Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
22. marec 2018

7 kníh, ktoré nám pomôžu kvalitne sa pripraviť na sviatosť zmierenia

Nastal čas „veľkých“ veľkonočných spovedí. Sviatosť zmierenia sa pre mnohých z nás stala mechanickou, bez potrebného uvedomenia si, čo všetko so sebou prináša. Aby sme mohli reálne zakúsiť ovocie milostí plynúce z prijatia Božieho milosrdenstva, potrebujeme sa na spoveď dobre pripraviť a čo najlepšie rozumieť jej významu.
7 kníh, ktoré nám pomôžu kvalitne sa pripraviť na sviatosť zmierenia

Hlava Cirkvi, pápež František, má k Božej milosti a milosrdenstvu veľmi blízko. Dôkazom je aj mimoriadny Svätý rok milosrdenstva, ktorý vyhlásil v roku 2015. Svätý Otec vyslovil počas svojho pontifikátu mnoho veľavravných myšlienok o sviatosti zmierenia, ktoré boli na prvý pohľad ostré, no s pokorou musíme uznať, že boli zároveň pravdivé a mnohých veriacim nastavili zrkadlo.

Ak sa vás opýtam: ,Ste všetci hriešnici?‘ Odpoviete: ,Áno, otče, všetci.‘
,A aby ste dosiahli odpustenie?‘  - ,Vyspovedáme sa.‘
,A ako sa ideš spovedať?‘ - ,Idem, poviem svoje hriechy, kňaz ma rozhreší, dá mi pomodliť sa tri Zdravasy a potom odídem v pokoji.‘
Nepochopil si! Išiel si do spovednice len akoby vykonať bankovú operáciu, urobiť úradný úkon. Nešiel si tam zahanbený nad tým, čo si urobil. Videl si zopár škvŕn na tvojom svedomí a pomýlil si sa, lebo si si myslel, že spovednica je čistiareň na zmazanie škvŕn. Nebol si schopný pocítiť hanbu za tvoje hriechy,
“ povedal vo svojej homílii v marci 2017.

Ruku na srdce. Nestala sa aj pre nás spoveď len ďalšou kresťanskou povinnosťou v zozname? Skutočne stojíme v rade celý vzrušený (a zároveň zahanbený) z nenapodobiteľného stretnutia s Bohom – Otcom, ktorý sa teší z návratu márnotratných synov a dcér?

Ak sa pre nás sviatosť zmierenia, jeden zo základov nášho katolíckeho života, stala formalitou, pôstne obdobie a čoraz blížiace sa sviatky Veľkej noci sú skvelou príležitosťou na nápravu. Otvoriť nové obzory nám môžu pomôcť aj tieto knihy o sviatosti zmierania.

 

Spovedal som Slovensko

Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť, ale dom Otca, kde sa človek môže vrátiť a pocítiť milosrdenstvo a objatie,“ tvrdí Michal Zamkovský v knihe Spovedal som Slovensko. Kto iný je povolaný vyjadrovať sa k téme Božej milosti, ak nie samotný misionár milosrdenstva, ktorý odpovedá na množstvo otázok vyplývajúcich z každodenného života a zároveň sa dotýka tém, na ktoré sa azda bojíme či hanbíme pýtať.

 

Sedem krokov k dobrej spovedi

Michal Zamkovský si ako dlhoročný skúsený kňaz – misionár vypočul desaťtisíce ľudí pri sviatosti zmierenia. Veľmi dobre vie, kde ľudí, zvlášť na Slovensku, tlačí topánka. Vo veľmi praktickej knihe človeka vedie prostredníctvom siedmich princípov k skutočnému prežívaniu spovede, ktoré výrazne pomôžu k dobrej spovedi.

 

Spoveď – sviatosť milosrdenstva

Táto kniha je jednou zo série siedmich kníh vydaných počas mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva. Stojí za ňou samotná Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie, ktorá milosti plynúce zo sviatosti zmieranie podkladá na skale, ktorou je samotné Božie Slovo. Vďaka evanjeliovým úryvkom o milosrdenstve, odpustení hriechoch vtiahne čitateľa do samotného centra Otcovho odpustenia.

 

Youcat – čas na spoveď

Inzercia

Tento praktický sprievodca prípravy na sviatosť zmierenia je často prezentovaný ako pomocník pre mladých, no čoraz väčšiu obľubu si získava aj u vyšších vekových kategórií. Ide o svieže, jednoduché, no veľmi hlboké texty, ktoré vynikajúco pripravia na spoveď či pomôžu s každodennou sebareflexiou. Youcat – čas na spoveď uvoľňuje do slobody a zbavuje strachu zo spovede, ktorý nás mnohokrát veľmi zbytočne a klamlivo spútava.

 

Svätá spoveď – jasno vo svedomí a pokoj v duši

Táto príručka je charakterizovaná ako kniha určená blúdiacim a strateným, ktorí v sebe nosia nevypovedané otázky o Bohu a Cirkvi. Včas podáva pomocnú ruku – pretože nikdy nie je neskoro. Vďaka pekným textom navádza na cestu ľútosti, pokánia a zmiereniu sa so sebou samým.

 

Praktický sprievodca spovedníka

Alfonz Mária de‘ Liguori a jeho dielo Praktický sprievodca spovedníka môže na prvý pohľad laikov zmiasť. Ide však o knihu, ktorá nie je určená len vysluhovateľom sviatosti zmierenia, ale aj kajúcnikom, ktorí sa na spoveď naučia pozerať aj z tej opačnej strany. Toto inšpirujúce dielo pomáha porozumieť moci sviatosti zmierenia.

 

Božia prozreteľnosť

Dobre známa mystička Catalina Rivas svojimi malými brožúrkami pomohla mnohých veriacim zahĺbiť sa do tajomstiev sv. omše, adorácie či krížovej cesty. Veľmi obľúbeným sa stal aj titul Božia prozreteľnosť, v ktorej sa po smrti brata a mamy v rýchlom slede zamýšľa nad tým, aké miesto má v takýchto bolestných situáciách samotný Boh. Ide o pútavé čítanie, ktoré sa nedá len tak pustiť z ruky.

 

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

Dávid Lech

Odporúčame