Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. marec 2018

Tribúna už aj proti Kiskovi

O hranici, kde sa končí moc ulice a nastupuje parlament.
Tribúna už aj proti Kiskovi

Foto: Martin Baumann/TASR

Organizátori zajtrajšieho bratislavského mítingu sa po dnešku líšia od prezidenta Kisku. Prezident podporil Ficov návrh a poveril Pellegriniho zostavením novej vlády, organizátori mítingu sa cítia z postupu vládnej trojky „oklamaní a ponížení“, preto žiadajú predčasné voľby.

To sú dve rôzne a protichodné trate.

Mladí ľudia z tribúny by si mali uvedomiť, aký je rozdiel medzi námestím a parlamentom. Obidve sú pre demokraciu dôležité, právo na protest je pre slobodný režim sväté, ale o predčasných voľbách rozhoduje parlament, prípadne prezident. Nie mítingy.

Je to úspech a nový precedens v našej politickej tradícii: Fica zosadili námestia. Zdieľať

Po zavraždení Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny sme napísali, že premiér Fico nesie politickú zodpovednosť, má preto odstúpiť. To sa práve stalo a je to zásluha masových demonštrácií po celej krajine. Treba to oceniť, je to úspech a nový precedens v našej politickej tradícii: Fica zosadili námestia.

Keby Fico nepadol, je to politické zlyhanie, takú priamu zodpovednosť niesol. Politická zodpovednosť premiéra ale nie je to isté ako nové voľby. A hoci nové voľby sú istým spôsobom čistejším riešením, neplatí to absolútne, najmä ak by po nich hrozil chaos.

Treba však povedať aj bé: Pellegriniho vláda nie je zárukou, že sa pomery zlepšia, že hranica medzi mafiou a štátom bude obnovená. Ak Pellegrini nenapraví chyby predchodcu a ak na ministerstve vnútra a vo vedení polície nebudú osoby bez škandálov a pochybných väzieb, bude to opäť dôvod na protesty. Teraz je však na rade parlament.

Ak Pellegrini nenapraví chyby predchodcu a ak na ministerstve vnútra a vo vedení polície nebudú osoby bez škandálov, bude to opäť dôvod na protesty. Teraz je však na rade parlament. Zdieľať

V reprezentatívnej demokracii sa moc vykonáva sprostredkovane, také sú pravidlá hry. Ak má vládna koalícia väčšinu, musíme to rešpektovať. Neodohráva sa žiadny prevrat, Fico sa na nič nepripravuje, ako o tom fantazíroval Milan Šimečka. Chápal by som demonštráciu oklamaných voličov Mosta, chápal by som petíciu za niekoľko ďalších tém, ale o predčasných voľbách v takejto situácii nemá rozhodovať námestie. Je to totiž skrz-naskrz politická požiadavka, s predpísaným ústavným postupom.

Ulica dosiahla svoje, teraz je čas sledovať, čo urobia politici. Nie kvôli tomu, že musíme s Ficom, Bugárom či Kiskom súhlasiť, kvôli vyššiemu ústavnému princípu.

Inzercia

Prenesenie témy na pôdu parlamentu by malo zmeniť aj opozíciu, dostala na to možno dva roky. Prvým krokom by malo byť vytvorenie vyšetrovacieho výboru v parlamente, ktorý by tlačil na dôsledné vyšetrenie vraždy a nápravu pomerov na vnútre a v polícii. Vzor, ako sa to robí, treba hľadať v Poľsku.

Na záver ešte jedna poznámka.

To, čo predviedol Béla Bugár, sa eufemicky volá kreatív értelmezés. Most-Híd hovoril o dvoch možnostiach, Bugár napokon predviedol tretiu, ktorá obidve neguje.

Nespokojnosť s Bugárom a jeho charakterom ale nie je dôvodom na predčasné voľby. Niečo sa však stalo, predstaviť si budúcu spoluprácu Bugára s dnešnou opozíciou bude výrazne ťažšie. Zákopy sú hlbšie.

 Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.