Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. 03. 2018, 08:39

Csaba, neblázni!

Ráž nie je dôveryhodný kandidát, Raši má väzby na Vadalu.
Csaba, neblázni!

Foto: Martin Baumann/TASR

Veľa sa to porovnáva, ale medzi Novembrom 1989 a Marcom 2018 je zásadný rozdiel. November menil politický režim, požiadavky boli skrz naskrz politické, na tribúne sa formovala nová politická sila, s novými ministrami a lídrami.

Marec nie je November, na tribúne nie sú politickí aktéri, podstata odkazu („slušné Slovensko“) má morálny, nie politický charakter. To nie je kritika, ale realita.

Napokon nie je náhoda, že hoci mali Matovič s Hlinom vopred rezervované námestia, protivládne mítingy neorganizujú oni, ani na nich nevystupujú. Nielen počty protivládnych demonštrujúcich, ale aj to, že na mítingoch nevystupuje nikto z opozície, je bez precedensu.

Tento moment je pre jedných najväčšou prednosťou (napríklad preto, že dokáže spojiť rôzne skupiny protestujúcich), dlhodobo však najväčšou slabosťou demonštrácií. Súčasné demonštrácie sa totiž do dejín nezapíšu len svojím priebehom, ale aj tým, čo bude ich výsledkom.

Ak na tribúnu nepatrí opozícia a zmenu možno dosiahnuť len politicky, je v tom napätie až rozpor. Najmä ak existuje časť voličov, ktorá cíti, že predčasné voľby nebudú viesť k potrebnej zmene práve preto, v akom stave je opozícia.

Zdá sa, že ak to niekto dokáže zmeniť, je to Robert Fico.

Jeho vystupovanie a nominácie majú presne tento efekt. Jozef Ráž nie je dôveryhodný kandidát na ministra vnútra, Richard Raši má väzby na Vadalu, Pellegrini sa nespráva ani ako hovorca, nieto nový premiér. Ficove nominácie sú prejavom nezodpovednosti. Ak Fico s Bugárom nechcú predčasné voľby, mali by čeliť problému, ktorý stvorili a ktorému práve dávajú umelé dýchanie.

Existuje železný zákon slovenskej politiky, ktorý hovorí, že ten, kto vyvolá predčasné voľby, na ne doplatí. Minulý týždeň som mal pocit, že si to Fico s Bugárom uvedomujú, teraz sa mi zdá, že je to naopak.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame