Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. máj 2013

GLÓBUS: Exorcizmus pápeža Františka

papez-exorcizmus2-text.jpg Čo sa vlastne stalo počas netradičného úkonu pápeža na námestí svätého Petra? Svet obletelo video s netradičným úkonom, ktorý vykonal pápež František v období, v ktorom si cirkev sprítomňuje zoslanie Ducha Svätého. Po bohoslužbách sa pápež z...

Čo sa vlastne stalo počas netradičného úkonu pápeža na námestí svätého Petra?

Svet obletelo video s netradičným úkonom, ktorý vykonal pápež František v období, v ktorom si cirkev sprítomňuje zoslanie Ducha Svätého. Po bohoslužbách sa pápež zastavil medzi chorými, aby sa s nimi krátko porozprával a požehnal im.

Podobne urobil, aj keď pristúpil k mužovi z Mexika, pripútanom na vozík. V tej chvíli k nemu pristúpil kňaz-sprievodca chorého a povedal pápežovi niekoľko slov. Pápežova tvár vtedy zvážnela, a miesto pohladenia, ako to pri chorých bežne robieva, položil ruky na hlavu muža a začal sa v tichosti modliť. Muž začal nezvyčajne reagovať, nasledovalo niekoľko hlasných výdychov a následne klesol hlboko do vozíka. Celé to trvalo pár sekúnd, pápež následne prešiel k ďalšiemu chorému.

Čo sa vlastne stalo?

Na otázky, či to bol exorcizmus, Vatikán vydal vyhlásenie, že šlo len o modlitbu, nie exorcizmus. Exorcizmus je totiž presne stanovený proces a celý trvá oveľa dlhšie. Kresťanstvo však pozná aj modlitby oslobodenia, ktorých zmysel je v podstate identický.

František vo svojich príhovoroch zdôrazňuje existenciu a vplyv diabla.

Kňaz a exorcista Gabriel Amorth, ktorý sa tejto téme dlhodobo venuje a neskôr sa s mužom stretol, poznamenal, že hoci nešlo formálne o exorcizmus, je zjavné, že pápežova krátka modlitba išla týmto smerom.

O identite muža vieme málo. Ide o 43 ročného muža, ktorého prípad je spojený s legalizáciou potratov v Mexiku, ktorá sa v krajine postupne udiala počas uplynulých šiestich rokov.

Oficiálny exorcizmus je v Katolíckej cirkvi umožnený vykonávať biskupom a nimi povereným kňazom. Zahŕňa v sebe priame oslovenie zlého ducha, preto vystavuje človeka zvýšenému riziku a prenecháva sa kňazom.

Inzercia

Dá sa aj inak

Okrem neho je však možné siahnuť aj po modlitbách oslobodenia pre seba či iných ľudí, či už po oficiálnych alebo súkromných, vyzývaní k tomu sú najmä laici. V týchto modlitbách sa človek obracia iba k Bohu (k Matke Božej a svätým). Podľa Amortha majú podobný účinok. Vo svojich spomienkových knihách tvrdí, že bol svedkom sily, akú majú tieto modlitby laikov. Zvlášť, ak išlo o skromných a silno oddaných veriacich, ktorí ich spájali s pôstom. Dodáva, že mali často silnejšie účinky ako pôsobenie oficiálneho exorcistu, ak ten k veci pristupoval s nedôverou.

Ak by sme mali siahnuť do histórie, je pomerne málo známe, že v tomto smere vynikala Katarína Sienská, známa skôr ako filozofka, nebola ani mníškou (bola členkou tretieho rádu Dominikánov, žila mimo kláštora s príbuznými).

Spomedzi posledných pápežov je známe, že exorcizmus viac razy vykonal Ján Pavol II., Benedikt zasa nabádal biskupov, aby vo svojich diecézach k tejto veci pristupovali aktívnejšie.

Spomedzi najznámejších svätcov, ktorí mali osobnú skúsenosť s takýmto bojom, možno spomenúť Pátra Pia, Jána Bosca, Benedikta, či Jána Mariu Vianney. Exorcisti hovoria, že po príhovoroch k Panne Márii majú práve prosby k týmto a ďalším podobným svätcom zvlášť silný účinok. Cirkev sa tiež tradične utieka k archanjelovi Michalovi, ktorého si ctí ako veliteľa vojska anjelov.

Modlitba k sv. Michalovi (skrátená, dlhá verzia tu):

Sv. Michal archanjel, bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen.

Dominik Benka
Autor je spolupracovník Postoy.sk.

Foto: youtube.com

Odporúčame

SOFIA 2013: Môže jeden človek zmeniť svet?

SOFIA 2013: Môže jeden človek zmeniť svet?

dtat-text.jpg Prv než sa pokúsim na tento problém nájsť odpoveď, tak si musím položiť ešte jednu otázku. Čo to znamená zmeniť svet? Ak by som sa riadil teóriou motýlieho efektu, tak potom by som mohol vysloviť tvrdenie, že už len narodenie človeka môže spôsobiť zemetr...

RECENZIA: Čo je to manželstvo? Obhajoba zväzku muža a ženy

RECENZIA: Čo je to manželstvo? Obhajoba zväzku muža a ženy

V posledných rokoch sa rozprúdila diskusia o tom, kto všetko by mal mať právo uzavrieť manželstvo. Môže to byť diskusia naozaj dôležitá, pretože ak naozaj odopierame niekomu uzavrieť manželstvo, aj keď spĺňa podmienky na jeho uzavretie, bola by to diskriminácia a nespravodlivosť. Mnohí v tejto disk...

KÁZEŇ PATRIKA VNUČKA: Milosť vidieť svoj hriech

KÁZEŇ PATRIKA VNUČKA: Milosť vidieť svoj hriech

Thomas_More.jpg Niekedy sa pôsobenie Ducha Svätého v ľudskom živote podobá tsunami – a toho sa neraz obávame, že nám život rozvráti na ruby, spustoší a nič nebude ako predtým.  Tí, čo to zažili, a nebolo ich málo, spomeňme len najznámejších: Pavol, Magdaléna, Augustín...