Kiska nevymenuje vládu, ktorú mu navrhol Pellegrini

Kiska nevymenuje vládu, ktorú mu navrhol Pellegrini

Foto: TASR

Kiska odmieta návrh Petra Pellegriniho o zložení novej vlády, ďalší návrh žiada do piatku.

Hlava štátu to vyhlásila po stretnutí s dezignovaným premiérom.

Pellegrinimu zároveň Kiska tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby do piatku navrhol novú zostavu nominantov na členov kabinetu.

„Musí presvedčiť, že nová vláda prinesie zmeny, ktoré očakávame. Musí vytvoriť vládu, ktorej obsadenie, najmä minister vnútra, dokáže upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti. Vládu, ktorá by mala byť schopná presvedčiť verejnosť, že zabezpečí nestranné a nezávislé vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ale aj podozrení z pôsobenia organizovaného zločinu, o ktorých písal,“ povedal prezident.

Podľa jeho slov roky obsadzovania verejných funkcií príbuznými, známymi či obchodnými partnermi, vytvorilo v očiach verejnosti nelichotivý obraz o stave štátnych inštitúcií.

„Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí chránia verejný záujem,“ povedal Kiska.

Dodal, že posledné, čo dnes potrebujeme, sú ďalšie nekonečné diskusie a podozrenia, kto bol s kým na motorkách či oslave narodenín.

„Ako hlava štátu to nepripustím, toto nie je cesta k obnoveniu dôvery. Preto som požiadal o nový návrh,“ dodal Kiska s tým, že na obsadenie nového kabinetu musíme mať prísne nároky.

Bugár chce konať rýchlo

Predseda strany Most-Híd podľa Denníka N čakal, že Kiska vymenuje novú vládu. „Budeme musieť si sadnúť a rokovať,“ reagoval v rádiu Aktual na krok prezidenta. „Prezident sa takto rozhodol a my na jeho základe budeme konať,“ povedal Bugár s tým, že situáciu chce vyriešiť rýchlo.

Nemyslí si, že by mali rokovať o predčasných voľbách. „Mali by sme rokovať o tom, čo pánovi prezidentovi prekáža,“ povedal v rádiu Aktual Bugár. „Poslanci, ktorí podporovali vládu, tí vyjadrili podporu novej vláde, ak vláda má väčšinu, nie je dôvod mať predčasné voľby.“

O ďalšom postupe sa popoludní poradí Koaličná rada.

Predseda SNS Andrej Danko berie rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku na vedomie a akceptuje ho. Po oboznámení sa s detailmi jeho výhrad sa bude vedieť SNS lepšie vyjadriť.

Jozef Ráž, ktorý mal byť nový minister vnútra, pre Denník SME povedal: „Samozrejme, plne rešpektujem rozhodnutie a názor pána prezidenta.“

Krajská šéfka Smeru-SD nominovaná na ministerku kultúry Ľubica Laššáková rešpektuje rozhodnutie prezidenta nevymenovať novú vládu navrhnutú dezignovaným premiérom Petrom Pellegrinim.

„Verejnosť to tak trošku aj čakala, nie som z toho smutná, akceptujem to,“ povedala Laššáková pre TASR. Nevie teraz odhadnúť, či bude aj pri druhom pokuse zostaviť vládu navrhnutá za kandidátku na ministerku kultúry. „Rozhodnutie prezidenta Kisku je také čerstvé, že sme o tom ešte nevraveli, v tejto veci by som nešpekulovala,“ dodala Laššáková.

Pellegrini bude mať podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku pri výbere nových kandidátov na ministrov ťažkú úlohu, lebo nároky prezidenta Andreja Kisku je dosť ťažké naplniť. Podľa jeho slov je možné, že Smer-SD sa rozhodne ísť cestou predčasných volieb.

„Som presvedčený, že Pellegrini sa požiadavky prezidenta bude snažiť naplniť a bude na to potrebovať dlhší čas. Je však možné, že práve táto požiadavka Andreja Kisku bude smerovať možno k tomu, že strana Smer-SD sa rozhodne pre iné riešenie súčasnej politickej krízy, ktoré môže smerovať až k predčasným voľbám,“ pripustil Paška.

Myslí si totiž, že ak by Smer-SD musel menovať do vlády odborníkov, ktorí nemajú žiaden vzťah k súčasným štruktúram Smeru-SD, znamenalo by to, že si strana nemôže uplatniť svoje právo zúčastniť sa na vládnutí svojimi nominantmi, napriek tomu, že zvíťazili výrazne vo voľbách.

Opozícia Kiskov krok víta

Líder hnutia OĽaNo Igor Matovič oceňuje prezidentovo rozhodnutie. „Oceňujeme, že pán prezident Andrej Kiska sa dôrazne zasadzuje za obnovu dôveru ľudí v štát. Mohol skloniť hlavu, ale rozhodol sa naďalej stáť na strane ľudí túžiacich po slušnom Slovensku,“ napísal v stanovisku. 

Kiska sa podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej postavil jasne na stranu občanov a dal najavo, že vlády Roberta Fica by sa mali skončiť. 

„Vo výnimočnej situácii sa zachoval výnimočne,“ povedala novinárom.

V súvislosti s nomináciou Jozefa Ráža ml. do funkcie ministra vnútra, s ktorou má Kiska problém, uviedla, že je dôkazom personálnej vyprázdnenosti strany. Nový minister vnútra by mal byť podľa nej dôveryhodný a vo verejnosti pozitívne vnímaný človek.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár rešpektuje Kiskovo rozhodnutie.

Nepozná presne dôvody, pre ktoré Kiskovi prekáža nominácia Jozefa Ráža ml. na ministra vnútra, ale prezidentovo rozhodnutie podľa Kollára treba rešpektovať. Kollár nevidí problém v tom, že sa riešenie situácie posúva o dva či tri dni. Problém by bol, ak by sa to naťahovalo.

Za najsprávnejšie a najférovejšie riešenie vládnej krízy považuje naďalej predčasné voľby. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo