K predčasným voľbám je bližšie než k premiérovi Rašimu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K predčasným voľbám je bližšie než k premiérovi Rašimu

Na snímke premiér Robert Fico odchádza po skončení rokovania poslaneckého klubu SMER-SD 14. marca 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Koaličné strany sa klonia k tomu, aby sme išli voliť už 7. júla, teda počas obdobia dovoleniek.

Keď Béla Bugár prišiel v pondelok večer o 20.00 za premiérom Robertom Ficom, v ruke už držal uznesenie svojej Republikovej rady, podľa ktorého sú východiskom z krízy predčasné voľby. Fico reagoval podráždene, Bugára sa opýtal, prečo zrazu zmenil názor. Bugár s Ficom sa totiž ešte desať dní predtým, pred Bugárovou dovolenkou na Maledivách, dohodli, že ak Smer stiahne Roberta Kaliňáka, Mostu to bude na zotrvanie v koalícii stačiť.

Lenže medzitým to Robert Fico – a to si dnes uvedomujú aj viacerí v Smere, ktorí to okrem Maďariča priznajú len mimo záznamu – s komunikáciou značne prepálil. Prezidenta Andreja Kisku spojil so Sorosom, dokonca aj organizátorov demonštrácií obvinil, že sú riadení temnou silou zo zahraničia. Fico chcel prekryť prepojenie Troškovej a Jasaňa na taliansku mafiu agresívnou rétorikou, v skutočnosti však proti sebe zmobilizoval mestá a minulý piatok zažilo Slovensko najmasívnejšie politické manifestácie po roku 1989.

Lucia Žitňanská sa tak po piatku definitívne rozhodla, že ak Most neopustí Ficovu vládu, ona sama odíde z postu ministerky a nebude vládu podporovať ani ako poslankyňa. Spolu s ňou by z radov koaličných podporovateľov odišli aj ďalší, František Šebej, Peter Kresák a aj štátny tajomník Ivan Švejna. Keď Béla Bugár od pondelkového poobedia počúval desiatky svojich straníkov, pochopil, že spoločná vláda s Ficom nie je udržateľná. Maďarskí starostovia z juhu síce hovorili, že Žitňanská to so svojou tvrdohlavosťou preháňa, pretože ľudia v regiónoch vôbec nevnímajú situáciu tak dramaticky.

Bugár počas tých hodín svoj názor neprejavoval, len moderoval a pozorne, veľmi pozorne počúval. A ako starý harcovník pochopil podstatu problému: ak je minimálne tretina strany ostro proti pokračovaniu vlády, jeho „áno“ Ficovi by Most-Híd roztrhalo. Cez prestávku napísal uznesenie, ktoré dal schváliť celej Rade, neochotne zaň museli hlasovať aj stúpenci zotrvania vo vláde.

Keď sa potom neskôr tých pár minút na Úrade vlády rozprával s nahnevaným Ficom, vnútorne mu zrejme rozumel. Napokon, aj on si pred niekoľkými dňami myslel, že odchod Kaliňáka bude zo strany Smeru dostatočnou daňou za ďalšie vládnutie. Vzájomné stretnutie s Ficom sa však skončilo v zlej atmosfére, Bugár sa ešte vrátil za svojimi, kde ich oboznámil s priebehom stretnutia aj s tým, že Fico o žiadnych predčasných voľbách nechce počuť. Minimálne takto sa premiér tváril v pondelok večer.

Medzitým sa však dali veci do pohybu. Bugár oboznámil so stanoviskom celú verejnosť, takže aj v Smere pochopili, že Most už nemôže vycúvať zo svojej pozície výmenou za nejaké ministerstvo.

V Smere začali preto uvažovať nad dvomi alternatívami, nad predčasnými voľbami, ale aj nad výmenou premiéra – ak by to prijateľné aj pre Žitňanskej krídlo, vláda Smer-SNS-Most by mohla pokračovať.

Hoci vo vnútri koalície sa v týchto chvíľach stále rokuje o oboch možnostiach, miska váh sa aj vnútri Smeru pomaly preklápa na stranu predčasných volieb.

Podľa informácií Postoja z prostredia koalície sa odvčera diskutuje o dvoch konkrétnych scenároch. Jedným je úplne zásadná rekonštrukcia vlády, ktorá by znamenala odchod Roberta Fica z premiérskeho kresla a jeho nahradenie košickým primátorom Richardom Rašim. Druhou možnosťou sú predčasné voľby.

O rekonštrukcii však už v Moste nechcú počuť, no aj nezávisle od toho sa veľká časť ľudí v Smere vrátane samotného premiéra prikláňa k predčasným voľbám v čo najskoršom možnom termíne. Teda najlepšie už 7. júla tohto roku. Dovtedy by dovládla súčasná koaličná zostava.

Dôvodov, prečo sa ani Smeru do výmeny premiéra nechce, je niekoľko. Výmena Roberta Fica za Richarda Rašiho by bola ponížením súčasného premiéra. Smer zároveň nechce žiadnym spôsobom posilniť pozíciu prezidenta Andreja Kisku. Ten by sa po odstúpení vlády, ktorá by po demisii premiéra nasledovala, stal oveľa silnejším politickým hráčom. Ďalšou veľkou obavou Ficovej strany je, že ani po rekonštrukcii vlády by sa nemohli úplne spoľahnúť na lojalitu svojich koaličných partnerov zo SNS a Mosta. Ak by aj Bugára presvedčili, Most by sa rozštiepil a koaličná väčšina by sa tak scvrkla, a potom je tu Danko, ktorý je pre Smer po minulom lete nevypočítateľným politikom.

V tejto chvíli sa preto zdá, že začiatkom leta pôjdeme k volebným urnám. Text ústavného zákona o skrátení volebného obdobia je už pripravený a ak by koalícia dnes definitívne zhodila rekonštrukciu vlády zo stola, už zajtra o ňom môže v skrátenom legislatívnom konaní rozhodovať parlament.

Samozrejme, tento termín vyhovuje oveľa menej než Smeru stranám ako SaS, ktoré majú veľkú silu v mestách, kde časť ľudí bude v takomto období na dovolenkách mimo svojho bydliska. 

Bez ohľadu na to, či budú voľby už v júli alebo v septembri, netreba mať veľkú fantáziu na to, aby sme si predstavili, aká nás čaká predvolebná kampaň.

Zo strany Smeru to bude niekoľkomesačná agresívna jazda v réžii Erika Tomáša, dnes hlavného komunikačného poradcu Roberta Fica – so všetkým, čo k tomu patrí, so sloganmi o politickom prevrate a vedrami špiny na politických konkurentov.

A keďže aj opozícia dnes pôsobí tak, že najväčším politickým lídrom je ten, ktorý použije najexpresívnejšie slová a najhysterickejší tón v hlase, budú to týždne plné planúcich vášní.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo