Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
19. marec 2018

Krátko o nomináciách do Pellegriniho vlády

Nominácie do faceliftovanej vlády nedávajú prezidentovi veľa priestoru, aby ju odmietol. No dávajú dosť priestoru pre udržanie nedôvery.
Krátko o nomináciách do Pellegriniho vlády

Dezignovaný premiér SR Peter Pellegrini počas prijatia u prezidenta SR Andreja Kisku v Prezidentskom paláci 19. marca 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Marko Erd

Peter Pellegrini dnes predstavil prezidentovi zoznam nominantov na členov svojej vlády.

Hlavnou správou je, že Smer si napokon netrúfol na tvrdé nominácie, napríklad, že by na miesto ministra vnútra posadil Denisu Sakovú, niekdajšiu pravú ruku Roberta Kaliňáka, alebo aj Františka Imreczeho, ktorý sa v daňových kauzách, ktoré sa dejú s vedomím strany, nedá označiť inak než spolupáchateľ. Nehovoriac o prípadnej kandidatúre Martina Glváča na post ministra vnútra, o ktorej sa tiež šuškalo.

Takéto nominácie by spadali do množiny, o ktorej prezident hovoril, že ju nebude akceptovať.

Prezident je však nastavený tak, že na kontroverzný krok, keď by aktívne zasiahol do zodpovednosti premiéra v otázke nominácií, si trúfne len v krajnej situácii.

Nomináciu Jozefa Ráža považujeme za kontroverznú. Zvlášť, ak obsadenie kresla ministra vnútra malo do spoločnosti vyslať empatický signál. Nominácia pravej ruky Tomáša Druckera túto úlohu nezohrá.

Ráž má v zdravotníctve povesť tvrdého vyjednávača, ktorý sa vie rýchlo zorientovať v spletitých záujmoch. Neraz to však vyzeralo, že v rezorte koná až príliš autonómne a cez čiaru. S upriamením pozornosti na jeho osobu sa takéto historky začnú šíriť.

Gábor Gál je kariérny typ politika. Nikdy sa nevyhraňoval, na rozdiel od Žitňanskej pozná aj živého maďarského voliča Mosta. Béla Bugár si od neho evidentne sľubuje, že bude mať pokoj.

Inzercia

Nominácia Richarda Rašiho za vicepremiéra pre IT a investície môže mať širší význam, ako sa zdá. V strane stále nie je zrejmý nástupca pre postficovskú éru, resp. do obdobia, ak by sa strana rozhodla oddeliť funkciu premiéra a predsedu. Ak by k tomu aj nedošlo, strana po odchode Marka Maďariča a chystanom odchode Petra Kažimíra potrebuje tak či tak novú generáciu druhej línie.

Okrem Petra Pellegriniho, o ktorom sám premiér v strane hovorieval, že ho verejnosť neprijme, musí strana otestovať aj ďalšie možnosti. Jednou z nich je aj Richard Raši, ktorý sa ale nutne musí vrátiť do centra diania.

Zabúdať netreba ani na zdroje určené pre informatizáciu, ktoré pod neho budú spadať a ktoré strana tak bude mať pod kontrolou.

Prezident sa má k nomináciám vyjadriť zajtra. Zoznam, ktorý mu Peter Pellegrini doniesol, však nedáva prezidentovi veľa priestoru na to, aby novú vládu odmietol.

No pravdou je aj to, že Pellegriniho zoznam dáva dosť priestoru pre udržiavanie dnešného spoločenského napätia a nedôvery.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Akože kovboj – generálny prokurátor

Akože kovboj – generálny prokurátor

Jaromír Čižnár nie je žiadny kovboj medzi zbabelými pestovateľmi kukurice. Keď je pokoj, chodí medzi nimi síce na koni, no vždy, keď tam prídu zločinci druhej triedy vybrať si svoju daň a treba zakročiť, nejako záhadne tam akurát nie je.

Denník Svet kresťanstva