Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. jún 2013

GLÓBUS: Sýrskych kresťanov nesmieme opustiť

Spojenci Al-Káidy vyhladzujú nimi kontrolované oblasti od „neveriacich“. Prečo Západ túto tragédiu ignoruje? Najťažším testom zahraničnej politiky nie sú jej priesečníky na vysokej geopolitickej úrovni, ale na miestach, kde to nutne dopadá na obyčajných ľudí. Pre politikov je to veľmi zložitá situá...

Spojenci Al-Káidy vyhladzujú nimi kontrolované oblasti od „neveriacich“. Prečo Západ túto tragédiu ignoruje?

Najťažším testom zahraničnej politiky nie sú jej priesečníky na vysokej geopolitickej úrovni, ale na miestach, kde to nutne dopadá na obyčajných ľudí.

Pre politikov je to veľmi zložitá situácia. Dokonca aj oficiálnym návštevám, ktoré prídu na miesto zistiť stav, býva sponzormi starostlivo pripravený taký program, aby sa presadila ich vlastná agenda. A nikde to neplatí tak výrazne, ako na Blízkom východe.

Bostonskí islamisti a Al-Káida

Keď som sem naposledy prišiel pokúsiť sa zhodnotiť situáciu menšín zasiahnutých sýrskym konfliktom, bol som si dobre vedomý, že je to podobnou pascou aj pre neoficiálne návštevy. Ale všetko, čo som zažil a počul, kričalo, že súčasná americká politika v Sýrii je nelogická.

"Sýrski kresťania sú zdesení, že Amerika môže znášať bombové útoky v Bostone z rúk islamistov a súčasne podporovať sýrsku opozíciu, kde dominuje Al-Káida."

Zdieľať

Nie že by ma to prekvapilo. Kým som zbieral skúsenosti, žil som na Blízkom východe a z prvej ruky som skúmal niektoré z jeho najvytrvalejších konfliktov. Pričom však čím dlhšie  trvá, tým viac to vyzerá, že sa z neho nijako nevieme poučiť.

Kresťania, ktorých som stretol, boli nielen prekvapení, ale zdesení, že Amerika môže v rovnakom čase znášať bombové útoky v Bostone z rúk islamistov a súčasne potvrdzovať svoju podporu pre sýrsku opozíciu, kde dominuje Al-Káida podnecujúca všetko zverstvo.

Istý stupeň zmätenia z politiky na Blízkom východe je ospravedlniteľný pre každého. Pokusy rozlúštiť ju sa vždy zakalia zarážajúcim radom rozdielnych frakcií a programov a celým kontextom dohôd, dokonca aj medzi úhlavnými nepriateľmi.

Ale spojenectvo s Al-Káidou je celkom isto za hranicou pre akúkoľvek americkú vládu, hoci by jej cieľom bolo aj zvrátenie vplyvu Iránu.

S revolúciou prišla hystéria

Obrázky americkej rodiny zničenej bostonskou bombou by mi stačili, ale americké ministerstvo zahraničných vecí rozhodne nehovorilo so sýrskymi kresťanskými utečencami, s ktorými som sa rozprával minulý týždeň. Hovorili o žiali ľudí, ktorí po dekádach žili v harmónii takmer bez ohľadu na náboženstvo, a teraz sú odrazu obrátení na nezmieriteľných nepriateľov predtým umiernených sunnitov – pod vplyvom Al-Nusra, sýrskej vojenskej organizácie napojenej na Al-Káidu.

Sýria bola v arabskom svete vždy trochu unikátna pre svoj sekularizmus a náboženskú slobodu. Počas šiestich mesiacov môjho života v Damasku som objavil kresťanské cirkvi, ktoré sa dalo ľahko nájsť a pripojiť sa k nim. Jednoduché prijatie bolo aj medzi moslimami alebo drúzmi, mnohí z nich sa stali aj dobrými priateľmi. Rozprávanie utečencov potvrdzovalo, že takto to bolo až do momentu vypuknutia revolúcie pred dvoma rokmi. Vtedy prišli výkriky „Alawiti von a kresťania do Libanonu“, odrazu naplniac vzduch hystériou, ktorá zovrela revolučné davy premiešané s extrémistami.

Samozrejme, pre väčšinu kresťanov je byť vypudení zo Sýrie po viac ako 2000-ročnej histórii príliš veľa. Napriek stálemu odlivu utečencov, väčšina zostane. Sýria je ich domovom a cítia, že je ich zodpovednosťou zostať v krajine konverzie apoštola Pavla a chrániť jej sväté miesta.

Ale cena za zotrvanie je extrémna.

Teroristická Al-Nusra je na vzostupe

Al-Nusra vyprázdni každú oblasť, ktorú ukoristí od neveriacich. Obyvatelia stáročných kresťanských štvrtí v starobylých mestách ako Alepo, Hama a Homs sú bez ničoho vyhnaní z domovov a ich domy vyplienené, samozrejme okrem prípadov, ak privolia bojovať za rebelov. Starší nie sú ušetrení a ak odmietnu odísť, niekedy sú zabití.

Zvlášť žalostné pre tieto starobylé komunity je, že ich kostoly v okupovaných častiach týchto miest bývajú zničené a znesvätené. Minimálne jeden starobylý kostol používa Al-Nusra ako záchod, na ukážku jej úplného pohŕdania kresťanstvom.

Inzercia

"Minimálne jeden starobylý kostol používa Al-Nusra ako záchod, na ukážku jej úplného pohŕdania kresťanstvom."

Zdieľať

Samozrejme existuje niekoľko kresťanov bojujúcich za oslobodzovaciu sýrsku armádu. Niektorí to nepochybne berú ako príležitosť čeliť Assadovi ako diktátorovi, ale utečenci hovoria, že pre mnohých je to vecou prežitia ich kresťanských komunít izolovaných v rebelských oblastiach. Rozhodnutie je stále viac a viac obtiažnejšie podľa toho, ako Al-Nusra postupne získava v rebelských jednotkách dominantný vplyv.

Utečenci hovoria o rastúcej beznádeji u ľudí denne žijúcich s traumou a neistotou vojny vydaní na milosť a nemilosť islamistickým extrémistom. Hovoria, ako sa aj krátka cesta do práce stala stresujúcou, nehľadiac na to, že ak by sa raz zamestnania vzdali, nemohli by ho nahradiť. Zvlášť zraniteľné sú deti.

Ale ako to vo vojne býva, pravdepodobne najviac trpia ženy.

Vojaci Al-Káidy vidia v kresťanských ženách iba málo viac ako korisť. Jedna žena so slzami v očiach hovorila o telefonáte od svojej známej, ktorá práve počula o znásilnení dvoch jej priateliek vojakmi Al-Nusra, vediac, že tento osud ľahko môže postihnúť aj ju. Povedala, že bola tak deprimovaná, že uvažovala o samovražde, čo by pre ňu bolo akceptovateľnejšie ako zneuctenie znásilnenia.

Arabská jar je jarou iba pre extrémistov

Jedná sa o starobylé kresťanské komunity pravoslávnych, katolíkov a protestantov – hlavne presbyteriánov a baptistov. Tieto kresťanské komunity od západných vlád očakávajú, že ich neopustia politikami tak iracionálnymi, že by si vzali za partnerov hoci aj ich smrteľných nepriateľov ako Al-Káidu a zahraničných vojakov, ktorí do Sýrie nejdú za žiadnym iným účelom, iba kvôli džihádu.

Zároveň je najvyšší čas, aby sa Západ postavil na odpor v dvoch iných oblastiach, ktoré sú kľúčové v boji s islamským extrémizmom doma aj v zahraničí.

Prvou je, že Saudskej Arábii a Kataru, ktoré podporujú extrémistov z Al-Káidy, musí byť povedané, aby od toho odstúpili. Saudské ropné peniaze príliš dlho financovali extrémizmus v západných krajinách cez fundamentalistické mešity a v zámorí cez priamu podporu terorizmu. Je to ignorovaná pravda o globálnej bezpečnosti, ktorá musí byť pomenovaná.

"Ďalším cieľom islamistov bude takmer určite Libanon, krajina, ktorá si nezaslúži byť do toho znovu vhodená kvôli tomu, že Západ stráni vlastným protivníkom proti priateľom v Sýrii."

Zdieľať

Okrem toho, jednoducho nemôžeme akceptovať, že až 200 Austrálčanov bude v Sýrii bojovať za Al-Káidu ako súčasť tohto ešte väčšieho kontingentu zahraničných vojakov - tvoreného viac zo západných islamských komunít ako tých z Blízkeho východu. Všetky západné krajiny musia prijať protižoldnierske zákony, ktoré by zakázali ich občanom bojovať ako žoldnieri bez straty ich občianstva.

Máme armádu na boj našich vojen a to by mal byť jediný spôsob, ako sa Austrálčan dostane do vojny ako bojovník.

To by malo okamžitý účinok na zníženie počtu vojakov z odhadovaných 10 tisíc rebelov Al-Nusry bojujúcich za Al-Káidu. Malo by to zahŕňať amnestované obdobie, ale bolo by dobré zbaviť sa tých, ktorí sa nevrátia – kvôli zníženiu pravdepodobnosti domáceho terorizmu.

Takzvaná Arabská jar nikdy nebola jarou pre nikoho okrem extrémistov naprieč Blízkym východom. Jasne sa to preukázalo temnou zimou pri koptoch v Egypte a teraz pri sýrskych kresťanoch.

Islamisti sa tu nezastavia. Ďalším cieľom bude takmer určite Libanon, krajina, ktorá už mala svoju skúsenosť so sektárskym násilím a nezaslúži si byť do toho znovu vhodená kvôli tomu, že Západ stráni vlastným protivníkom proti priateľom v Sýrii.

Ale to by si vyžadovalo dávku zdravého rozumu, ktorú však Západ do blízkovýchodnej politiky dáva málokedy.

Jim Wallace
Autor je podpredsedom Austrálskej kresťanskej lobby. V roku 2000 po 32 rokoch služby opustil armádu ako brigádny generál, v roku 1984 bol za boj proti terorizmu vyznamenaný Radom Austrálie. Na Golanských výšinách a v Libanone slúžil ako pozorovateľ OSN dohliadajúci na prímerie. Kratšia verzia tohto článku vyšla v novinách The Australian.

Pôvodný text: We cannot abandon Syrian Christians. Publikované s dovolením redakcie mercatornet.com, medzititulky redakcia. Preložil L. Obšitník. Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC), wikimedia.org.

Odporúčame

RECENZIA: Bergoglio – kňaz, ktorý nás pozná

RECENZIA: Bergoglio – kňaz, ktorý nás pozná

papez-frantisek_text.jpg O niekoľko dní budú mať slovenskí čitatelia možnosť spoznať pápeža Františka takmer osobne. Výrazne im k tomu pomôže kniha rozhovorov Sergia Rubina a Francescy Ambrogettiovej s bývalou hlavou arcidiecézy Buenos Aires, kardinálom Bergogliom. Nap...