Merkelovej obrat k Poľsku

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Merkelovej obrat k Poľsku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a poľský premiér Mateusz Morawiecki pred rozhovormi 19. marca 2018 vo Varšave. Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka ocenila poľskú imigračnú politiku.

Spomínate si ešte na obdobie, keď bolo Poľsko najväčším problémom strednej Európy a v našich novinách sa našli autori, ktorí vyzývali, aby sa Slovensko od nášho suseda dištancovalo a kritizovalo ho za stav demokracie?

V poslednom období sme svedkami obratu, obojstranne.

Nemci opäť objavili Poľsko. Po podpísaní novej koaličnej dohody medzi CDU/CSU a SPD a potvrdení Angely Merkelovej za kancelárku sa začali meniť nemecko-poľské vzťahy. Kancelárka aj nový minister zahraničných vecí navštívili Varšavu a Berlín mení prístup k Poľsku.

Prvá zmena je už v koaličnej zmluve novej vlády. Poľsko sa spomína spolu s novým prebudením Európy, po Francúzsku má podľa novej vlády náš severný sused zásadný význam pre súdržnosť EÚ po brexite. Berlín chce oživiť tzv. weimarský trojuholník, teda špeciálne vzťahy na osi Berlín-Paríž-Varšava. Vzťahy boli v poslednom čase zamrznuté, posledné stretnutie Weimaru zrušené.

Varšavu ešte minulý týždeň navštívil nový nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Bola to jeho druhá zahraničná cesta vo funkcii. Poľsko-nemeckým vzťahom prospelo už to, že sa ministrom nestal vášnivý kritik Poľska Martin Schulz či proruský Sigmar Gabriel. Nový minister navrhuje pravidelné konzultácie týkajúce sa EÚ a spoločnú zodpovednosť za smerovanie Európy. Minister Maas tiež vyhlásil, že Poľsku nebudú krátené dotácie kvôli politickým nezhodám z nedávnej minulosti. Poľský minister Jacek Czaputowicz vyhlásil, že právna reforma, ktorá vyvolala kritiku Bruselu a Berlína, je v súlade s európskymi štandardmi. Podpredseda Komisie Frans Timmermans, ktorý je v čele procesu kritizujúceho Poľsko, je Holanďan, uvidíme, ako pochopí odkaz Berlína a čo sa stane s hrozbami a článkom 7. Minister Maas sa stretol aj s prezidentom Dudom a premiérom Morawieckým.

Varšavu následne v pondelok  navštívila aj kancelárka Merkelová. Vo svojich vyhláseniach zašla ešte ďalej a ocenila poľskú imigračnú politiku (!), ktorá podľa jej slov prijíma iných utečencov ako Nemecko, ale aj to je dôležitý vklad pre Európu. Merkelová tým reagovala na vysoké počty migrantov z Ukrajiny. (Rozdiel medzi utečencami a migrantmi je zrejmý, rovnako ako dôvod, prečo Merkelová nazvala migrantov nesprávnym slovom.)

Merkelová zjavne chce lepšie vzťahy s novým premiérom Morawieckým. Ešte nedávno nepriamo kritizovala poľský zákon o zodpovednosti za holokaust, Komisia tiež začala proces proti Poľsku, Maďarsku a Česku kvôli neprijímaniu imigrantov. Uvidíme, aké dôsledky bude mať jej politické gesto a obrat k Poľsku. Migrácia bola totiž témou, o ktorej sa Morawiecki a Merkelová rozprávali najviac.

 Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo