KOMENTÁR: Logika korektnosti

Kauzička so zaretušovaným Ježišom v dokumente o slovenských migrantoch vypovedá o tom, že paranoja pred nedôsledným uplatňovaním politickej a náboženskej korektnosti môže ísť do absurdít.

Je ešte celkom pochopiteľné, že medzinárodná organizácia pre migráciu chce byť nábožensky neutrálna v zmysle, že nechce preferovať jedno náboženstvo. Pri oblastiach, ako je migrácia, kde sa nutne pracuje s viacerými vyznaniami, je to pre nadnárodnú inštitúciu v poriadku a bolo by pritiahnuté za vlasy ich za to kritizovať.

To, čo v poriadku rozhodne nie je, vidíme na prípade, o ktorom píše Postoy v texte Mimovládka vo filme zaretušovala Ježiša. Pre neutralitu. Šéfka slovenskej pobočky IOM Zuzana Vatraľová sa snažila pre Postoy vysvetliť, že obraz zaretušovali, lebo divákom nemuselo byť jasné, že pána doktora snímali doma a nie v priestoroch IOM, ktoré by mali byť samozrejme nábožensky neutrálne. Potom však ide o ešte divnejšiu logiku. Z toho sa dá dedukovať, že IOM by mala retušovať všetko, čo by mohlo vyvolať u divákov pochybnosť, že patrí k mimovládke, hoci to s ňou nesúvisí, lebo sa nenatáča u nich. Načo ten strach, že divák pochopí obraz Božieho milosrdenstva ako propagáciu globálnej mimovládky?

"Keď bol obraz teda irelevantný, tak načo na neho upozorňovať rozmazávaním?"

Zdieľať

Po ďalšie, dokument ako žáner sa predsa vyznačuje tým, že odkrýva realitu a natáča sa v „teréne“. Podľa Vatraľovej realitu nepozmenili, „obraz na stene zostal, pre tému filmu a výpoveď respondenta je však úplne irelevantný“. Keď bol teda irelevantný, tak načo na neho upozorňovať rozmazávaním? Keď už teda nábožensky neutrálne mimovládky nechcú v obraze náboženský motív, ušetria si starosti natáčaním vonku. Lenže tam zase do hry vstupuje počasie...

Pýtate sa, kam sme sa to od témy dostali? Áno, ale rovnako je to s dôsledkami politickej a náboženskej korektnosti. Pri dôslednom uplatňovaní ich zásad vás dovedú do neuveriteľných absurdít. Ako s rozmazaným Ježišom v dokumente. 

Pavol Rábara

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo