Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. marec 2018

KDH potvrdilo Hlinu. Cíti sa opäť v hre

Atmosféra v strane sa od posledných volieb zmenila. Bezradnosť vystriedal pocit dôležitosti.
KDH potvrdilo Hlinu. Cíti sa opäť v hre

Viacerí delegáti, ktorí ráno prichádzali do ružomberského Domu kultúry, naznačovali, že súboj Alojza Hlinu s Richardom Vašečkom nebude jednoznačnou záležitosťou. „Kým pred dvoma týždňami by som vám povedal, že víťaz je jasný, teraz si myslím, že to bude boj,“ povedal Postoju jeden zo straníkov.

Delegáti, ktorí sa chystali podporiť Alojza Hlinu, argumentovali najmä tým, že urobil kus dobrej roboty a meniť predsedu v polčase by bola chyba. „Obšľapal si to, v Trnave bol za dva roky vari sedemkrát, keby sme ho teraz vymenili, považoval by som to až za neslušnosť,“ vysvetľoval svoju podporu Hlinovi jeden z trnavských delegátov.

Viacerí delegáti tiež Vašečkovi vyčítali, že sa teraz prezentuje ako záchranca KDH, hoci v posledných voľbách to bol aj on, ktorý prispel k tomu, že hnutie skončilo mimo parlamentu. Zaznievala aj obava, že jeho zvolením na čelo môže strana prísť o nábožensky menej rigidných voličov.

Niektorí straníci sa však zároveň ohradzovali voči tomu, že strana sa pod Hlinovým vedením stáva liberálnejšou. „KDH sú jeho členovia a naše názory sú roky jednoznačné. Liberálnejšie určite nebudú, nech je na čele ktokoľvek, “ prízvukoval Postoju delegát z Košíc. Hlinovi však predsa len vyčíta príliš pozitívny postoj k Angele Merkelovej. „Keď už by som si z nemeckej politiky mal niekoho vybrať, tak si určite radšej vyberiem bavorskú CSU.“

Podľa tohto delegáta bolo najväčšou chybou KDH, že v minulosti vytesnilo schopných ľudí. „Vladimír Palko je dnes najvážnejším a najrozumnejším hlasom konzervatívneho tábora. Len škoda, že už nie je v KDH.“

V jednej veci sa však zhodovali obidva tábory: Vašečka je veľmi cenný človek a bola by veľká škoda, keby po prehratom súboji trval na tom, čo povedal pri oznámení svojej kandidatúry. Zdieľať

Podporovatelia Richarda Vašečku poukazovali najmä na Hlinov agresívny štýl a na to, že KDH pod jeho vedením rezignovalo na „kresťanské témy“. „Som v KDH od začiatku, ale dnes mám silný pocit, že sa stávame inou stranou,“ opísal svoje motívy jeden z nich. S Vašečkom by sa podľa neho do strany vrátil pokoj, rozvážnosť a dôraz na kresťanské hodnoty. Pokiaľ ide o taktiku, Vašečkovi prívrženci sa spoliehali najmä na emóciu, ktorú medzi delegátmi vyvolá jeho prejav.

V jednej veci sa však zhodovali obidva tábory: Vašečka je veľmi cenný človek a bola by veľká škoda, keby po prehratom súboji trval na tom, čo povedal pri oznámení svojej kandidatúry. Teda, že v KDH zostane pôsobiť len ako radový člen.

Svoje kandidačné prejavy predniesli obaja kandidáti za zatvorenými dverami. Bez prítomnosti médií bola aj následná diskusia.

Podľa delegátov sa však niesli v duchu vyššie opísaných línií. Hlina apeloval na jednotu a na to, že KDH má, pokiaľ si samo neublíži, šancu stať sa opäť silnou stranou. Vašečka dával dôraz na to, že KDH by sa malo stať stranou všetkých, ktorí sa zúčastnili referenda za rodinu a s ním v čele by to mohlo dokázať.

Inzercia

Tretí kandidát, nitriansky krajský poslanec Miloslav Hatala, sa ešte pred voľbou vzdal v prospech Richarda Vašečku.

Počas diskusie, do ktorej sa prihlásili desiatky delegátov, podporili Hlinu aj členky predsedníctva Eva Grey a Renáta Ocilková. Hlinovu kandidatúru na sneme oficiálne navrhol prešovský župan Milan Majerský. V prospech Vašečku sa vyslovili prešovská primátorka Andrea Turčanová, europoslankyňa Anna Záborská či bývalý podpredseda strany Július Brocka.

Hlasovanie nakoniec dopadlo pomerne jednoznačne. Hlina získal 233 a Vašečka 101 hlasov. V pléne zaznel aj návrh, aby Vašečka kandidoval na podpredsedu, ten to však odmietol. Nevylúčil však, že prijme Hlinovu ponuku, aby sa stal členom predsedníctva strany. Rozhodne sa vraj do zasadnutia Republikovej rady, ktorá o tom bude rozhodovať.

KDH dnes, rovnako ako pred dvoma rokmi, snemovalo v Ružomberku. Aj mnohí delegáti boli tí istí. Predsa to však bol v mnohom iný snem.

V roku 2016 v KDH tesne po prehratých voľbách boli určujúcimi emóciami, ktoré sálali z delegátov, bezradnosť a paralýza. To sa zmenilo. Z členov KDH dnes v Ružomberku vyžarovalo isté sebavedomie aj odhodlanie. Platí to bez ohľadu na to, či sme hovorili s ľuďmi z Hlinovho alebo Vašečkovho tábora.

Všetci cítia, že v tejto krajine sa podobne ako v 90. rokoch za Mečiara deje niečo vážne a nebezpečné. Zároveň sú presvedčení, že len s nimi sa dá voči tomu postaviť politická alternatíva.

Jednoducho KDH sa opäť cíti dôležito a v hre a aj vďaka tomu Hlina pokračuje.

Foto: TASR/ Miroslava SivákováKeďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.