželstvá pármi rovnakého pohlavia. Toto socialne hnutie je vo Francúzsku najdôležitejšie od mája 1968.

Miesto toho, aby toto hnutie brala do úvahy, vláda pohrozila jeho zakázaním a potláčala ho použitím slzotvorného plynu proti davu, policajnou brutalitou, zatýkaním a svojvoľným zadržiavaním po stovkách, povedal som dobre - svojvoľne a po stovkách.

Pán prezident,

"Miesto toho, aby vláda toto hnutie (za rodinu) brala do úvahy, potláčala ho použitím slzotvorného plynu proti davu, policajnou brutalitou, zatýkaním a svojvoľným zadržiavaním po stovkách."

Zdieľať

od 24. do 26. mája bolo 350 osôb zatknutých (políciou v Paríži) a držaných vo väzbe až tri dni. Z týchto 350 väzňov bolo sedem odsúdených mierne. Zatknutie 343 ďalších bolo svojvoľné a politické.

Okrem toho bolo stovky ľudí zatknutých a zadržaných po niekoľko hodín pod zámienkou kontroly totožnosti. Často boli zatknutí "au faciès", pretože mali na oblečení symbol hnutia.

Zákonnosť týchto zatýkaní nebola v žiadnom prípade kontrolovaná nezávislým sudcom.

Títo protestujúci sú teraz uviaznutí ako ryba v sieti, ich identity a odtlačky sú uložené do policajných databáz. Okrem toho vláda v armáde nariadila identifikáciu dôstojníkov blízkych k hnutiu.

Zdieľať

ELCJ dokumentuje všetky tieto prípady represií: dostávame množstvo svedectiev, najmä obetí policajnej brutality, vrátane detí a matiek rodín.

Pán prezident, tieto represie musia byť zastavené a odsúdené. Poukazujú na zvlášť vážne procedurálne chyby pri kontrolách totožnosti a policajnej väzbe.

ECLJ úctivo vyzýva Radu pre ľudské práva venovať sa týmto mimoriadne závažným porušeniam v krajine, ktorá sa pýši tým, že je vzorom v rešpektovaní ľudských práv.

Ďakujem Vám.

Grégor Puppinck
Riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť (ECLJ, eclj.org).

Grégor Puppinck bol spolu s Annou Záborskou a ďalšímí predstaviteľmi minulý rok "ocenený" zaradením do zoznamu Top anti-choice osobností Európy, ktorý vypracovalo Európske parlamentné fórum pre populáciu a rozvoj, ktoré podporuje potraty. Anna Záborská bola zaradená na čelo tohto rebríčka prolife osobností.

Videozáznam vystúpenia Grégora Puppincka na Rade pre ľudské práva v Ženeve:

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo