Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. marec 2018

Bugárov manéver a mravná chrbtica národa

Postupné varenie žaby pokračuje.
Bugárov manéver a mravná chrbtica národa

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas dnešnej tlačovky. Foto: TASR – Michal Svítok

Sledovať dnešnú tlačovku strany Most-Híd bol mimoriadny zážitok. Béla Bugár s legalistickou chytráckosťou vysvetľoval, ako novinári „nezbadali tretiu vetu“ v uznesení republikovej rady jeho strany. A tak vzbudenie očakávaní spred včerajška, že Most-Híd sa ide usilovať o predčasné voľby, bolo falošné.

Béla Bugár možno gratuluje sám sebe, ako to takticky zase raz dobre zahral: Vzbudil v spoločnosti zdanie, že jeho strana odchádza z vlády. A tým donútil Roberta Fica k odchodu z premiérskej funkcie pri súčasnom pokračovaní koaličnej zostavy do riadnych volieb.

Spokojní môžu byť maďarskí starostovia, keďže strana zostáva pri moci a peňazovodoch, ale tiež jej slovenské liberálne krídlo – veď to pôjde ďalej bez Kaliňáka i Fica. Aspoň navonok.

Prezidentova podmienka na zásadnú rekonštrukciu vlády bola taktiež formálne splnená. V parlamente môže Robert Fico ako radový poslanec Smeru hrať dvojitú hru: Hlásiť sa nasledujúce dva roky ku všetkým úspechom Pellegriniho vlády a súčasne kritizovať všetky spoločenské nešváry, akoby bol opozičný politik.  

Všetci by mohli byť spokojní, ako to Béla Bugár dobre uhral. Okrem opozície. A verejnosti z námestí.

Ak ani vražda Jána Kuciaka a odhalenia v jeho poslednom článku nič na Slovensku nezmenia a bordel bude pokračovať s novými dievčatami tak ako doteraz, na mieste je obávať sa o mravnú chrbticu nášho národa. Zdieľať

Je možné, že situácia je už za hranou takéhoto politického taktizovania. Finty typu „nezbadali ste tretiu vetu“ pripomínajú triky rôznych predajcov pochybných produktov, ktorí vo vás vzbudia určité očakávania a po ich nenaplnení sa chytrácky odvolávajú na poznámku v zmluve pod čiarou, napísanú drobným písmom.  

Sú to presne takéto manévre, ktoré nahlodávajú dôveru v náš demokratický systém. Nestrašte Sulíkom, Matovičom a Kollárom. Sotva môžu otráviť politiku viac než cynické hry Fica, Kaliňáka a Bugára.

Ak ani vražda Jána Kuciaka a odhalenia v jeho poslednom článku nič na Slovensku nezmenia a bordel bude pokračovať s novými dievčatami tak ako doteraz, na mieste je obávať sa o mravnú chrbticu nášho národa. Sklamanie tých Slovákov, ktorí stále dúfajú, že slušnejšia správa vecí verejných je možná, vyústi do cynizmu, pasivity či vnútornej a vonkajšej emigrácie.   

Podceňovaná správa dňa

Pritom postupné varenie žaby pokračuje. Málo reflektovanou správou dňa bola informácia týždenníka Trend o trestnom rozkaze pre bývalého redaktora Plus 7 dní, ktorý písal o Pavlovi Paškovi. Dostal 18 mesiacov s trojročnou podmienkou a rovnako dlhým zákazom novinárskej činnosti.

Inzercia

Čitateľ môže nad správou mávnuť rukou. Veď novinár dostal len podmienku, teda do basy nepôjde a riadne konanie pred súdom ešte môže dopadnúť inak.

No podmienečný trest odňatia slobody je menší problém ako trojročný zákaz novinárskej činnosti. Takto by sa teoreticky dal odstaviť akýkoľvek nepohodlný investigatívny novinár, ktorý píše o predstaviteľoch Smeru.

Nebolo bežné, aby bol novinár priamo zavraždený kvôli svojej práci. A nebolo bežné, aby bol niekto z najčítanejších médií odsúdený na trest odňatia slobody za článok o najvyšších ústavných činiteľoch. Zdieľať

V priebehu len štyroch týždňov padli na Slovensku v súvislosti s investigatívnou novinárčinou hneď dve psychologické tabu: Nebolo bežné, aby bol takýto novinár priamo zavraždený kvôli svojej práci (hoci boli prípady nezvestných novinárov). A nebolo bežné, aby bol niekto z najčítanejších médií odsúdený na trest odňatia slobody (hoci zatiaľ len podmienečne a neprávoplatne) za článok o najvyšších ústavných činiteľoch.    

Proti novinárom politici dlho používali civilnoprávne žaloby a pokuty. Používanie trestného práva je nová úroveň.

Kam to ešte môže zájsť? Žiaľ, ďaleko. A Most-Híd so svojím menšinovo-liberálnym „bona fide“ tomu bude pred Európou robiť krovie. Ba tváriť sa ako hrádza stability proti extrémistom, bláznom a polobláznom. No určite.   

Účasť na zajtrajších protestoch ukáže, či Bugárov manéver vezme občianskemu tlaku vietor z plachiet alebo je už verejnosť natoľko nespokojná, že bude trvať na predčasných voľbách. Aj bez podpory prezidenta a bez možnosti opozície zvrátiť vývoj v parlamente.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame

Akože kovboj – generálny prokurátor

Akože kovboj – generálny prokurátor

Jaromír Čižnár nie je žiadny kovboj medzi zbabelými pestovateľmi kukurice. Keď je pokoj, chodí medzi nimi síce na koni, no vždy, keď tam prídu zločinci druhej triedy vybrať si svoju daň a treba zakročiť, nejako záhadne tam akurát nie je.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.