Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. marec 2018

Bratislavčanka, ktorá uteká pred 'ndranghetou

Lucia Bariová sa vydala za bossa jedného z vplyvných klanov 'ndranghety. Neskôr sa jej rodina chcela zbaviť, tak proti nej svedčila. Odvtedy sa schováva.
Bratislavčanka, ktorá uteká pred 'ndranghetou

Ilustračná foto – AIX/Flickr.com

Na prelome milénia, keď nezamestnanosť na Slovensku rástla na dovtedy nevídané úrovne, sa Lucia Bariová (vtedy 24), rovnako ako mnohí iní mladí ľudia rozhodla odísť skúsiť šťastie do zahraničia. V tom čase sa trend výraznejšieho cestovania do zahraničia za prácou či štúdiom len začínal, Slovensko ešte nebolo súčasťou EÚ ani europeniaze ešte neexistovali, no Lucia mala ešte väčšie starosti. Od väčšiny tých, čo vycestovali, sa odlišovala tým, že sa von vybrala aj so svojou malou dcérou. Nasmerovala si to do Talianska.

Broskyňová láska

Najprv to skúšala na bohatom severe v meste Vincenza, kde už žila jej sestra. Neskôr sa však na radu jednej kamarátky vybrala na juh do Kalábrie, kde ešte cudzinci neboli bežným javom. Zamestnala sa ako barmanka a čašníčka v jednom discoklube. Tu sa zakrátko zoznámila s Vincenzom Forastefanom, jedným z členov vplyvnej rodiny tamojšej odnože 'ndranghety. Vtedy o tom ešte netušila. Forastefanovci boli oficiálne obchodníci s broskyňami v meste Cassano allo Ioniov v severnej časti Kalábrie.

Ich známosť sa zakrátko prehĺbila na intenzívnejší vzťah. Napokon sa Lucia presťahovala priamo do farmárskej vily Forastefanovcov. Vincenzo tam žil s matkou, bratom a jeho ženou.

Lucia to nemala jednoduché, taliančinou síce už trochu hovorila, ale aj tú tam rodina používala len ako druhý jazyk. Kalábria je bohatá na dialekty, ktoré sú staré tisícky rokov a sú zmesou latinčiny, gréčtiny, francúzštiny a arabčiny. Na území, kde žila Lucia, sa používal italo-dalmatský dialekt podobný neapolčine či korzičtine.

Bariová sa však postupne do rodiny začleňovala, v čom jej výrazne pomohlo, keď priviedla na svet dvoch synov. Tým jej vážnosť v juhotalianskej rodine výrazne stúpala.

Iná tvár rodiny

No postupne si Lucia Bariová začala všímať veci, ktoré predtým vytesňovala. Najmä množstvo nevšedných návštev a narážky, ktoré sa netýkali len biznisu s ovocím. Postupne, ako začala rozumieť jazyku i miestnej kultúre, si začala skladať obraz o tom, čo sa okolo nej deje. Pochopila, že jej muž s bratom sú zapojení aj do biznisu s drogami, výpalníctva a úžery. Rodina tiež prevádzkovala výherné automaty, ktoré ale boli upravené v rozpore s predpismi tak, aby ich výhernosť bola nižšia, ako sa predpisovalo.

Bariová sa s tým všetkým ale rýchlo zmierila. Aktívne sa však zapojila len do poľnohospodárskeho biznisu rodiny, kde pre svoju organizačnú schopnosť získala prezývku „technický riaditeľ“.

No vyhnúť sa stretu s druhou vetvou rodinného biznisu sa nedalo. Lucia Bariová si musela zvykať na neobvyklé manévre, napríklad byť pripravená na to, že príde rozkaz okamžite opustiť dom.

Zintenzívnilo sa to, keď sa rodina dostala do vojny s inými skupinami organizovaného zločinu. A musela si zvyknúť aj na to, že kvôli rodine umierajú aj nevinní. Čo je v dnešnej dobe už v Taliansku pomerne zriedkavý jav, pretože zatiaľ čo mafiánske vraždy verejnosť až tak neburcujú, smrť nevinných vyvoláva veľké rozhorčenie, ktoré prináša zintenzívnenie represie zo strany úradov a politikov.

Obeť bol muž Fazio Cirolla, mal 42 rokov a práve bol v obchode s autami so svojím sedemročným synom, keď si ho najatý vrah pomýlil a zasiahol ho zblízka z pištole ranou do čela.

Inzercia

V obchode sa totiž krátko predtým nachádzal aj niekdajší pokladník klanu, ktorého upodozrievali, že si ulieval z pokladnice. Pokladník však spoznal prichádzajúce auto s vrahmi, ktoré zastavilo pri obchode, pretože ho krátko predtým predal inému klanu, a vedel, že bude použité na nelegálnu činnosť. Rýchlo opustil miestnosť cez okno, pričom v obchode zostal iba spomínaný Cirolla. Vrahovia, ktorí dostali inštrukciu, že človek v miestnosti je pokladník, a keďže išlo o muža v podobnom veku, si Cirollu s ním v rýchlosti pomýlili.

Počas následného vyšetrovania, keď sa Forastefano s komplicmi schovával na úteku, sa s ním Bariová pravidelne stretávala, nosila im jedlo a čisté oblečenie. Z času na čas bola poverená, aby dohliadla aj na finančné prevody peňazí z čierneho biznisu.

Život na úteku

V roku 2008 však napokon polícia jej muža našla a uväznila. Bariová vtedy po skúsenostiach iných rodín vyprodukovala s pomocou viacerých lekárov sériu falošných nálezov a potvrdení o zdravotných problémoch, ktorých výsledkom malo byť, aby súd priznal jej mužovi domáce väzenie s tým, že sa bude starať o rodinu v zdravotných komplikáciách. V jej prípade však súd tento návrh odmietol.

No keďže žene jej švagra, ktorá to pred súdom zahrala na ťažké depresie, sa to napokon podarilo, nevzdávala sa nádeje.

Rodina plánovala zinscenovať autonehodu, pri ktorej mala Bariová utrpieť ľahšie zranenie, ktoré by ale lekári výrazne prifarbili. No toho sa Bariová napokon zľakla. Začali to skúšať skorumpovaním posudzujúcich úradníkov a právnických kľučiek, čo ju stálo veľa peňazí. Polícia a súdy nepristúpili ani na to, že by Forastefano svedčil v iných prípadoch výmenou za slobodu. Podľa prokurátora bol zapletený v príliš širokom množstve aktivít, aby sa na neho inštitút kajúceho mafiána mohol vztiahnuť.

Rodine postupne dochádzali zdroje. A Lucia Bariová bez manžela strácala v rodine podporu. Vinili ju za to, že sa ako žena bossa klanu nedokázala postarať o jeho prepustenie. A bez kontroly svojho muža začala byť pre rodinu, ku ktorej ju už toho veľa neviazalo, nebezpečná. Keďže si to uvedomovala, začala mať pocit, že sa jej rodina chce zbaviť. Zabitím.

Osamotená s deťmi sa napokon v roku 2010 rozhodla zabúchať na bránu karabinierov a ponúkla im spoluprácu výmenou za beztrestnosť, na čo tamojšie úrady pristúpili. Nastúpila do programu utajených svedkov a bola premiestnená do neznámej lokality.

Bariová vypovedala o celom rade kriminálnych aktivít rodiny, v ktorej pôsobila. Verejnosť, pre ktorú podobné príbehy nie sú úplne raritné, však najviac zaujalo, keď opisovala, ako jednoducho sa v spolupráci s lekármi dostávajú ľudia spojení s organizovaným zločinom spoza mreží – práve cez inštitút opatrujúceho člena rodiny. Kvôli jej svedectvu došlo k niekoľkým zmenám pri kontrole jeho posudzovania justičnými orgánmi.

 

Najviac informácií bolo čerpaných z knihy Le ’ndranghetiste dell'Est. Profili internazionali della mafia calabrese.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame