GLÓBUS: Ďalšia veľká francúzska demonštrácia za rodinu, médiá to nezaujíma

Vo Francúzsku bola v nedeľu ďalšia veľká demonštrácia brániaca tradičné chápanie rodiny. Podľa údajov organizátorov na ňu prišlo znovu až okolo 1 milióna ľudí.

Zákon o manželstvách homosexuálov a adopcii detí pre nich potvrdila francúzska Ústavná rada pred viac ako týždňom, ľudia však napriek tomu po veľkých niekoľkomesačných protestoch prišli prejaviť nesúhlas aj teraz.

Hlavné slovenské médiá znovu prejavili o udalosť iba minimálny záujem, občas aj s veľkou mierou dezinformovania. Denník SME o tom v tlačenej verzii neinformoval vôbec, online iba prebral správu TASR, ktorá sa však sústreďovala na potýčky s políciou a zatýkanie - tie sa však diali až neskoro večer po skončení demonštrácie. Počet účastníkov bol znovu prevzatý z údajov francúzskeho štátu (150 tisíc), pričom účastníci potvrdzovali evidentne vyššie číslo. Zdôraznil sa počet 6 ľudí, ktorí boli pri potýčkach zranení - skutočne si niekto myslí, že je to pri niekoľkostotisícovom počte všetkých účastníkov vysoké číslo?

V Správach STV bola v nedeľu celkom dobrá reportáž, ktorá však dostala miesto až v 30. minúte relácie. Francúzi celú kampaň poňali veľmi odzbrojujúcim posolstvom, keď zdôrazňujú, že nejde o homofóbiu, ale o chápanie rodiny a tým aj o práva detí. Jedno z hesiel to vyjadruje: "Som dieťa, nie právo." Veľmi dobre to v STV vystihla jedna staršia účastníčka:"Dieťa musí mať matku a otca, je to zákon prírody. Nechápem, prečo by sme toto právo mali brať adoptovaným deťom." TA3 o tom informovala tu a tu, miestami s dosť veľkým zavádzaním.

Akurát denník Pravda priniesol obšírnejší text pochádzajúci z agentúry ČTK. A veľmi dobrú reportáž zverejnil predovšetkým alternatívny portál hlavnespravy.sk. Jeho dopisovateľka Katarína Hanzlíková spolu s našim Štefanom Danišovským vyzerajú byť jedinými prispievateľmi na Slovensko priamo z miesta. Dosť veľká hanba pre mainstreamové médiá, nie? Resp. pri tak zásadných udalostiach a spolu s dezinformovaním o nich je to skôr spreneverenie sa novinárskemu povolaniu. Denník SME považuje za dôležitejší lesbický erotický film, ktorý získal hlavnú cenu v Cannes... Rozsiahly ľudový odpor sa vám nehodí do konceptu? Tak ho proste ignorujte. 

Lukáš Obšitník

Pozrite si niekoľko fotografií z nedele (zdroj: lamanifpourtous.fr) a videí.

Reportáž z nedele 26. mája:

Zostrih z doterajších demonštrácií:

Potýčky s políciou zo 16. mája (do demonštrácií sa miestami zapájajú aj "profesionálni výtržníci", sú však v zjavnej menšine):

Hodinová reportáž z demonštrácie z 21. apríla.:

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo