Kam smerovať hnev

Kam smerovať hnev

Foto: TASR/Dano Veselský

Igor Matovič robí z referenda za predčasné voľby agendu opozície.

Líder OĽaNO Igor Matovič dnes vyhlásil, že ja za referendum o predčasných voľbách. To by bolo v poriadku. On však zároveň dodal aj to, že na jeho organizácii začne pracovať.

Táto správa musela organizátorov protestov Za slušné Slovensko minimálne zaskočiť. Tí momentálne totiž stoja pred rozhodnutím, ako zareagovať, ak sa Andrej Kiska rozhodne vymenovať vládu, ktorú mu navrhol Peter Pellegrini. Momentálne ich zrejme najviac trápi otázka: Ako ďalej naložiť s energiou, ktorá sa tu v ostatných týždňoch naakumulovala?

K dispozícii majú niekoľko možností. Môžu ďalej trvať na predčasných voľbách a snažiť sa prostredníctvom verejného tlaku rozložiť parlamentnú väčšinu, ktorou Pellegriniho vláda v tejto chvíli disponuje. Je však len málo pravdepodobné, že by sa im to mohlo podariť. Nič nenasvedčuje tomu, že od koalície odskočí toľko poslancov, aby vláda nezískala v parlamente dôveru. Najmä ak sa dá očakávať, že po Kiskovom menovaní Pellegriniho vlády budú protesty skôr slabnúť než rásť.

Organizátori protestov by sa mali sústrediť na presadenie konkrétnych personálnych požiadaviek v polícii a v prokuratúre. Zdieľať

Ďalšou možnosťou, ako sa dopracovať k predčasným voľbám, je referendum. Ak by ho organizátori protestov iniciovali a podarilo by sa im veľmi rýchlo vyzbierať potrebný počet podpisov, dalo by sa vyhlásiť tak, aby sa konalo spolu s komunálnymi voľbami. Bola by to politicky legitímna, hoci riskantná koncovka. Najmä preto, že neúspešné referendum by v konečnom dôsledku frustráciu nahnevanej časti krajiny ešte viac prehĺbilo.

Aj túto kartu však organizátorom protestov vyráža z rúk Igor Matovič. Ak referendum začne organizovať jeho strana, bude to už referendum opozičné, nie občianske. Okrem dosiahnutia predčasných volieb bude slúžiť aj na spropagovanie Matovičovej politickej značky a mobilizáciu jeho voličov. Tieto veci sa jednoducho nebudú dať od seba oddeliť.

Ako by sa v tejto situácii lídri protestov mali zachovať? Mali by dať jasne najavo, že Tomáša Druckera nepovažujú za dobrého ministra vnútra a pokračovať vo verejnom tlaku. Ten by však už nemali smerovať k veľkým politickým cieľom. Referendum o predčasných voľbách sa po dnešnom Matovičovom kroku stáva agendou opozície.

Organizátori protestov by sa mali sústrediť na presadenie konkrétnych personálnych požiadaviek v polícii a v prokuratúre. Nie systémových zmien. Tie bez konkrétneho personálneho obsahu často zostávajú iba placebom. To znamená, že by mali žiadať výmenu súčasného vedenia polície, Národnej kriminálnej agentúry, Národnej protikorupčnej jednotky, odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a ich nahradenie dôveryhodnými ľuďmi.

A dať jasne najavo, že pokiaľ sa tak nestane, z námestí neodídu.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo